Iako štetne, mesne prerađevine ipak na meniju u niškim vrtićima

tanjir ishrana deca foto JC
Roditelji kažu da jelovnik može da bude bolji; foto: J. C.

Zašto je svakog ponedeljka na meniju predškolaca u Nišu pasulj, da li je zdravo da se mališanima u vrtićima služe viršle, šunke i paštete, a ne daju neke zdrave namirnice pitanja su koja muče pojedine roditelje. Nutricionista “Pčelice” kaže da znaju da su mesne prerađevine štetne, ali da su ipak na jelovniku, samo u najmanjoj meri.

Roditelji koji su se obratili Južnim vestima napominju da im nije jasno kako se za doručak neretko deci u vrtićima niške Predškolske ustanove “Pčelica” daju mesne prerađevine iako svi zdravstveni stručnjaci upozoravaju na njihovu štetnost. Ističu, svesni su da ne plaćaju velike svote novca za boravak mališana, ali ipak veruju da postoje bolja rešenja.

Zdravlje se gradi od najmlađih dana. Zašto se u vrtićima, koji moraju da vode računa o zdravlju dece, daju mesne prerađevine, koje nisu zdrave, forsira dosta šećera i masti? Verujem da se za isti novac mogu pripremiti zdraviji obroci poput ovsenih pahuljica, prosa i drugih žitarica koje se odlično kombinuju sa voćem i mlečnim proizvodima – kaže Nišlijka Jelena Vasiljević.

Da su mesne prerađevine štetne potvrđuje i pedijatar Slađana Stefanović iz niškog Doma zdravlja.

jelovnik-pcelica-fotoJCanic

Ispitivanja Svetske zdravstvene organizacije su pokazala da postoji visoki rizik nastanka oboljenja debelog creva, kao posledica mogućeg prisustva različitih hormona, antibiotika, aditiva i drugih konzervansa u mesnim prerađevinama – objašnjava pedijatar Slađana Stefanović.

Ona kaže da doručak dece treba da se sastoji od ugljenih hidrata (žitarica, hleba, voća) i proteina, odnosno mlečnih proizvoda i jaja, kao i malo masti.

Nutricionista PU “Pčelica” Milica Anđelković kaže sve predškolske ustanove u Srbiji koriste suhomesnate proizvode i mesne prerađevine.

Nije lako dati svaki dan detetu za obrok nešto novo. Godina ima mnogo dana i meseci i nema se mnogo izbora. Svi znamo da je štetno, ali neke moje kolege u Vojvodini u vrtićima daju i slaninu. Svesni smo da je to štetno, ali ga nismo izbacili već smanjili na najmanju moguću meru – navodi Anđelković.

Ističe da se trude da suhomesnate proizvode zamene namazima koje sami pripremaju, kao i da njihova kuhinja priprema domaću paštetu na bazi pilećeg mesa, povrća i začina, u kojoj, tvrdi, nema aditiva i pojačivača ukusa.

Pravimo naše namaze koji su mnogo zdraviji, nemaju ništa suhomesnato u sebi, nema mnogo masnoće, nitrata, nitrita i aditiva. To pripremamo na bazi mlečnih proizvoda i barenih jaja. Sami smo osmislili to i deca lepo to prihvataju – kaže Anđelkovićeva.


1280x0-Renovirana-kuhinja-vrtic-foto-PU-Pcelica-Nis
Pasulj ponedeljkom zbog nabavke

Decenijama već ponedeljkom deca u niškim vrtićima ručaju pasulj sa nekom salatom, a zašto je to tako objašnjava nutricionista “Pčelice”.

Pasulj je namirnica koja ima veliku kalorijsku vrednost i dosta gvožđa u svom sastavu, pa se smatra da on može bez mesa da čini obrok. Zato ga i biramo jer je teško dobiti meso za ponedeljak. Kad će stići, kad će se obraditi i spremiti. Mi ne radimo vikendom. Tako da je zapravo problem u mesu – objašnjava Anđelković.

Ona napominje da se deci daje ono što je bezbedno i naravno hranljivo, ali i izvodljivo za pripremu i distribuciju. Tvrdi da je sve u granicama nutritivnih i kalorijskih nomativa.

Trudimo se da ponudimo deci on što je zdravo koliko je to moguće jer smo ipak velika fabrika hrane, sprema se veliki broj obroka i oni se distribuiraju u veliki broj vrtića, kao i škola – ističe nutricionista “Pčelice”.


Kako do zdravijih jelovnika?

Anketa

Kako ocenjujete ishranu u "Pčelici"?

