Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

19:06, 2. 3. 2018.

| Društvo

“Društvo da podrži uzbunjivače, a i da se poboljša zakon o njihovoj zaštiti”

Autor:M. ZirojevićIzvor:Južne vesti
konferencija uzbunjivači
Moraju se podržati uzbunjivači; Foto: JV

Da li Srbija koja ima sistemsku korupciju želi da se sistemski bori protiv nje? - upitali su se građanski aktivisti i poznati niški uzbunjivači, na konferenciji o primeni Zakona o zaštiti uzbunjivača. Učesnici su zaključili da društvo mora da stane iza uzbunjivača, ako već neće država.

Kritikujući dosadašnju praksu borbe protiv korupcije od demokratskih promena 2000, direktor programa Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović rekao je da Srbija ima sve sistemske anti-korupcijske zakone i institucije, ali da su oni samo “Potemkinova sela” i da nedostaju konkretni rezultati te borbe. Podršku uzbunjivačima vidi kao najbitniju.

Verujem samo u društvo, koliko smo mi čestiti da uzbunjivači ne ostanu sami. Ako društvo stane iza njih, imaćemo borbu protiv korupcije. Ako ne stane, imaćemo primere da se ne treba boriti protiv korupcije. Uzbunjivači često nemaju podršku ni kolega, ni porodice, ni prijatelja - kaže Gavrilović.

Zakon o zaštiti uzbunjivača Gavrilović je ocenio “lošim” i zatražio njegovu promenu, a kritikovao je zašto uzbunjivači nisu tema u nacionalnim medijima. Napomenuo je i da građani treba da budu aktivniji, ali da je preduslov za to sloboda govora. Organizacije civilnog društva treba da pomognu, dodaje Gavrilović, kako uzbunjivači ne bi “ostali sami”.

Građani kažu da su preduslovi da podrže borbu protiv korupcije i postanu uzbunjivači - kažnjivost onih koji su korumpirani, zaštita od odmazde onih koje prijavljuju, pa tek na trećem mestu - nagrada, koja i ne postoji u našem zakonu - objašnjava Gavrilović.

konferencija uzbunjivači Niški uzbunjivač Branković razočaran u državu; Foto: JVJedan od najpoznatijih niških uzbunjivača, bivši upravnik Kazneno-popravnog zavoda Živorad Branković, koji je prijavio korupciju u niškom zatvoru, pa ostao bez posla, govorio je o svojim “gorkim” iskustvima u borbi protiv korupcije. On je otpušten s posla, a godinama se kroz “sudski lavirint” bori da dođe do pravde.

Ja sam štitio ovu državu. Nisam je napadao, već sam se trudio da funkcioniše. Otkrili smo da su nestajale robne rezerve, da je nestalo 152 tone lima. Hteli smo da damo skromni doprinos borbi protiv korupcije. Postigli smo samo “životni autogol”, imaću štetu do kraja života. Razočaran sam ovom zemljom, ali ne zbog sebe. Očekivao sam da našoj deci ostavimo organizovanu i uspešnu zemlju - navodi Branković.

Sličnu sudbinu iznela su i ostala 2 poznata niška uzbunjivača, prisutna na ovoj konferenciji, pod nazivom “Zaštita uzbunjivača, iskustva i preporuke”. Otpušteni vođa sindikalista “Gorice” Rade Rašović upitao je “da li će iko odgovarati zbog nečinjenja” u slučaju korupcije u ovom preduzeću, za šta tvrdi da ima čvrste dokaze. Drugi uzbunjivač poznat javnosti, penzionisani inspektor Nebojša Blagotić, podsetio je na svoju borbu protiv kriminala u Nišu, posle koje je penzionisan. Iako Blagotić ima presudu Upravnog suda, on još nije vraćen na posao.

Zaključak učesnika bila je kako ohrabrivati građane da prijavljuju korupciju kad ih sistem ne štiti, ali je ipak prevaglo da se treba boriti za bolje uslove. Borba protiv korupcije je od suštinske važnosti, zaključuju učesnici, jer je sve drugo “put ka dnu”.

Podsetimo, Zakon o zaštiti uzbunjivača donesen je 2014, a Srbija od juče ima još jedan vid “institucionalnog oružja” protiv korupcije - posebna odeljenja sudova i tužilaštava u Nišu i još 3 grada.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • FSB

    20:21 // 5. 3. 2018.

    Zakon mora da bude takav da se uzbunjivaci prate i prilikom odlaska u inostranstvo kako tamo ne bi kojim slucajem ostali i mozda se spasuli, sve dok im se u Srbiji potpuno ne unisti zdravlje i oduzme sva imovina zbog prijavljivanja korupcije.

  • Anonimus

    13:41 // 5. 3. 2018.

    Nikad nece neko iz americke administracije i institucije da radi protiv svoje zemlje i gradjana, ako nije prisiljen ruskom oligarhijom. Tako je i sa Srbijom. Imamo lazne prijatelje.

  • Anonimus

    13:39 // 5. 3. 2018.

    Sto se tice korupcije u Srbiji ona ide sa vrha dravnog vrha Rusije povezanog sa Srbijom pre svega preko predsednika pa preko Vlade i ministarstava. Kad jedna Amerika izlazi tesko sa korupcijom koja ide iz Rusije i koja razjeda americke institucije i administraciju Srbiji je jos teze doneti zakone protiv korupcije nametnute iz Rusije.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: