Donje Vlase pola godine bez pijaće vode
Institut za javno zdravlje još februara ove godine zabranio je korišćenje vode iz seoskog vodovoda u Donjem Vlasu kod Niša, jer sadrži fekalije.
Prema podacima iz dokumenta koji su stručnjaci iz Instituta sačinili, u vodi su pronađene streptokoke fekalnog porekla, a posebno je navedeno da se radi o konstantnoj neispravnosti.
Rezultat analize Instituta za javno zdravlje Niš- Voda se ne može koristiti za piće, održavanje lične higijene i pripremu obroka - piše u ovom dokumentu iz februara ove godine.
Ovakve nalaze potvrdio je i sanitarni inspektor Ministarstva zdravlja, tako da su meštani ovog sela već više od pola godine bez vode. Predlaže se hitna sanacija vodnog objekta, korigovanje i redovno ispitivanje.
Kako kaže Slavoljub Stamenković iz Donjeg Vlasa oni su se obraćali svim nadležnim institucijama, ali konačnog rešenja, za sada, nema.
- Na jedan jedini sastanak u Paliluli došli smo ja i dve žene iz Instituta. predsednik Opštine je primio njih dve, a mene je poslao u susednu kancelariju sa nekim saradnikom. Od tada nemamo nikakvu saradnju. Mi i dalje nemamo vodu. Iz Direkcije za izgradnju grada su nam poslali da bi, pre svega, trebalo da se uradi Plan detaljne regulacije (PDR) za rezervoraski prostor “Markovo kale” - kaže Stamenković.
Slavoljub StamenkovićOn objašnjava da bi problem bio rešen jedino ako mrežu i vodosnabdevanje preuzme JKP “Naisus”, a to bi moglo da se desi priključivenjem na rezervoar “Markovo kale”.
Ipak, u Direkciji za izgradnju grada kažu da je proces puštanja u rad rezervoara “Markovo kale” višegodišnji.
- Završen je Plan detaljne regulacije i do kraja meseca bi trebalo da ga usvoji Skupština na Paliluli. To je prvi uslov da bi se posle radili projekti i dalje gradilo na tom prostoru. Kada se uradi projekat onda ide provera imovinskog statusa, da li je to sve to gradsko zemljište ili nije. U svakom slučaju to je višegodišnji proces - objašnjava portparol Direkcije za izgradnju Dragan Videnović.
Dok se problem trajno ne reši meštanima ostaje da se snalaze.
Kako kaže Stamenković neki vodu donose iz grada, a neki koriste seosku javnu česmu.
Ali, Stamenković upozorava da se ispravnost te vode ne proverava, pa je neizvesno i kakav je njen kvalitet.
Komentari
Poslednji komentari
Lidija Antic
09:45 // 16. 9. 2013.
ima vecina koja bi mogla da pomogne selu!kad je njihovo d... bilo na vlasti koristili su ga do maximuma a sad se prave blesavi kad je obican seljak u pitanju!
sasa djordjevic
03:25 // 16. 9. 2013.
Narod to sam sebi radi odavno.Trebalo bi vise edukativnih informacija.Ljudi iz tog sela napasaju ovce na deponiji i groblju pa ih voze u Svrljig na pijacu a usput i sirenje za pare.
grade nikolic
21:02 // 15. 9. 2013.
Od kako se u selu pojavio Robin Hud (Banana) da gradi mostove (brvno)selo nema vodu, a sve dok takvi budu na vlasti necemo imati ni hleba ni vodu
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.