Dualno obrazovanje - spoj teorije i prakse za lakši dolazak do posla
Saradnja škole i privrede kroz dualno obrazovanje zasad je dobra, ocenili su na jučerašnjem skupu u Vlasotincu predstavnici Ministarstva prosvete, škola i preduzeća. Učenici lakše usvajaju znanja, a kroz praksu u preduzećima “kuju” potrebne veštine za budući posao.
Prema rečima pomoćnice ministra prosvete za dualno i preduzetničko obrazovanje Gabrijele Grujić, dualni sistem je dobar jer priprema mlade za posao u praksi, a ne sprečava ih da nastave sa obrazovanjem ako to žele.
Naša deca uče za ocenu. Ocena je samo naša procena. Ako nema procene iz kompanije, gde se stiču veštine i znanja, nema ni željenih rezultata. Međutim, rezultati zasad pokazuju da je ovaj sistem itekako dobar - rekla je Grujićeva.
Na panelu u Vlasotincu učestvovali predstavnici škola, ministrstva i preduzeća, foto: Agencija Publika Jedna od škola sa juga Srbije u kojoj postoji sistem dualnog obrazovanje je vlasotinačka Tehnička škola, a prema rečima direktora Milivoja Đorđevića, program se uspešno sprovodi.
Ministarstvo prosvete dodelio je priznanje našoj školi za izuzetnost u radu na području građevinarstva i za sveukupan uspeh u sprovođenju dualnog obrazovanja - kaže Đorđević.
Inače, u Srbiji se trenutno sprovodi pilot projekat, a osim škola, kako se čulo na jučerašnjem skupu, veliko je interesovanje privrede za ulazak u ovaj sistem. Do sada je, u saradnji sa Nemačkom, Austrijom i Švajcarskom, angažovano 600 preduzeća.
Ove godine očekujemo preko 1.000 preduzeća u kojima će deca moći da praktikuju teorijska znanja. Dosadašnja iskustva pokazuju da učenici iz škole izlaze kao ljudi sa formiranim radnim navikama i većim stepenom odgovornosti - kažu organizatori.
Inače, dualno obrazovanje primenjivaće se u trogodišnjim i četvorogodišnjim srednjim stručnim školama, kao i u specijalističkim školama od školske 2019/2020 godine.
Učenici će praksu moći da obavljaju kod jednog ili više poslodavaca, najviše 30 sati nedeljno, a učenje kroz rad mora biti u skaldu sa planom i programom nastave.
Komentari
Poslednji komentari
???
17:59 // 11. 4. 2019.
Gde dete da posaljes na praksu,kada ne radi nista? Samo da mota kablove.Privatnici bi ih koristili kao radnu snagu,a sta mogu i tu da rade,osim da prave pljeskavice? Da ima industrije,bila bi druga prica.Mozda kuvari i mogu da nadju mesto za praksu,automehanicari,ali ostali - mrka kapa.
Milan
12:16 // 11. 4. 2019.
Dualno obrazovanje, iznajmite prostoriju 2000m2 ubacite masine,alate i praksa na delu, a ne da promovisete firme.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.