  • Može bolje i zdravije
    130 / 48%
  • Dobra
    74 / 27%
  • Loša
    67 / 25%

Ukupan broj glasova: 271

Loading ... Loading ...
Nišlijka M. Jović smatra da u “Pčelici” treba da budu kreativniji i zamera što se na jelovniku češće ne nalazi riba, kao i brokoli, leća i drugo ne tako, kako kaže, popularno povrće.

Nutricionista, pak, ističe da se u „Pčelici“ na meniju nalazi puno povrća i raznovrsnog mesa.

Svakog meseca imamo ribu za ručak, jednom, a ponekad i dva puta. Dobijaju i tunjevinu i namaz od sardine – kaže nutricionista “Pčelice”.

vrtic-J-C
Pomoćnik direktora “Pčelice” Zoran Blagojević napominje da su ranije pokušavali da ubace neke nove namirnice na jelovnik, ali da deca nisu želela da ih jedu.

Leću smo pokušavali da dajemo deci, ali nije bila lepo prihvaćena. Sad smo ponovo to stavili na spisak za nabavku i planiramo da opet probamo i vidimo da li će deca ipak to prihvatiti. Davali smo i ovsene pahuljice, ali nije ni to prošlo dobro, nemaju naviku decu da to jedu – objašnjava Blagojević.


Ručak pre ili posle spavanja?

I dok u Beogradu i Novom Sadu mališani u vrtićima užinaju pre dremke u podne, a ručaju nakon nje, u Nišu je raspored obroka obrnut.

Dete ruča u 11:30 kada je pospano i nervozno i ne može lepo ni da jede, a posle spavanja užina. Kada ga preuzmem iz vrtića u 16 sati ono je gladno. Razumem da je ranije većina roditelja radila do 14, pa su odmah uzimali decu, ali sada mnogi rade do 16 ili 17 sati – kaže Nišlija A. M.

Nutricionista “Pčelice” Milica Anđelković kaže da jeste bolje da dete pre dremke ima laganu užinu, pošto se hrana teže i sporije vari kada se leži i spava.

Pre oko 15 godina smo imali neki pilot projekat kada je promenjen režim ishrane i nije se pokazalo najbolje. Nije zaživelo. Kosilo se sa rasporedom radnika u vrtiću, a imali smo i pritužbe roditelja – priseća se Anđelkovićeva.

Ona napominje da je možda rešenje da se anketiraju roditelji i vidi šta njima odgovara.

Autor:
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

38
  1. A ove vredne majke svaki dan deci kuvaju brokoli i lecu? Kako da ne

    • A sto mislite da ne kuvaju? Kuvam svakodnevno I trudim se da koristim raznovrsne namirnice, ali ako deca u vrticu dobijaju iskljucivo pasulj, krompir, pirinac i grasak, tesko da ce deca hteti kuci da probaju brokoli. Ova Zena sto radi u Pcelici kao nutricionista, trebalo bi da se preispita sticanje njene diplome, pored toga sto svoj potpis stavlja ispod jelovnika koji se sastoji od preradjevina

      • Da, da. A dok ti kuvas, dete ti sedi za racunarom ili telefonom. Svi vi moderni roditelji hranite decu bobicama, a to sto ih izvedete u kafic i cusnete im teblete i telefone da bi bila mirna, to je nebitno. Ja sam jela dzem i hleb, mast na hleb. Uostalom, ako niste znali dragi mladi roditelji, deci cinite medvedju uslugu ako ih mazite. Ocelicite ih i osposobite da budu jaka i samostalna i bez vas.

    • Naravno da kuvamo. Za razliku od vas dusebriznica, moje dete ne jede po kioscima.Komentar ti je glup.

    • Naravno da kuvamo. I ne samo da kuvam raznovrsno, nego 2 godine meso nisam kupila u mesari. Iskljucivo kupujem meso od poznatih ljudi. Ne stavljam vegetu, ne dajem pastete, virsle i eurokrem. Zaista ne mogu da shvatim da neko ne moze bar malo da se potrudi i razmeni misljenja sa kolegama kako bi se za decu napravio nutritivno prihvatljiv meni ekonomski opravdan. Niko ne trazi ikru i kavijar!

  2. „ali neke moje kolege u Vojvodini u vrtićima daju i slaninu.“
    Slanina je možda jedan od najzdravijih suhomesnatih proizvoda (u svom sastavu ima najmanje po zdravlje štetnih sastojaka. Ni jaja više nisu štetna kako su nas do skoro lagali.

