Građani će od decembra moći da provere koliko su im zaštićeni lični podaci na sajtovima državnih organa
Da li je bezbedno ostaviti svoje podatke na nekom od sajtova državnih preduzeća i institucija građani jugoistoka Srbije moći će da provere na platformi otisak.org koje će, po najavama kreatora, biti dostupna od decembra ove godine. Građani će, takođe, preko platforme moći da zatraže i obradu privatnih privrednih kompanija, kako bi imali uvid u to koliko će im podaci biti zaštićeni.
Kroz platformu koju je osmislilo udruženje PraviLaw iz Niša, a koja je još u izradi, kažu kreatori, biće obrađeni svi organi javne vlasti koji se mogu naći u katalogu Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, a koji se nalaze na teritoriji juga i istoka Srbije.
Primera radi, kao građanin, uđete na platformu i otkucate ime nekog organa i automatski Vam izađe stepen bezbednosti podataka o ličnosti u tom organu – princip semafora – zeleni organi su bezbedni, žuti su delimično bezbedni, crveni su nebezbedni organi po pitanju bezbednosti i zaštite podataka o ličnosti građana Republike Srbije - objašnjavaju kreatori.
Pored državnih organa, čiji je broj ograničen, kažu, platforma će obrađivati i privatne privredne subjekte koji će biti obrađeni na zahtev građana.
Do podataka za ovu platformu, objašnjavaju, dolaze slanjem zahteva za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, gde traže uvid u pravilnik o zaštiti podataka o ličnosti samog organa, kao i da li imaju imenovano odgovorno lice za zaštitu podataka o ličnosti.
Na zahteve nećemo upućivati žalbe Povereniku, niti podnositi predloge za pokretanje prekršajnog postupka, dakle nije nam cilj zloupotreba zakona, već ukoliko nam organi ne dostave pravilnike (ne odgovore na zahtev), nećemo ih oceniti kao transparentne u radu po pitanju zaštite podataka o ličnosti - tako će se na sajtu naći u nižoj kategoriji bezbednosti nego organi koji nam odgovore i dostave pravilnik - navode kreatori platforme.
Kreatori kažu da se platforma Otisak.org stvara kako državni organi ne bi služili samo kao tvorci baze podataka za ažuriranje biračkog tela, već da zaista štite građane u skladu sa zakonima.
Najavljuju da će platforma biti onlajn i potpuno funkcionalna oko decembra 2021. godine, a da će projekat trajati do marta 2022. godine, nakon čega će, veruju, naći materijalne i druge resurse da se platforma proširi i na teritoriju čitave Srbije.
Komentari
Poslednji komentari
direktno iz Vojnegovac
18:07 // 24. 9. 2021.
pa zar nisu ti isti podaci već nekoliko puta procureli,kakva sad zaštita?
Robin Hud
10:15 // 24. 9. 2021.
Koliko li je premijerkin bata dobio para za zavrsetak ovog programa?
Milan
11:20 // 24. 9. 2021.
Ima poneka stvar koja je rezultat čistog entuzijazma i želje za doprinosom višem cilju.
Ekipa koja ovo radi je totalno van političke priče, odlični su likovi. Mislim da ih dobar deo mladih Nišlija poznaje.
Informišite se pre nego omalovažite nečiji rad.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.