Građani se zaštitnici u 2019. najviše žalili na rad poreskog i inspekcijskog sekretarijata
Građani su se u 2019. godini najviše žalili na Sekretarijat za lokalnu poresku administraciju i Sekretarijat za inspekcijske poslove, a ćutnja administracije najuočljivija je u najmnogoljudnijoj gradskoj opštini Medijana, navodi se u poslednjem izveštaju niške zaštitnice građana. Za 2020. zaštitnica kaže da su je obeležile nedoumice građana tokom policijskog časa i uvedenih mera, zbog kojih su tražili pomoć.
Vanredno stanje otvorilo je i vanredne teme između građana i lokalnog ombudsmana, pa je bilo potrebno protumačiti sve pojmove i mere koje su dolazile od nadležnih, kaže zaštitnica građana Niša Sanja Stojančić.
Međutim, dodaje zaštitnica građana, poseta nije bilo više nego što je uobiočajeno.
U početku je bilo nejasnoća vezano za tumačenje i primenu naloženih mera, odnosno bilo je potrebno pojasniti pojam „zdravstveni nadzor“ ili „obavezna kućna izolacija“ - kaže Stojančićeva.
U novoj situaciji, dodaje zaštitnica, građani su se javljali sa problemima u vezi sa rokom trajanja elektronskih recepata i zaštitom podataka o ličnosti ljudi obolelih od korona virusa.
Zanimalo ih je i kako da se ponovo priključe na elektrodistributivni sistem, kaže Stojančevićeva, ali i kako da dobiju potvrdu za nesmetano kretanje u vreme trajanja policijskog časa i jednokratnu novčanu pomoć države, navodi u izveštaju.
Plaćanje zakupnine poslovnog prostora i javnih površina bili su problemi predstavnika firmi koje u tom periodu nisu radile, a građane koji nisu bili u mogućnosti da svoj rad obavljaju od kuće zanimalo je kako da ostvare prava iz radnog odnosa, piše zaštitnica.
U izveštaju za prethodnu, 2019. godinu koji je bio pred odbornicima na 4. Skupštini grada, navodi se da se više od 2.622 građana javilo zaštitnici i da je formirano 103 predmeta u kojima je ukazano na povredu prava građana, kaže Stojančevićeva.
Od svih sekretarijata Gradske uprave Grada Niša, sa 10 pritužbi prednjače Sekretarijat za lokalnu poresku administraciju i Sekretarijat za inspekcijske poslove. Na ustanove koje je osnovao Grad Niš, tokom 2019. godine građani su se žalili na rad samo dve i to: Centar za socijalni rad „Sveti Sava“ sa 5 i JPU „Pčelica“ sa jednom pritužbom. Od preduzeća čiji je osnivač Grad Niš, kao i prethodnih godina i u ovom izveštajnom periodu najveći broj pritužbi je na rad JKP „NAISSUS“ - dodaje se u izveštaju.
Zaštitnica građana Grada Niša je u toku izveštajne godine naglasila da je izostala potrebna saradnja organa, i to Sekretarijata za investicije i Zaštitnika građana Grada Niša.
Najviše pritužbi građana na rad gradskih opština bilo je u onoj sa najviše stanovnika - Medijani, na koju su se građani u toku ove izveštajne godine žalili sedam puta, od kojih su se neke odnosile na ćutanje administracije na pritužbe građana, pokazuje izveštaj.
Kako bi ukazali na probleme sa vodom u selu Malča, meštani su podnosili pritužbe na rad Gradske opštine Pantelej, dok se u Crvenom Krstu sa tim problemom suočavaju meštani 4 sela, dodaje u izveštaju.
Podsetimo, Zaštitnik građana je ovlašćen da institucionalno štiti prava građana od nekorektne i samovoljne vlasti, ali u njegovoj nadležnosti nije da kontroliše rad Skupštine Grada, Gradskog veća, predsednika Skupštine i gradonačelnika. Aktuelna niška zaštitnica građana Sanja Stojančič imenovana je odlukom Skupštine grada na ovu poziciju na period od 4 godine i na ovoj funkciji je od maja 2017. godine.
Komentari
Poslednji komentari
gaga
19:14 // 6. 10. 2020.
Dzabe,korupcija je decenijama u Nisu pogotovo inspekcije.Prodaju se inspektori,cenovnik se zna.
Dzamutka
18:09 // 6. 10. 2020.
Tesko da apartcik sns-a sme da nesto preduzme ! Dobili smo spisak zalbi, a red po zalbama , jesu li opravdane ili ne, ne postoji !
Mara
15:01 // 6. 10. 2020.
I ?jal rešila nešto
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.