Genetsko testiranje pacijenata sa multiplom sklerozom prvi put u Nišu
Na Klinici za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra u Nišu prvi put će se raditi genetsko testiranje pacijenata sa sekundarno progresivnom multiplom sklerozom, kaže direktor Dragan Milić. To će omogućiti da se prepiše ispravna doza terapije i da pacijent o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje dobije lek koji inače košta oko 1.000 evra.
Lazarević kaže da će moći da se odredi tačna doza leka; foto: JV / Tamara RadovanovićMetode qPCR i RT-PCR namenjene su bolesnicima koji su kandidati za terapiju lekom “Siponimod-Mayzent”, pojašnjava Milić i dodaje da je genotipizacija jedini način da se prepiše ispravna terapija.
Bez nje nije moguće primiti lek o trošku Fonda. Jedna mesečna terapija košta oko 1.000 evra i od ove godine je o trošku Fonda, dok je pre toga moglo samo u inostranstvu da se odradi testiranje i da se nabavljaju lekovi na crno iz inostranstva - priča Milić.
Kako je za Južne vesti pojasnio načelnik Laboratorije na Klinici za kardiohirurgiju Milan Lazarević, na osnovu gena koje pacijent poseduje, lekari će tačno znati da li mogu i koju dozu terapije da mu daju.
Za razliku od Beograda, u Nišu se to do sada nije radilo, a Milić ističe da je reč o najsavremenijim aparatima, na kojima se rade i druge analize, a koji su američka donacija.
To je pokrenuto i zahvaljujući entuzijazmu direktora Neurologije Slobodana Vojinovića, načelnika Laboratorije Milana Lazarevića, kao i molekularnog biologa Dimitrija Spasića. Na osnovu tog aparata biće moguće odrediti genetski presek, profil pacijenta sa multiplom sklerozom i tačno videti da li postoji mogućnost za savremenu novu metodu lečenja i u kojoj dozi - navodi Milić.
Milić i Lazarević kažu da će analize tu moći da rade pacijenti iz cele jugoistočne Srbije, ali i iz Kragujevca i čitave Šumadije.
Pacijenti sa multiplom sklerozom, dodaje Milić, spadaju u grupu najtežih bolesnika i zato je važno dati im šansu da mogu besplatno da priušte inače jako skupe lekove.
Podsetimo, na toj Klinici je nedavno otvorena i Banka krvi "David Albala", opremljena uz pomoć donacija Ambasade Izraela, koja bi trebalo da bude u funkciji od januara naredne godine.
Komentari
Poslednji komentari
Marina Adamović
23:32 // 13. 11. 2022.
Šta je sa mladim pacijentima kod kojih je tek postavljena dijagnoza? Oni će čekati dok ne dođu do ove sekundano progresivne faze, a do tada primati kortiko th.? Tužno
Petar
11:53 // 12. 11. 2022.
Carinici su imali razumevanja,bili toleranti.Ali su troskovi ogromni svakog meseca.Bravo.......
Vesna
11:10 // 12. 11. 2022.
To ce mnoge pacijente obradovati.To ce finansiski rasteretiti veliki broj porodica.Profesor Milic i Profesor Vojinovic time spasavaju citave porodice
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.