Džipovima stigli do Zejtinlika i Kajmakčalana
Ekspedicija "Tragovima srpske vojske u Prvom svetskom ratu", koja je 28. jula krenula iz Niša, stigla je i do srpskog vojničkog groblja na Zejtinliku.
Čuvar groblja i sećanja na slavne pretke Đorđe Mihailović istakao je da Zejtinlik često posećuju organizovane grupe iz Niša, a jedan posetilac bio mu je posebno drag.
- Čuveno "Oko sokolovo" Dragutin Matić je iz niškog kraja. Dolazio je nekoliko puta dok je bio živ da obiđe grobove svojih saboraca iz Gvozdenog puka - priča Mihailović.
Đorđe Mihailović, čuvar srpskog groblja
Nakon obilaska zapadne Srbije, Crne Gore i Albanije ekspedicija je obišla i rusko vojničko groblje koje je pored srpskog.
Istraživanje u Grčkoj okončano je u Kajmakčalanu, do koga se i terenskim vozilima teško stiže.
- Na mene je Kajmakčalan možda ostavio i najjači utisak. Moral i hrabrost srpskog vojnika koji je žudeo za povratkom u svoju otadžbinu i na svoje ognjište ovde su doživeli vrhunac. Teren je takav da je napredovanje moguće tek kad se cevi usijaju i oružje zakoči - kaže Goran Stanković, PR ekspedicije.
Na celom prostoru svaka stopa natopljena je krvlju, priča Stanković, a i sada stoje razbacani delovi vojničke opreme, čaure, parčići granata...
- Rovovi i grudobrani od kamena i danas su netaknuti. Kao da bitka i dalje traje. Samo je oružje utihnulo. U spomen-kosturnici, lobanje polomljene kundacima, probušene puščanim zrnima. Naš vodič nam priča da je nedavno ovde boravio francuski stručnjak koji je na osnovu lobanja i kostiju procenio da je ovde izginula srpska mladost, da je retko ko imao više od 22-23 godine - dodaje Vlasta Stanojević, vođa ekspedicije.
Spomen-kosturnica u Zejtinliku
Na mestu gde se odvio boj nalazi se spomen-crkva.
Knjiga utisaka svedoči da posetilaca ima i da za mnoge pojedince odlazak na 2.521 metara visoku kotu predstavlja pravo hodočašće, kaže Goran Stanković.
- Pojedinci dolaze, ali ovo je prva delegacija koja je organizovano stigla na Kajmakčalan u prethodnih devet godina - konstatuje Dragiša Strahinjič, predsednik srpsko-makedonskog društva“ Srma“, koji je ekspediciji iz Niša bio vodič po vrletima Kajmakčalana.
Prijem za članove ekspedicije u Solunu
Nakon 2.500 pređenih kilometara ekspedicija je prešla na makedonsku stranu Kajmakčalana.
Vlasta Stanojević, vođa ekspedicije, ističe da se za sada sve odvija prema planu.
Planirano je da grupa iz Niša narednih dana obiđe Skopsku crnu goru, Zebrnjak, Surdulicu, Vranje, Prokuplje i druga mesta.
Komentari
Poslednji komentari
Zoran
20:47 // 11. 8. 2014.
Nije ovo prva organizovana grupe koja je iz Nisa obisla Kajmakcalan. Gledao sam na NTV sjajnu reportazu o Kajmakcalanu i podvigu srpske vojske.
https://www.youtube.com/watch?v=BONxOIc_9_U
Dejan Kostic
17:23 // 11. 8. 2014.
To su meraklije! Alal vera!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.