![Pet mostova, pet sati blokade i pet meseci borbe - počela blokada mostova u Nišu "555" [blog uživo] 2 IMG 20250405 114454](https://www.juznevesti.com/wp-content/uploads/2025/04/IMG_20250405_114454-912x684.jpg)
Od 1. marta e-recept je potpuno zamenio papirne, ali ujedno, kako sami kažu, zbunjuje pacijente i stvara pometnju. Mnogi su nezadovolji, žale se da se vraćaju i po nekoliko puta od doktora do apoteke, kao i da ne mogu na vreme da dobiju terapiju koju godinama uzimaju. Farmaceuti tvrde da se radi na otklanjanju svih grešaka.
Kako pišu čitaoci Južnih vesti, hronični bolesnik po dolasku u apoteku da podigne lek, koji mu zahvaljujući elektronskom receptu može biti propisan za nekoliko meseci unapred, susreće se sa raznim nelagodnostima.
Čekala sam mesec dana na zakazan pregled kod lekara kako bi mi prepisao terapiju koju uzimam svakog meseca jer sam dijabetičar, a kada sam otišla u apoteku, nisu mogli da mi daju sve lekove, jer doktor nije lepo napisao šifru pa sam morala da se vratim u Dom zdravlja i čekam red da se to ispravi – piše jedna čitateljka.
Lek preko e-recepta, kada je terapija prepisana za nekoliko meseci unapred, može da se podigne 7 dana pre ili 7 dana posle datuma kog je recept izdat. Znači, ukoliko je recept dobijen 7. aprila, sledećeg meseca pacijent može da podigne lek od 1. do 14. U suprotnom, pacijenti moraju da se vrate kod svog lekara po novi recept.
Takođe, problem je i povremeni pad, odnosno preopterećenje sistema i nemogućnost da se putem aplikacije preuzmu svi propisani lekovi.
Neki od lekova nisu vidljivi na onlajn platformi, a pacijenti se žale i na nedovoljno obučene lekare.
Predsednica niškog ogranka Farmaceutske komore Srbije, magistar farmacije Dragana Božić Miljković deli mišljenje Nišlija i slaže se da e-recepti ne funkcionišu baš najbolje.
Tačno je da postoje razni problemi, ali se trudimo da ih svodimo na minimum. Za razliku od početka marta, kada se krenulo sa realizacijom recepata, došlo je do opterećenosti portala koji je slabije funkcionisao u apotekama, naročito u prepodnevnim satima i u danima isplata penzija, ali se situacija u aprilu znatno poboljšala – kaže Božić Miljković.
Ona kaže da je sistem sada znatno poboljšan, a da se problemi rešavaju svakodnevno u komunikaciji sa IT sektorom Ministarstva zdravlja uz podršku RFZO.
Problemi su se takođe pojavili i zbog prestanka radnog odnosa lekara koji je propisao obnovljivu terapiju, pa su pacijenti neretko morali da budu jako strpljivi i u više navrata dolaze po terapiju u apotekama – dodaje ova farmaceutkinja.
Elektronski recept bi trebalo da omogući lekarima da se više posvete pacijentima i namenjen je uglavnom hroničnim bolesnicima. Oni uz zdravstvenu knjižicu mogu da podignu svoju terapiju za period od 2 do 6 meseci.
Ceo sistem bi trebalo da funkcioniše tako što pacijent odlazi na zakazan pregled kod svog lekara da mu pepiše lek, a zatim do apoteke gde može da podigne terapiju samo uz knjižicu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Као и свака новина, и овде је било проблемчића у пракси. Ја сам један од задовољних корисника оваквог начина издавања лекова. Један од ретких плусева ових на власти.
Elektronski recepti su povećali mogućnost potencijalne greške koju može da napravi i lekar i farmaceut a da pritom pacijent ne zna šta je dobio. Takođe, bilo ko u zemlji znajući vaše podatke (JMBG) i nekoga ko ima pristup sistemu (u pitanju su hiljade) može da zna vaše dijagnoze i terapiju koju koristite. Ovo je jedan opasan eksperiment „naprednih“ vlasti koju zdravstvena struka nije podržala.
Što se tiče elektronskih recepata, u softverskom rešenju kod izabranog lekara na ekranu za izdavanje recepata postoji opcija za hronične bolesnike i doktor/ka klikne na opciju da se lekovi prepisuju do 6 (šest) meseci, lekovi se mogu podići u bilo kojoj apoteci, po želji i nahođenju,za 6 meseci u 6 različitih apoteka. Nemojte toliku krivicu prebacivati na doktore/ke jer stariji slabo koriste komp.
….pa FARMACEUT, dovrsi misao ako si vec hteo na nesto da ukazes,ovako, pokazujes da si protiv vlasti sto je u ovom slucaju…..
Potpuno se slazem, narocito kada se radi o bolestima kao sto su depresija i slicne i gde svako moze da pregleda vase podatke, bez da vas iko ista pita, jer ono sto je mozda pozitivna kontrola u nekim drugim drzavama, ovde je obicno u svrhu zloupotrebe.
Prave ogroman haos sa tim receptima i još više zbunjuju narod
Ljudi budimo malo korektni prema onima koji sada prvi put, bez obzira na stepen obrazovanja, bez ikakve obuke rade na racunarima. Dajmo im malo vremena. Ja nisam pobornik ove vlasti ali ih podrzavam u nameri da primene IT tehnologiju. Iskreno mnogo manje utrosim vremena sada no ranije. A i jeftinije je jer nema svakomesecne participacije lod lekara opste prakse.
Gospodine Farmaceutu, ili bolje „Ilija Čvoroviću“, dokle više glupih floskula oko špijuniranja. Kakvu korist ima farmaceut ili tehničar u apoteci od toga što vidi podatke o prepisanim lekovima? Normalno je da pre izdavanja leka mora biti viđen koji lek treba izdati. Da neće možda proširiti vest po okolini da komšinica iz susednog ulaza koristi antibebi pilule!? Radnici u apoteci nemaju vremena.
Niste uspeli da shvatite suštinu mog stručnog komentara, što je potpuno normalno je niste kompetentni da polemišete oko stvari za koje nište školovani. Uz to, u zdravstvu postoji ozbiljna razlika uzmeđu špijuniranja i zloupotrebe, što bi trobalo da znate bez obzira na stepen obrazovanja.
@Farmaceut: hvala na korektnom odgovoru, ali opet niste naveli kakve konkretne zloupotrebe mogu proizaći zato što neko može videti JMBG (ne verujem da i Vama pada na pamet da se može sa tim podatkom uzeti kredit, otvoriti račun u banci….to su već izlizane floskule o tome).Bilo gde u Evropi kada idete kod lekara dajete dokument sa ličnim podacima, isto je i kada podižete lekove.Zašto mi strepimo?
Podržavam . Iskreno ,ovo je super stvar ,probao !
Sve je samo jedan lek da ne bi pili lekove za pritisak,secer,sirupe,davali pare na saku lekova.
Znači, pacijent ide u apotekku samo sa ličnom kartomi zdravstvenom knjižicom?
Jesam li dobro razumeo?
Kako može da se proveri dali je u apoteci legli moji lekovi a da ne idem direktno,jer imam par situacija gde nisu bili ispisani pa sam morao ponovo kod doktora i sve ponovo…dali postoji provera preko neta..
Dali moze preko neta da se proveri dali su recepti legli jer sam imao par situacija jer nisu ispisali pa sam morao sve od početka kod doktora,čekaj red dali radi pre ili popodne