Godišnjica važnog događaja
Na današnji dan 1189. godine, Veliki župan Stefan Nemanja ugostio je u Nišu nemačkog cara, Fridriha Barbarosa, na njegovom proputovanju kroz Srbiju u Trećem krstaškom ratu.
Dvojica državnika sastali su se u porti Pantelejske crkve a tom prilikom potpisan je i prvi međudržavni ugovor između Srbije i Nemačke, koji mnogi istoričari smatraju za prvi srpski međunarodni sporazum.
Sporazum je, navode istoričari, potpisan u "Latinskoj" crkvi, iznad sela Matejevca, nedaleko od Niša.
Tom prilikom Barbarosa je Nemanji ponudio i vojni savez protiv Vizantije, što je ovaj odbio.
U čast 800 godina od tog susreta u centru Niša, 1989. godine podignut je i spomenik na kome je na srpskom i nemačkom jeziku ispisano "Prvi srpsko-nemački međunarodni sporazum sklopili su u Nišu Veliki župan Stefan Nemanja i 27. jula 1189. godine i car Fridrih Barbarosa".
Prema istorijskim izvorima, prilikom ovog susreta Stefan Nemanja i srpska delagacija jeli su koristeći viljuške, dok su Barbarosa i njegove vojskovođe jeli rukama. Navodno zbog toga i sam spomenik predstavlja viljušku.
Prošle godine u dvorištu crkve Svetog Pantelejmona obeleženo je 820 godina od ovog susreta.
Komentari
Poslednji komentari
Ivan
18:53 // 27. 7. 2010.
Pa naravno da je prenduvana prica. To da je Stefan Nemanja jeo viljuskom i potpisivao se slovima, a Fridrih Barbarosa jeo rukama i potpisivao se palcem je jos jedna od nasih zabluda i ubedjenja kako smo nekakav "nebeski narod".
Igor Hristov
15:46 // 27. 7. 2010.
Sto se tice viljuska,mnogi danasnji ugledni istoricari smatraju "prenaduvanom" pricom,ali dobro.......ako se htelo dostojanstvenije "poniziti" velikog Fridriha Barbarosu trebalo je navesti kako se na ugovoru Stefan Nemanja potpisao,a Fridrih "nacrtao "krstic......
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.