Fasada niške Banovine oštećena godinama, plan restauracije u “fioci”
Zgrada Univerziteta, jedno od najznačajnijih arhitektonskih i istorijskih zdanja u Nišu, suočava se s ozbiljnim problemima, jer je fasada oštećena sa svih strana. Iako Zavod za zaštitu spomenika ima napisan plan restauracije, inicijativa da se projekat realizuje je izostala.
Zgrada Univerziteta u Nišu Sagrađena 1886. godine, kao sedište Moravske banovine, ona je predstavljala najreprezentativniju javnu građevinu tadašnjeg Niša. Danas se suočava sa višedecenijskom nebrigom i nalazi u lošem stanju.
Zgrada Univerziteta u Nišu Fasada zgrade stare 138 godina, koja je jedan od najvećih simbola Niša, oštećena je sa svih strana. Na pojedinim delovima može se videti da je fasada oguljena do cigle, a tu su i okrnjeni, ispucali i prljavi delovi zgrade i stubova.
Zgrada Univerziteta u Nišu Iako je fasada Univerziteta nekoliko puta restaurirana počevši od 1976. pa sve do poslednjih radova 1986. godine, arhitekta iz Društva arhitekata Niša Zoran Čemerikić ističe da radovi nisu izvedeni kvalitetno, što je i rezultat današnjeg izgleda.
Sadašnji izgled fasade rezultat je loših i nekvalitetnih izvođenja radova restauracije. Loše izvođenje, loš nadzor i niko tu ne garantuje za kvalitet. To su naša posla - ocenjuje Čemerikić.
Zgrada Univerziteta u Nišu Kada je reč o novim restauracijama i sanacijama iz niškog Zavoda za zaštitu spomenika kažu da postoji plan. Kako je vlasnik Univerzitet u Nišu, trebalo bi oni da pokrenu inicijativu, međutim inicijativa je izostala, te projekat stoji u “fioci”.
Zgrada Univerziteta u Nišu Iako je 1972. godine kao tadašnja zgrada starog Načelstva proglašena spomenikom kulture od velikog značaja, postavljanjem klima uređaja, fasada zgrade je dodatno oštećena, ali i naružena.
Zgrada Univerziteta u Nišu Zgrada u kojoj je od 26. jula 1914. do 16. oktobra 1915. godine bio smešten kabinet predsednika srpske vlade Nikole Pašića i u kojoj je primio telegram kojim je Austrougarska objavila rat Srbiji, a kojim je i započet Prvi svetski rat i sa čijeg balkona su evropski vladari Austrije, Nemačke i Bugarske posmatrali svoje trupe kako marširaju gradom, moraće da još da sačeka na restauraciju, a takođe i Nišlije koji godinama svoj gradski simbol nisu videli u punom sjaju.
Pitanja su poslata niškom Univerzitetu o planovima potencijalne restauracije, postojećem projektu niškog Zavoda, ali do objavljivanja teksta novinari Južnih vesti nisu dobili odgovor.
Komentari
Poslednji komentari
Auttrikter
19:28 // 28. 9. 2024.
Boli ih briga za fasadu, vazno da su fotelje bezbedne! Najveci trovaci centra Nisa, ni na taj crni dim i garez se nisu obazirati, dok neko iz drzave se nije smilovao da ugasi jedinu ugljaru u centru!
Suza
19:14 // 28. 9. 2024.
Došla do cigle do veoma uslužne trenutne vlasti!
Qgo
18:26 // 28. 9. 2024.
Gde god da se okrenes, svuda je Banovina...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.