Drvored kao zaštitni pojas od gasova i smrada sa deponije “Bubanj”
Do kraja novembra ove godine, kod deponije “Bubanj”, gradske deponije u Nišu, trebalo bi da nikne drvored koji će biti, kako piše u obrazloženju Gardskog veća, zaštitni pojas od gasova i smrada koje vetar povremeno nosi ka gradu i naseljenim mestima.
Za ovo ozlenjavanje kod deponije biće izdvojeno skoro 5,8 miliona dinara, a najveći deo novca dolazi od Ministarstva za zaštitu životne sredine, dok će Grad Niš učestvovati sa oko 1,2 miliona.
Projekat podizanja vetrozaštitnog pojasa na deponiji “Bubanj” prošao je na konkursu za pošumljavanje u 2020. godini, a novi drvored trebalo bi da ublaži negativan uticaj deponije na okolinu, doprinese smanjenju uticaja vetra na gradsku deponiju i unapredi javnu higijenu u lokalnoj zajednici.
Kako piše u obrazloženju gradskog veća vetrozaštitni pojas će činiti sadnice autohtonih vrsta drveća.
Podizanje vetrozaštitnog pojasa deponije “Bubanj” podrazumeva preduzimanje najnužnijih mera zaštite životne sredine, tj. maksimalne moguće intervencije, koje će pre svega zaštititi stanovništvo i okolne objekte od direktnih zagađenja - gasova koji se izdvajaju iz tela deponije, što može dovesti do samozapaljivanja smetlišta i razvejavanja gustog, štetnog dima. Zatim širenja neprijatnog mirisa otpada koji se pri hemijskim reakcijama, a pod dejstvom toplote i atmosferskih padavina razlaže, jer nije prekriven inertnim materijalom i direktnog kontakta ljudi, domaćih životinja i ptica sa otpadom koji je siguran prenosilac zaraze - piše u obrazloženju.
4,6 miliona dinara iz Ministarstva je već prebačeno na račun Grada, ali još nije poznato kada će početi sa sađenjem vetrozaštitnog pojasa.
Podsetimo, deponija “Bubanj” je poslednjih nekoliko godina prepunjena, a posebnim dozvolama resornih inspekcija i ministarstva koristi se polje po polje, dok se određeni delovi osvežavaju i posipaju.
Ideja je dugo bila da se ovaj problem reši otvaranjem nove regionalne deponije “Keleš”, ali se sa tim projektom stalo pre nekoliko godina.
Komentari
Poslednji komentari
Mika
20:49 // 9. 8. 2020.
Kakav crni drvored!? Ovoj deponiji je odavno vreme za potpuno zatrpavanje i konzervaciju i IZMESTANJE gradske deponije na udaljenu lokaciju od grada- uz pravljenje reciklaznog postrojenja. Sve ostalo je prodavanje magle.
Otpor
19:59 // 8. 8. 2020.
Bolje ispod tepiha politika...A reciklaza, ceo svet se greje djubretom itd.oni pokrivaju i truju vodu,zemju i vazduh, idioti teski!
Brane
23:49 // 7. 8. 2020.
Koliko je godina trebalo da prođe da bi se neko setio ovoga? Ljudi su otišli na Mesec, a mi nismo u stanju da zasadimo drvored!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.