Dvojezična nastava postaje trend u Nišu
Niš je jedini grad u Srbiji koji ima bilingvalna odeljenja i za osnovce i za srednjoškolce, a od nedavno je dvojezična nastava uvedena i u jezičkom centru "Metropolis".
Trend bilingvalne nastave započela je Gimnazija "Svetozar Marković" 2008. godine otvaranjem odeljenja u kome učenici slušaju nastavu na srpskom i francuskom jeziku, a od školske 2011. godine i na engleskom. Englesko odeljenje otvorila je i OŠ "Kralj Petar Prvi", a od ove školske godine i Gimnazija "Stevan Sremac" ima nemačko dvojezično odeljenje.
Jezički centar “Metropolis” prva je škola jezika u Nišu koja je uvela bilingvalnu nastavu za dečiji uzrast od 3 do 6 godina. Deca se od najranijeg uzrasta navikavaju na različite kulture, razvijaju socijalnu, emotivnu inteligenciju i ličnost, učešće na dva jezika- engleskom i nemačkom.
Iako postoje predrasude o mešanju stranih jezika kod dece, te da učenje dva jezika može biti konfuzno i otežati usvajanje i maternjeg jezika, u školi "Metropolis" kažu da roditelji nemaju razloga za takve strahove.
- Naučno je dokazano da je izloženost nekom jeziku u periodu od treće do 12. godine presudna za mogućnost da se kasnije taj jezik usvoji, odnosno da se savlada jednako dobro kao maternji - objašnjavaju u “Metropolisu”.
Mnoga istraživanja na američkim univerzitetima, koja se mogu naći na sajtu "Psihologija danas", pokazuju da je učenje stranog jezika u tom uzrastu najučinkovitije jer doprinosi jačanju moždanih i kognitivnih funkcija, sposobnosti čitanja, sposobnosti mišljenja, kao i učenja novog stranog jezika.
Period od treće do šeste godine pogodan je za učenje stranog jezika jer, kako navode u jezičkom centru "Metropolis", tada deca uče prirodnim putem, odnosno koriste iste strategije kao za učenje maternjeg jezika, usvajaju znanje nesvesno i ne brinu o svom učinku.
- Deca su “sunđeri”, bukvalno upijaju sve. U jednom trenutku, ono što roditeljima deluje kao “ali ono još ne zna ni srpski, mešaće i ova dva jezika”, raspliće se kao klupko i deca postaju fluentna, čak toliko da strane jezike mogu pričati kao maternji - napominju u školi “Metropolis”.
Ističu da se deci u tom uzrastu strani jezik približava kroz komunikaciju koju oni najbolje razumeju, odnosno kroz igru.
- Učenje sa vršnjacima kroz igru, pesme i priče je naprirodniji i najlepši način da dete izložite stranom jeziku. U našoj školi, pored usvajanja jezika kroz igru, glumu, mimiku, dakle, auditivno-vizuelno-kinaestetičke stimulanse, dete se podstiče na timski rad, istraživanje i razvijanje mišljenja, opažanja i mašte - objašnjavaju u ovom jezičkom centru.
U "Metropolisu" napominju i da u njihovoj školi deca u veoma prijatnoj atmosferi, u malim grupama, usvajaju engleski i nemački uz dva bitna principa - poštovanje individualnosti svakog deteta i prilagođavanje metodičkog pristupa različitim sposobnostima dece.
- Deca uče koje je prihvatljivo i lepo ponašanje i kako da postanu odgovorni i nezavisni. Kroz kurs uče da dele, da paze na osećanja drugih, da budu fer, stiču radnu disciplinu i navikavaju se na autoritet na diskretan, deci veoma prihvatljiv nacin, kroz primer i uz osmeh, jer je vazno da shvate da je u redu i pogrešiti - objašnjavaju u "Metropolisu".
Škola "Metropolis" nalazi se na Margeru, u ulici Katićeva 17 (prilaz iz Dečanske), a njena ponuda može se videti na zvaničnom sajtu i njenoj Fejsbuk i Tviter strani.
1. 11. 2024.
Kulturna dvorana i nekulturna dvorana!
Ljiljana Marković čitalac