Ekolozi traže uključivanje meštana u razvoj Stare planine
Kako bi se promenio model upravljanja Parka prirode Stara planina, čime bi lokalno stanovništvo imalo veću korist i učestvovalo u njegovom upravljanju, pirotska nevladina organizacija krenuće sa prikupljanjem potpisa i traži podršku građana.
Sakupljanje potpisa krenuće simbolično 5. juna, na Svetski dan zaštite životne sredine, a u Društvu za zaštitu životne sredine Stara planina smatraju da je trenutak da se provere stavovi građana o ovom pitanju, kako bi se kasnije pokrenuo niz pozitivnih promena, a na dobrobit lokalne zajednice.
Naš stav je da je paradoksalna činjenica to što su zaštićena prirodna dobra regije sa izraženim prirodnim bogatstvom, a da lokalne zajednice u najvećem broju slučajeva od njih imaju vrlo malo ili nemaju nikakve koristi - smatraju organizatori prikupljanja potpisa.
Problema je više, oni se prepoznaju na terenu, smatraju u Društvu, a većina se ogledaju u neučešću lokalnih stanovnika u donošenju odluka.
Odsustvo mehanizama za učešće lokalnih zajednica u upravljanju i razvoju prirodnih dobara, izostanak pomoći lokalnoj zajednici u oblasti organske poljoprivrede, kao i u uspostavljanju seoskog i ekoturizma, nepostojanje uspostavljenih modela za povratak prihoda zajednici, bez obzira na to što se na teritoriji parka prihoduje kroz naknadu za poslovanje u zaštićenom prirodnom dobru, samo su neki od problema - kažu u Društvu.
U Srbiji parkovima prirode upravlja Javno preduzeće Srbijašume, lokalna zajednica skoro se ništa ne pita i sve naredbe se sprovode sa vrha države ka lokalu, što nije slučaj sa parkovima prirode u Evropi, a u društvu koje nosi ime po graničnoj planini sa Bugarskom smatraju da je potrebno poslušati preporuke međunarodnih ekoloških organizacija.
Mnoge strategije se pozivaju upravo na potrebu uključivanja javnosti, korišćenje tradicionalnih praksi i lokalnog nasleđa. Mnoge međunarodne organizacije, preporučuju modele uprave u prirodnim dobrima koji na mnogo konkretniji način obezbeđuju prisustvo lokalne zajednice u procesu donošenju odluka koje se tiču svakodnevnog rada zaštićenih prirodnih dobara - kažu u Društvu
Oni pozivaju građane da daju svoje potpise 5. juna u centru Pirota, kao i da se zainteresovani građani jave sa svojim predlozima na mejl [email protected].
Komentari
Poslednji komentari
Sloba
23:04 // 28. 5. 2020.
Bojim se gledajući Kopaonik zadnjih godina a naročito Zlatibor, da razvoj podrazumeva da se gore napravi milion hotela i hotelčića, sve izbetonira i napuni vozilima i ljudima tako da kad odeš na planinu osećaš se kao u centru grada. Takvu grešku ne bi trebalo ponoviti...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.