Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:37, 27. 9. 2018.

| Društvo

I Sindikat niškog Filozofskog traži da profesori budu u višoj platnoj grupi

Autor:J. A.Izvor:Južne vesti
Filozofski fakultet
Traže od države da se izjasni u kojoj platnoj grupi će biti univerzitetski profesori; foto: JV

Reagujući na štrajk nastavnika u osnovnim i srednjim školama, koji traže da budu u istoj platnoj grupi kao i lekari, Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta u Nišu ukazuje na loš položaj univerzitetskih profesora i traže da država i njih rasporedi u devetu platnu grupu, kao i da ne dozvoli da oni sa nižom stručnom spremom rade za minimalac.

Zaposleni u osnovnim i srednjim školama su početkom školske godine počeli borbu za bolji položaj, a njihov glavni zahtev je da pređu u višu platnu grupu.

Iz Nezavisnog sindikata niškog Filozofskog u saopštenju ukazuju na loš položaj profesora - ističu da država ponižava rad najboljih bivših studenata, a sada naučnika i predavača na univerzitetu u odnosu na partijske nameštenike i birokrate.

Kažu da još ne postoje zvanične informacije o tome u kojoj platnoj grupi i razredu će biti oni koji rade na univerzitetu. Ipak, nezvanično su saznali da će direktori osnovnih i srednjih škola u Srbiji biti u istoj grupi sa vanrednim profesorima, a možda čak i redovnim profesorima univerziteta.

Ukoliko se ispostavi da su ove informacije tačne, uprkos rečima premijerke Brnabić da je obrazovanje jedan od stubova budućeg razvoja Srbije, Vlada i drugi državni organi na delu pokazuju da je bolje biti (politički podoban) nastavnik u osnovnoj ili srednjoj školi na administrativnoj funkciji, nego najbolji student jednog fakulteta i univerziteta, student doktorskih studija, priznati stručnjak i naučnik - ističu u saopštenju.

U saopštenju navode da dok zvaničnici države deklarativno ističu da je obrazovanje "jedno od ključnih tačaka Vlade za oporavak zemlje", zaposlenima na univerzitetu se problemi samo umnožavaju.

Kriterijumi za napredovanje u naučnoj i akademskoj karijeri su sve stroži, dodaju, školarine doktorskih studija i učešće na velikim međunarodnim konferencijama su veliki izdatak za njih, a Ministarstvo ne pomaže dovoljno. Raste broj saradnika i mlađih nastavnika koji gube posao, ističu, jer se kriterijumi za izbor menjaju bar jednom godišnje, a budžet za obrazovanje i nauku je među najnižim u Evropi.

Ukratko, država svojim delom gazi ono za šta se deklarativno zalaže. Država ne uvažava, štaviše, ponižava rad najboljih bivših studenata, a sada naučnika i predavača na univerzitetu u odnosu na partijske nameštenike i birokrate. Kao rezultat ovakvog stanja, neminovno, raste broj stručnjaka i nastavnika koji bolju perspektivu za svoju karijeru i život nalaze u drugim državama i time doprinose napretku tih zemalja, a ne svoje domovine, koja ih je školovala - ističu u saopštenju.

Zbog toga traže od odgovornih za obrazovanje - od predstavnika Vlade, do rektora, dekana i predstavnika reprezentativnih sindikata, da od nadležnih ministarstva zahtevaju da javno kažu kakav je plan za zaposlene na univerzitetu kada je reč o platnim grupama i platnim razredima.

Traže i da svi zaposleni, nastavno i nenastavno osoblje, sa diplomom 7/1 budu u devetoj platnoj grupi, kao i da se sagleda položaj zaposlenih sa nižom i srednjom stručnom spremom i da se ne dozvoli da oni rade za platu na nivou ili neznatno iznad minimalca.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • bajt

    22:24 // 30. 9. 2018.

    Pa ... mogli bi i da volontiraju, dosta je što rade. Sramotno je preblaga reč za odnos države prema univerzitetu. U osnovnim i srednjim školama se zasniva radni odnos na neodređeno, a na fakultetima je na određeno vreme, pa ako ne ispunite uslove gubite posao. O tome niko ne priča, da morate da pišete radove, knjige, učestvujete na savetovanjima, to sve sami plaćate, da biste mogli zadržati posao.

  • sozontije

    09:35 // 28. 9. 2018.

    Ne moze neki tzv.vecnik primati vecu platu od profesora i to ovom narodu treba da bude jasno.

  • Mara

    13:47 // 27. 9. 2018.

    Tako je pozdrav za prof Milicevića,i on radi na filozofsko i na još dva radna mesta privatno pa se ne žali :)

    • peznioner

      09:41 // 28. 9. 2018.

      Maro,njegovo pravo je da radi privatno.Pa mi imamo vise fakulteta,nego profesora.

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Bravo za Nišlije!

Ljiljana Simić čitalac

Tekst: Humanitarnim treningom Nišlije žele da pomognu porodici Stevanović

Pronađite nas na: