Grad Niš izdvaja oko 3,6 miliona dinara za usklađivanje semafora sa gustinom saobraćaja
Za umrežavanje i usklađivanje rada semafora sa gustinom saobraćaja na deset niških raskrsnica Grad izdvaja oko 3,6 miliona dinara, a reč je o novcu od naplaćenih saobraćajnih kazni na teritoriji Niša. Firma koja dobije na tenderu imaće zadatak da broji vozila, uradi analizu i na osnovu toga napravi projekat koji će smanjiti opterećenost tih delova grada i poboljšati bezbednost.
Na loše “naštelovane” semafore Nišlije se žale već neko vreme, a neke od raskrsnica koje navode kao kritične su ugao između Ulice Dušana Popovića i Zetske, kao i raskrsnica kod Generala Milojka Lešjanina i Kneginje Ljubice.
Međutim, te lokacije nisu na spisku za baždarenje, već je u planu da se reprogramiraju semafori između Vojvode Mišića i Dušanove, Bulevara Nemanjića, Pariske komune i Boška Buhe, Knjaževačke, Proleterske i Žikice Jovanovića Španca, 7. Juli i Kralja Stefana Prvovenčanog.
Tu su i semafori na uglu između Vožda Karađorđa, Kralja Stefana Prvovenčanog i Sinđelićevog trga, Vožda Karađorđa i Prvomajske, Kosovke devojke i Bulevara Svetog Pantelejmona, Prvomajske, Zelengorske i Ćirila i Metodija, Bulevara 12. februar i Heroja sa Košara, kao i semafor kod pešačkog prelaza kod OŠ “Njegoš” u Knjaževačkoj.
Zadatak ponuđača je da izradi potpuno novo rešenje rada svetlosne saobraćajne signalizacije u kojima će dužina ciklusa i preraspodela vremena rada signalnih grupa odgovarati saobraćajnom opterećenju i zahtevanom nivou bezbednosti saobraćaja i čijom bi se zamenom omogućilo bezbedno odvijanje saobraćaja, veća protočnost saobraćaja kao i bolja zaštita svih učesnika u saobraćaju i da u skladu sa tim izvrši programiranje rada svih semaforskih kontrolera - piše u tenderskoj dokumentaciji.
Nakon što potpiše ugovor, izabrana firma imaće najviše 30 dana da obavi brojanje na tih deset raskrsnica i da na osnovu dobijenih podataka odradi analizu i projekat kojim bi trebalo da se poboljša rad semafora.
Kada dobije saglasnost Gradske uprave, ta firma treba da obavi reprogramiranje semafora, kao i koordinaciju rada sa semaforima duž Vožda Karađorđa.
Na navedenim raskrsnicama nije dozvoljeno vršiti bilo kakve intervencije na semaforskim kontrolerima u smislu modifikacije istih, već je dozvoljeno isključivo reprogramiranje uređaja i po potrebi zamena - dopuna odgovarajućim modulima, što mora biti definisano projektom - navode iz Grada.
Tako bi trebalo da crveno, žuto i zeleno svetlo budu usklađeni sa gustinom saobraćaja radnim danima, subotom i nedeljom. Za to će iz gradskog budžeta biti izdvojeno 3.583.333,33 dinara.
Iz Grada napominju da će izabrani ponuđač morati da izradi projekat u skladu sa važećim Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima, Pravilnikom o saobraćajnoj signalizaciji, kao i prema pravilima struke.
Podsetimo, đaci Saobraćajne škole u Nišu krajem oktobra već su na više lokacija u fluorescentnim prslucima brojali vozila i zapisivali to u fascikle, kako bi se izbaždarili semafori.
Iz Grada pojašnjavaju: Usklađivanje semafora finansiraće se od saobraćajnih prekršaja u Nišu
Iz Grada kažu da će usklađivanje rada semafora sa gustinom saobraćaja biti plaćeno od namenskog prihoda od naplaćenih saobraćajnih prekršaja na teritoriji Niša. Kako navode, Savet za bezbednost saobraćaja Grada Niša koristi namenska sredstva na osnovu usvojenog godišnjeg programa na koji saglasnost daje Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije.
*Tekst je dopunjen nakon odgovora iz Grada Niša.
Komentari
Poslednji komentari
Пеца
18:02 // 11. 11. 2022.
Зато је семафор у војводе Гојка код топлане, старог гробља врх дебилизма
marinko
20:41 // 10. 11. 2022.
razmotrite bulevar medijana i knjazevacka - kod liona tu je nenormalna guzva !
Miloš
01:05 // 11. 11. 2022.
Tako je, gde se ukrštaju Matejevački put i Somborski bulevar je haos treba ili kružni tok ili semafori.
Panta iz Pantelej
08:40 // 11. 11. 2022.
Miloš, izvini, ali to je niški bulevar a ime mu je Bulevar svetog Pantelejmona, čisto da se zna!
Robin Hud
10:30 // 11. 11. 2022.
Tu samo kruzni tok pomaze, kao i kod crkve Sv.Luka, a nije tesko napraviti. Problem je sto su izvodjaci spori pa to traje mesecima umesto nekoliko dana kada se radi u 3 smene
Moj tast u 78 god odnese doktoru litar rakiju i ovaj mu produzi dozvolu za 5 godine
14:40 // 10. 11. 2022.
Ja godisnje predjem 50-60000 kilometra kroz ovaj nas grad i mislim da imam dovoljno iskustva da kazem sta koci niski saobracaj. Po meni to nisu semafori, to su vozaci. Mrzi me da objasnjavam ali evo ukratko, dzabe semafori kad je grad prepun sedih glava koje voze 30 na sat tamo gde je ogranicenje 50. Resenje su strozi testovi psiho motorickih sposobnosti vozaca a ne semafori.
Snežana
15:43 // 10. 11. 2022.
A koliko treba brzo da vozi 50? Pedeset je maksimalno dozvoljena brzina a šta to podrazumeva zna se. Zna se i šta je zeleni talas ima ga svuda u svetu
Bla bla
15:50 // 10. 11. 2022.
Vozači najviše koče saobraćaj, džaba se upali zeleno na semaforu kada većina 20 sekundi traži prvu brzinu. O kružnim tokovima da ne pričam.
Seljak
20:51 // 10. 11. 2022.
@ Tvoj tast - po meni mešaš teme i brkaš brzine.Kakve veze ima litar rakije za doktora sa usklađivanjem semafora?Naravno da su krivi oni koji šteluju semafore(ne znaju svoj posao),ceo život rade po principu"lezi lebe da te jedem).Grad nije prepun sedih glava(ne brže od života) koje voze 30 km/h,već je prepun idiota koji "lete" ulicama sa poznatom nam markom automobila,pod dejstvom raznih opijata.
Prizetko
22:41 // 10. 11. 2022.
A be burazeru, ti dnevno pređeš 150-200 km,po ovim gradskim ulicama,a nećeš da povezeš tasta i čovek mora da se snalazi! Ili ti je žao za kilo rakiju!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.