Država planira da subvencioniše strane univerzitete, niški Univerzitet nema stav
Bez akreditacije, samo sa dozvolom Ministarstva prosvete, ali uz mogućnost da država subvencioniše školarine, strani univerziteti će moći da posluju u Srbiji, ako se usvoji novi predlog Zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju. Rektor Univerziteta u Nišu Jovan Stepanović ne odgovara na pitanja kako to utiče na domaće visokoškolske ustanove. Iz Konferencije univerziteta Srbije KONUS su protiv ovog predloga, kao i odbornica Supštine Niša i redovna profesorka Ekonomskog fakulteta Tamara Milenković Kerković.
Veliku pažnju izazvao je predlog Zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju, ali je ta pažnja izostala sa Univerziteta u Nišu odakle nema odgovora na pitanje kako ovo utiče na univerzitete iz Srbije.
Izmene su juče na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje podržane većinom od 10 glasova, a sada odluka čeka i poslanike Skupštine Srbije.
Stranim univerzitetima će, ako bude usvojen predlog, biti omogućeno da posluju u Srbiji bez akreditacije, uz dozvolu Ministarstva prosvete, a regulisan je i način finansiranja kojim se omogućava državi da subvencioniše školarine, pa bi studenti tih fakulteta mogli da se školuju o trošku građana ove države, tačnije iz budžeta.
Tamara Milenković Kerković kaže da je predlog štetan; foto: "Nišlije da se pitaju" Protiv ovih izmena oglasila se odbornica Skupštine Niša i redovna profesorka Ekonomskog fakulteta Tamara Milenković Kerković.
I suština i način na koji se ove izmene u visokoškolsko obrazovanje u Srbiji su opasan presedan i omogućavaju dalje urušavanje znanja i visokog obrazovanja u Srbiji. Ovo je najštetnija od svih dosadašnjih promena u visokom obrazovanju, a koje su i do sada donele opštu eroziju znanja, eksploziju naučnih zvanja i doktorskih titula, sumnjive i kupljene diplome u svim nivoima visokog obrazovanja. Poslednje traumatično iskustvo novosadske tragedije u kojoj je stradalo 14 i teško povređeno troje ljudi, jasno govore gde vode i koliko su opasne diplome bez adekvatnog znanja i stručnosti - kaže Milanković Kerković.
Iz Konferencije univerziteta Srbije KONUS, gde je i Univerzitet u Nišu, kažu da bi, dok se adekvatno ne analizira, trebalo povući novi predlog. Prema rečima rektora Beogradskog univerziteta i predsednika KONUS-a prof. dr Vladana Đokića, to je "krajnje diskriminišuća odredba prema domaćim univerzitetima".
Bez adekvatnog procesa akreditacije, ne postoji mogućnost da adekvatna tela, a pre svega Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, u konkretnom slučaju proceni da li takva visokoškolska ustanova ispunjava sve neophodne uslove i da li poseduje odgovarajući kvalitet u pogledu nastavnog osoblja i studijskih programa - piše u saopštenju.
Ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, dodaje se, a to je kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji - finansiranje.
Predložena dopuna zakona je sačinjena bez adekvatne procedure, javnog uvida i rasprave sa predstavnicima državnih institucija u oblasti visokog obrazovanja i visokoškolskih ustanova. Apelujemo da se ista povuče iz skupštinske rasprave, dok ne bude na odgovarajući način analizirana i u formalnom i u suštinskom smislu - zaključuje rektor Univerziteta u Beogradu.
Na pitanje što je akademska zajednica izrazila negodovanje, ministarka Slavica Đukić Dejanović je rekla da je Nacionalni savet za visoko obrazovanje bio uključen u aktivnosti u proceduri.
Komentari
Poslednji komentari
Edo
08:47 // 20. 11. 2024.
Sve zavisi od toga koji univerziteti će dođu. Ako stvarni, koji poznajemo - dobro. Ali ako ovi sa Malte, gde i sada onlajn može brzo do Master's degree, to cirkus.
Zlatko
08:13 // 20. 11. 2024.
Kao i uvek. Prvi komentarisu oni koji ne znaju ni kako izgleda fakultet.
Проруски активиста
07:27 // 20. 11. 2024.
Праве се мртви.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.