Gimnazijalci čuli tajne "lova" na Higsov bozon i neutrine
Priliku da o Higsovom bozonu slušaju baš od onih koji su radili na njegovom otkrivanju i da u razgovoru sa naučnicima "Ice Cube-a" saznaju kako je istraživati na najjužnijoj tački na svetu, imali su niški gimnazijalci.
Direktno uključenje iz laboratorija CERN-a gde se odvijaju fizički eksperiment Atlas i CMS. Đaci gimnazije "Svetozar Marković" iz Srbije i po jedne škole iz Rumunije, Bugarske, Izraela i Grčke razgovarali su sa istraživačima u video konferenciji.
O savremenim istraživanjima se samo sluša, đaci nemaju priliku da vide kako ona izgledaju i da razgovaraju sa istraživačima. O njima se jako malo uči u školama, tako da je ovo jako značajno za naše učenike - kaže profesor fizike Slavoljub Mitić.
Tako je Angelos Alexopoulos iz CERN-a, Evropske organizacije za nuklearna istraživanja koja ove godine obeležava 6 decenija postojanja, govorio o hidronskom sudaraču koji se nalazi u tunelu od 27 kilometara, na 100 metara pod zemljom blizu Ženeve.
Iz CERN-a se uključio Angelos AlexopoulosĐaci iz niške i ostalih škola pitali su šta će posle eksperimenata "Atlas" i "CMS", na kojima radi po 2.000 naučnika iz 25 država, biti sledeći koraci CERN-a, odakle dolaze naučnici i inženjeri, ko šta radi...
Iz laboratorije na Južnom polu "Ice Cube", koja važi za jednu od najhladnijih na svetu, đacima je predstavljena prezentacija o životu i radu 40 istraživača pod izuzetno ekstremnim uslovima na temperaturi nižoj i od -40 stepeni.
U video-konferenciji učestvovali đaci odeljenja za talentovane fizičare i matematičare i učenici bilingvalnih odeljenjaNa njoj se, između ostalog, videlo kako izgleda izlazak i zalazak Sunca na Južnom polu, kakva je garderoba istraživača, pogled na opservatoriju iz aviona, pingvini i ostali životinjski svet na Antarktiku.
I pored ekstremnih uslova u kojima žive i rade, ti istraživači se trude da vode normalan život. Mogli smo da vidimo na fotografiji da Novu godinu proslavljaju uz muziku benda - kaže Mitić.
Hidronski sudarač nalazi se u tunelu od 27 kilometara, na 100 metara pod zemljom.Istraživači ove opservatorije sarađuju sa naučnicima i inženjerima iz više institucija iz desetak država po celom svetu.
Oni zajedno rade na detektovanju i izučavanju neutrina, čestica koje gotovo da nemaju masu i mogu da prođu kroz normalne stvari. Kako su objasnili u razgovoru sa đacima, to im omogućavaju izuzetno osetljivi svetlosni senzori.
Neutroni spadaju u najneobičnije poznate čestice u fizici. Na Zemlju dolaze iz astrofizičkih izvora kao što su eksplozije zvezda, gama zraka i kataklizmičkih pojava.
Krajnji cilj njihovog njihovog istraživanja jeste otkrivanje tajni svemira.
Posadu opservatorije "Ice Cube" na Antarktiku čini oko 40 ljudi
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.