Humske muke - mesecima bez vode, javna česma jedini spas
Javna česma - to je jedini izvor vode za piće i higijenu dela meštana u selu Hum kraj Niša. Pola sela ima vodu, a druga polovina, priključena na seoski vodovod, ima muku, navodi Humljanka Ljudmila Ristić Miladinović. Nadležni kažu da se novi rezervoar koji će rešiti problem gradi, ali nije poznato kada će biti gotov.
Pre nekoliko meseci Ljudmila Ristić Miladinović odlučila je da živi na selu i preselila se sa porodicom u Hum. Tamo ih je dočekalo neprijatno iznenađenje, jer nisu imali vodu.
Situaciju u selu kod Niša opisuje tako da samo polovina stanovnika ima vodu, i to oni koji žive u donjim delovima i priključeni su na gradski vodovod. Drugi, oko 200 domaćinstava, snabdevaju se iz seoskog vodovoda, ali su im česme suve mesecima.
Bukvalno smo 2 meseca bez vode od kad smo se doselili. Dođe kap vode preko noći, slabog pritiska. Zovemo Naisus kažu radovi su u toku, ali kakvi radovi, ne znamo pozadinu svega toga. Kažu pripajanje vodovoda, ali šta god da je, nije normalno da 2 meseca nemamo vodu. Neki stariji meštani iz viših delova sela kažu da godinama nemaju vodu - kaže Ristić Miladinović.
Za vodu se snalaze na javnoj česmi, toče flaše i sudove, a štede struju - bojler i mašinu za pranje ne mogu da uključuju.
Meni je suština zaštita zdravlja ljudi, ovo je stvarno potencijalno leglo zaraze. Pisala sam i Zavodu za javno zdravlje - rekla je Miladinović Ristić.
Situaciju naziva neizdrživom i pita dokle će tako biti.
Vasilije Radovanović iz Huma godinama je održavao vodovodnu mrežu u ovom selu, do 2017. godine. On živi u donjem delu sela, priključenom na gradski vodovod, ali objašnjava da neki od njih takođe nemaju vodu, i da to zavisi od visine na kojoj je domaćinstvo. Za to krivi slabiju pumpu koja ne može da izbaci dovoljno vode za sve.
U niškom Vodovodu objašnjavaju da nisu nadležni za gornji deo Huma, već samo za donji. Dodaju i da se gradi pumpa i rezervoar i da će posle toga domaćinstva svih Humljana biti ravnopravna, odnosno priključena na istu mrežu - gradsku.
Ipak, kada će se to desiti, još ne znaju. Iz JKP Naissus kažu da je to pitanje za Sekretarijat za investicije, nadležan za rokove i gradnju. Međutim, u ovom Sekretarijatu su rekli da novinarska pitanja moraju biti postavljena preko Službe načelnika Gradske uprave Ljubiše Janjića i to mejlom.
Ljubiša Janjić i javni službenici iz njegove kancelarije, međutim, više od godinu dana ne odgovaraju na pitanja novinara Južnih vesti.
Hum se nalazi na teritoriji Opštine Crveni Krst. Predsednik te Opštine Miroslav Milutinović nije bio dostupan novinarima za komentar na probleme njegovih sugrađana.
Za to vreme, Humljani žeđ gase na javnoj česmi.
Podsetimo, sličan problem imaju i Malčani i stanovnici Vukmanova koji mesecima vodu imaju samo noću. Trajno rešenje za seoske vodovode najavljeno je još oktobra 2018, ali se još čeka.
Komentari
Poslednji komentari
ja
09:46 // 15. 10. 2019.
Voda je došla odmah po objavljivanju vašeg teksta i hvala vam na tome. Od juče je ponovo nema, tako da se rešenje ne nazire...strašno!
Anonimusss
12:28 // 10. 10. 2019.
Selo Hum, tačnije deo sela i to deo od škole do crkve gradsku vodu nije video nikada. I kada je selu najpotrebnija voda, vode nema. Nekada i javne česme budu zatvorene. U gornjem delu živi dosta male dece. Nemaju ljudi vodu za ni piće, za ostalo nećemo ni pričati. Postoje par bunara, ali su zaraženi fekalijama koje ispustaju na ulicu takozvana gospoda, koja ne želi iskopati septičke jame.
Pravda
15:54 // 9. 10. 2019.
Firma kakva je Naissus ne moze da zameni pumpu da svi njihovi korisnici imaju vodu pod izgovorom da nemaju u programu sredstva za to.....o cemu pricamo.....Naissusu je i dat vodovod na upravljanje da imamo vodu a kako stoje stvari ispalo je gore.....tretiraju nas kao gradjane drugog reda....
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.