Gradski prevoz za Leskovčane postao luksuz
Cene gradskog i prigradskog prevoza u Leskovcu povećane su u proseku za 23,18 odsto iako je u međuvremenu pala cena goriva. Leskovčani se bune i kažu da je vožnja autobusom postala pravi luksuz.
U lokalnoj samoupravi poskupljenje opravdavaju time da cene nisu povećavane pune 4 godine, a da su troškovi, kao i registracija znatno skočili. Ipak, građani koji koriste ovaj prevoz kažu da jedva izlaze na kraj sa novim cenama jer, na primer, samo u jednom pravcu, karta do Vučja košta čak 140 dinara.
- To znači da do Leskovca i nazad u jednom danu moram da izdvojim 280 dinara, kada se vozim autobusom, a plata mi je samo 20.000 dinara. Pa da li je to normalno? - pita se jedna meštanka Vučja koju smo zatekli na Gradskoj autobuskoj stanici.
Građani sve češće autobusku stanicu menjaju za kombi prevoz; Foto: Arhiva JVDo Lebana, u oba pravca karta košta čak 300 dinara, koliko i do Miroševca. Povratne karte su jeftinije za nekih 20 dinara, a za mesečne treba platiti od 3.500 do 3.800 dinara. Veliki izdatak za ionako otprazni džep, kažu Leskovčani.
Mnogi se pitaju kako je moguće da su cene prevoza porasle u trenutku kada je gorivo pojeftinilo. U Odseku za cene to ne poriču, ali kažu da niko ne razmišlja o tome da su se znatno povećali troškovi održavanja, amortizacije vozila, ostali troškovi sirovine i materijala, registracije i osiguranja.
Poskupljenje je bilo nemivovno, ali se opet vodilo računa o ekonmskom momentu Leskovčana. Ako bi se gledala potpuna ekonomska cena, povećanje bi bilo mnogo veće - tvrdi Slađana Kostić Stojilković iz Odseka za cene grada Leskovca.
Pojedini Leskovčani se odlučuju da koriste i usluge improvizovanih kombi prevoznika. Ipak, ostanu razočarani kada shvate da cena njihove karte nije ništa drugačija od one u autobusu.
Ipak, radnici iz Vučja, Miroševca, Vlasotinca, Lebana i Bojnika koji rade u leskovačkim fabrikama odlučili su da se snalaze sa prevozom na drugačiji način. Organizuju privatne kombi vožnje, kombići ih prevoze od posla do kuće i nazad, a cenu dogovaraju sa vozačem.
Đaci su prinuđeni da koriste autobuski prevoz, a za đačke knjižice, kao i za penzionere u ovom trenutku popusta na mesečnu kartu nema.
Komentari
Poslednji komentari
Boban Todorovic Kewic
12:31 // 22. 1. 2015.
Mesnato, mesnato nema šta.
Mirko
13:38 // 19. 1. 2015.
Cene karata su povećali prevoznici a gradska autobuska stanica prodaje karte po cenovniku koji su ti prevoznici dostavili. Srecan put svim putnicima!
Mirko
13:37 // 19. 1. 2015.
Umesto slike autobuske stanice stavite slike prevoznika koji su povecali cene karata da ne dodje do zabune.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.