Evropski parlament mladih kao šansa da se glas omladine čuje dalje
Rezolucije koje donosi Evropski parlament mladih šalju se pred poslanike Skupštine Evropske unije, te se tako u ovom telu čuje glas mladih. Na ovaj način u EU stiže i to kakve su potrebe omladine na jugu Srbije, jer Evropski parlament mladih Srbije ima tridesetak članova i u Nišu. Upravo je zato Niš bio i domaćin Letnje akademije ove organizacije i ugostio mlade iz čitave Evrope.
Jedan od važnijih dokumenata Evropskog parlamenta mladih su rezolucije, sastavljene na velikim sastancima koji se održavaju 3 puta godišnje, objašnjava jedna od predavačica na Letnjoj akademiji Ana Molokovska. Rezolucije, dodaje, predstavljaju njihovo mišljenje o značajnim temama. Vršnjačka edukacija na delu; foto: Kilian Tranchant
Rezolucije su tu kao neko savetodavno mišljenje mladih i njihova perspektiva, nemaju odlučujuću ulogu, ali je prava njihova vrednost to što mladi koji učestvuju na našim događajima kasnije preuzimaju uloge u društvu, mogu da preuzmu važne funkcije i time dalje utiču na probleme o kojima su razgovarali - priča ova Nemica.
Prilika za lično unapređenje, ali i na nivou cele organizacije; foto: Kilian TranchantU Evropskom parlamentu rezolucije su nekoliko puta i podstakle diskusiju, priča doskorašnji predsednik Evropskog parlamenta mladih za Srbiju Marko Nedeljković, a ova organizacija pohvaljena je i od strane Ujedinjenih nacija kao primer dobre prakse.
U Evropskom parlamentu nekoliko puta se pričalo o problemima i rešenjima iz rezolucija. Takođe, pre tri meseca se na sednici Ujedinjenih nacija u Njujorku diskutovalo o stvarima koje je Evropski parlament mladih prepoznao kao bitne. Evropski i Afrički parlament mladih su istaknuti kao primeri dobre prakse da se mladi sami organizuju, a da se njihov glas čuje - navodi Nedeljković.
Suština Letnje akademije razmena znanja i unapređenje pojedinačnih organizacija
Veliko priznanje je dodela domaćinstva pete Letnje akademije Nišu, istakao je Nedeljković, jer se prve tri godine ona odigravala u Berlinu tri puta, a zatim u Portu.
Za organizaciju događaja takvog značaja Niš je dobio poverenje u odnosu na mnoge gradove, a prijavljivali su se mnogi iz Španije, Švajcarske... Niš je dobio zbog naše prijave, zbog naše posvećenosti da ubedimo komisiju da smo mi najbolji za organizovanje - pojašnjava Nedeljković.
Litnja akademija svečano je otvorena u niškoj Skupštini; foto: Kilian TranchantKoncept Letnje akademije je da su polaznici radionica mladi, ali su i predavači. Teme radionica koje su se održavale u Nišu bile su projektno finansiranje, inkluzija i komunikacija, a Ana Molokovska kaže da stvari koje se ovde uče mogu unaprediti funkcionisanje pojedinačnih organizacija.
Svrha je da se razmeni znanje među različitim zemljama o tome kako organizacije funkcionišu u različitim krajevima Evrope, u različitih 40 zemalja, kako bi se unapredilo funkcionisanje svake od pojedinačnih organizacija, a to znanje onda i primenilo u praksi - priča Molokovska.
Pored toga što može unaprediti funkcionisanje pojedinačnih organizacija, 20-godišnja Ana Snipe iz Holandije smatra da joj znanje prikupljeno na radionicama može pomoći i u ličnoj karijeri.
Želim da prikupim što više znanja sa ove Letnje akademije i da ga posle toga podelim sa ostalim učesnicima Evropskog parlamenta mladih u mojoj državi. Mislim da će mi ovo mnogo koristiti u karijeri, zato što sam uglavnom fokusirana na komunikacije i medije - navodi ova Holanđanka.
Inače, Evropski parlament mladih u Srbiji postoji od 2006. godine i član je mreže Evropskog parlamenta mladih koji postoji u 39 zemalja starog kontinenta. O veličini ove organizacije svedoči i podatak da je na njihovim događajima učestvovalo 30.000 mladih.
Aktivizam koji se kod mladih budi članstvom u Evropskom parlamentu mladih, ali i drugih organizacija je, kako je objasnio Nedeljković u emisiji 15 minuta, značajan i za kasnije pronalaženje prakse ili posla.
Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.
Komentari
Poslednji komentari
prof dr CVETKO Prvi
18:10 // 12. 9. 2018.
1996.godine u vreme S. Miloševića , glas omladine, studenata i mladih ljudi se najdalje čuo ... ali sa ulica svih SRPSKIH gradova i fakulteta !
A danas se dalje čuje sa tribina - "gradskih" stadiona ! "Meraklije" "Grobari" ,"Delije" ... to su"vaspitne" asocijacije mladih ljudi!
Nimani
16:56 // 12. 9. 2018.
Forca forca engleski jezik, bravo za ove omladince ugasite srbski jezik i tako promenite svet!!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.