Hoće li se brakovi i ubuduće sklapati u Kući za venčanje?
Osim što bi uskoro mogao da ostane bez galerijskog prostora u centru grada, jer je zgrada vraćena vlasncima, Niš bi, ukoliko proces restitucije bude na isti način rešen, mogao da ostane i bez Kuće za venčanje.
Da su naslednici nekadašnjeg vlasnika kome je država nacionalizovala zgradu u Episkopskoj ulici na Paliluli u kojoj se Nišlije venčavaju još od 1998. godine tražili objekat nazad, potvrdili su u Agenciji za restituciju.
Upravni postupci su još u toku i nije doneta odluka o vraćanju predmetne nepokretnosti u svojinu zakonskim naslednicima bivših vlasnika - kazali su u Agenciji za restituciju.
Uprkos tome što bi Kuća za venčanje mogla da bude vraćena vlasnicima, gradske vlasti ne razmatraju alternativni prostor koji bi mogao da služi za ove namene.
Nismo zvanično razmatrali koji bi bio prostor bio dobar za tu namenu - kazao je većnik Svetozar Aleksov.
Podsetimo da su se venčanja pre nego što su počela da se organizuju u zgradi u Episkopskoj, održavala u Gradskoj kući.
Ni u Galieriji savremene likovne umetnosti ne znaju koja je sudbina izložbenog prostora u centru koji Grad koristi. Kada je Agencija za restituciju odlučila da se zgrada vrati naslednicima u naturi, Niško javno pravobranilaštvo je podnelo žalbu traživši da se vlasnici obeštete novčano, jer je zgrada vrlo značajna za Grad.
Nemamo nova saznjanja šta će biti sa Galerijom. Ipak, već bi trebalo da se odlučuje o tome, ili da Grad traži novi prostor - kazali su iz GSLU.
Prema Zakonu o restituciji, vlasnici kojima je vraćena svojina, mogu biti obeštećeni maksimalno 500.000 evra, bez obzira na vrednost objekta ili parcele koja je nacionalizovana njihovim precima.
Komentari
Poslednji komentari
Blackburn
06:08 // 17. 12. 2016.
Uvek bilo,oteto-prokleto!A,to sto "gradske" oce ne sekira mogucnost gubljenja prostora i trazenje resenja,nije ni cudo,nemaju pojma o kulturi,umetnosti!Ne zaboravite da se Ljubo zalagao za mesanje belmuza u Nisu!
Mihajlo
19:17 // 16. 12. 2016.
Изгледа да су у комунизму грађени само социјални станови у бетонским зградама. Зграде око Дома здравља су право ругло града. Све зграде које данас можемо да покажемо гостима Ниша а да нас није стид су зграде из предратног периода. Зграда Бановине, Градске куће, Официрског дома, Зграда Суда, Позориште, Пошта, Хотел Парк, Радио Ниш, Кућа за венчање, Гимназија 9 мај, Књижара Стеван Сремац....
macakk
16:51 // 7. 2. 2017.
Ali su zato novi investitori ostavili spomenike svoje pohlepe, zgradurine koje prkose gravitaciji
три ливаде, три ливаде ...
16:04 // 16. 12. 2016.
О кулутурним садржајима у Нишу, годинама нема ко стратешки да води бригу или не дај Боже нешто планира за будућност. Град Ниш никада није смогао снаге и моћи, наравно претходно и знања, да сагради наменску зграду Народног (Градског) музеја. Сем Позоришта лутака, све зграде које Град користи за кутурне садржаје направила је пропала Краљевина Југославија и Краљевина Србија или приватни инвеститори.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.