Građani pokrenuli peticiju protiv izgradnje hidroelektrana na Nišavi
Sa namerom da upoznaju građane kolika je šteta nastala izgradnjom hidroelektrane "Crveni breg" na reci Nišavi, grupa građana "Niš-grad koji volim" organizuje u subotu 2. novembra potpisivanje peticije za očuvanje i zaštitu reke od izgradnji postrojenja mimo propisa.
Hidroelektrana na koju upozoravaju nalazi se na putu ka Pirotu, po izlasku iz Sićevačke klisure.
Jedna je napravljena u selu Vrgudinac, dok se poslednje dve godine gradi u obližnjem Crvenom bregu, na području koje je vrlo plavno, upozorava građanin Milan Šević. Bujične vode prete da poplave ovaj kraj; foto: M. Š.
Pojašnjava da je prva hidroelektrana urađena po standardima, ali da je druga problematična, jer investitor nije ispunio propisane standarde prilikom gradnje, a otpadom je, kako tvrdi, zatrpao kanal obližnjeg potoka. Zato strahuje da bi to područje, čim naiđe veća voda, moglo biti poplavljeno.
Tako bi, osim puta Niš - Sofija, upozorava, bila ugrožena i železnička pruga ka Bugarskoj, ali i izvorište Krupac kojim se veliki deo Niša snabdeva vodom.
Kad se izlije Nišava zamućuje se izvorište koje je na smao kilometar nizvodno od brane. Onog trenutka kada naiđe voda i kada akumulacija ne bude mogla da prihvati tu količinu vode, doći će do izlivanja. Tu je krečnjačko područje, vrlo je porozna zemlja, sva ta voda će doći do izvorišta i kontaminiraće se. To je jedna od najvećih investicija u istoriji Niša. Veliko je izvorište - priča Šević.
Ovaj građanin ukazuje i na to da investitor nije očistio akumulaciju od drveća i drugog rastinja, te upozorava da bi tu moglo da se nataloži mnogo otpada što bi naposletku moglo da dovede do izlivanja vode.
Osim plavljenja, Šević je zabrinut i da bi hidroelekrtane na Nišavi mogle da opustoše reku.
Nišava će postati mrtva reka, posle ovoga neće biti živog sveta u njoj. Oni sada već u startu su prisvojili vodotok, puštaju vodu koliko njima odgovara da bi mogli da proizvode električnu energiju. Tek će Niš da oseti ekološku katastrofu, pitanje je kakvu ćemu reku imati i zavisićemo od dobre volje pojedinaca koliko ćemo u Nišu imati vodu - smatra Šević.
Investitor hidroelektrane u Crvenom bregu pak kaže da je sve urađeno po propisu kao i da su imali sve neophodne dozvole za gradnju.
Brojni problemi zbog hidroelektrana, građani pokrenuli peticiju; foto: M. Š.Ipak, grupa građana "Niš-grad koji volim" tvrdi suprotno i generalno se protivi izgradnji hidroelektrana na Nišavi.
Pozivaju građane da svojim potpisom stanu protiv toga, a to mogu da učine u subotu od 12 sati na Trgu kralja Milana, kod Tvrđavskog mosta.
Novinari su uputili zahteve i pitanja nadležnim ministarstvima i Zavodu za zaštitu prirode o ovim hidroelektranama, kako bi saznali jesu li investitori dobili uslove za gradnju i poštovali ostale propise. Odgovori se još čekaju.
Komentari
Poslednji komentari
Goca
17:18 // 3. 11. 2019.
Narod koji ima Nikolu Teslu se buni protiv hidroelektrana! Sta je sa vama ljudi?
Lazar Kostic
23:04 // 15. 1. 2020.
Ovde nije Nikola Tesla u pitanju, nego prevaranti koji su izmanipulisali svu tdokumentaciju. Na tom ravnicarskom delu reke Nisave nema dovoljno vode ni opravdanja za samo jednu elektranu, a ista grupa investitora pravi nekoliko elektrana na teritoriji opstine Bela Palanka na rastojanju koje je krace od 15 km. Tu se radi o velikim prevarama i manipulacijama u cilju bogacenja
Radovan
10:54 // 3. 11. 2019.
Ceo svet prelazi na solarnu energiju mi pregradjujemo reke... zato nikada necemo da budemo svet! Doduse idu izbori, pa mora od nekog betona da se izvlace pare...
Mile Milic
09:15 // 3. 11. 2019.
Milana Sevica za Gradonacelnika pod Hitno..
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.