    • odlican komentar. ako je doticna gospodja nutricionistkinja onda je duzna bila da zna da je slanina zdrava. ovako ispade da je njena strucnost dovedena u pitanje

  3. Није проблем у месу и дистрибуцији Анђелковићу . Вртићи не постоје од јуче многи су ишли у вртиће , не сећам се да су нам потурали виршле и паштете . Не примате ви плату да нам трујете децу , продајете маглу и налазите изговоре . Услове да створите а ако нисте спсобни онда нека се вртићи који не испуњавају услове за рад затворе и дођу људи који су способни да свој посао воде како треба

  4. Благојевићу ваљда ти кувари који раде треба да спремају кувана јела деци а не да им отварају конзерве сардине туне паштете и виршле

  5. Nutricionista sve objasnjava radnim vremenom zaposlenih u Pcelici. Pa gospodo, prilagodite radno vreme i organizaciju potrebama dece, a ne obrnuto. Moja deca se iz vrtica preuzimaju u 14:30 i trcimo kuci koliko su gladni, a sta je sa decom koja ostaju duze u vrticu? Zaista nehumano od jedne ustanove ovog tipa I zaposlenih u njoj!

  6. Ko kaže da ne plaćamo mnogo po detetu, vrtić košta 20.000,00 mesečno po detetu, za te pare mogu da jedu rolovane kengure a ne piletinu.

    • Vrtic mesecno kosta 4.000,00 dinara. Moje dete ne jede kengura.

      • Uslov za vrtić je da roditelji rade – znači plaćaju porez.. znači nije 4000, nego + ~4000.. Ako je to jedini argument da se ne daju primedbe na rad i organizaciju.. A Pčelica sama mora da se na sve načine bori za bolje uslove boravka dece.. a ne da se služi opravdanjem neadekvatne cene.. Prosto vređa i ništi ono zbog čega i postoji..Ako vam dobrobit dece nije u prvom planu, onda to inije vaš poziv

  7. Nagradno pitanje za sve,direktorku,inspekciju novinare.Koju školu je završila „nutricionistkinja“ i da li ima licencu??

  8. Стара,добра времена – домаћи хлеб намазан машћу,посут сољу и алевом паприком – тврдим да је хранљивији и мање штетан по здравље деце од било ког сухомеснатог производа.

  9. S jedne strane 90% dece to isto ili slično za doručak jede i kući. Čak veliki broj dece u boravku osnovnih škola koja ne doručkuju u boravku već nose nešto od kuće, nose 7 days kifle, smoki i sok, tost, bake rolls i slično….S druge strane poslovi nutricioniste i profesora fizičkog u Pčelici kojih ima sigurno nekoliko, su fantastični.Služe samo da ispune formu, a suština je nula.Nikakva uloga..

  10. Da budem iskren neverujem ni da ni vecina roditelja jela lecu i ovsene pahuljice

  11. Pa vama je opravdanje da, ako je ishrana losa u vecini vrtica u Srbiji, moze da bude losa i kod nas….tuzno…

  12. Nutricionista je svesna da je bolje za decu da pre spavanja imaju laganu užinu a nakon spavanja ručak, ali ipak se to ne menja zbog nekog pilot projekta koji je rađen pre 15 godina!? Naravno da je potrebno prilagoditi radno vreme Pčelice deci i roditeljima jer se situacija bitno izmenila u odnosu na prethodnih 15 godina. Ipak ta ustanova postoji zbog dece i roditelja, a ne obrnuto.

  13. Najveca vecina ovih komentara ovde su presmesni! Pa, upravo svi vi koji se toliko brinete o pravilnoj ishrani jeli ste po vrticima i skolskim kujnama masna peciva iz Zitopeka koja su bila bajata i imala ukus industrijske masti, kao i parce ‘leba i salame podriguse (ili po dve virsle u plastici), uz casu jogurta! Ako hocete da vam deca jedu kavijar- smestite ih u privatne vrtice!!! Licemeri.

  14. Ove Gaga,Mima,Mila i još najviše još toliko u celom Nišu ih ima majke koje zdravo hrane svoju decu!Ja kolko vidim a vidim dobro,deci dok ne tutnete milku od 300 grama u ruke nit ste Vi mirne nit deca.A posle kad ih udari šećer u glavu ih vodite kod doktora i govorite da su hiperaktivna.Živim u kod Niš ekspresa,ranije nas čuvari jurili tamo,nisu davali da se igramo a sad igralište ima a nema nikog!

    • Evo da se javim kao prozvana. Te Milke od 300g koje spominjete, zapravo imam daleko vise cokolade svakog trenutka u kuci, a kao posledicu nagomilavanja onoga sto deci donose prijatelji i rodjaci kada nam dolaze. Moja deca na nedeljnom nivou pojedu otprilike dve kockice tih cokolada. Grickaju semenke suncokreta I bundeve, jedu orahe I slicno kao uzinu. A obroke imaju kuvane I raznovrsne, nisu gojaz

    • Nema potrebe za prozivanjem.Ne vidim nista lose u tome sto detetu treba obezbediti zdrav obrok.Sto se tice milki od 300gr.obrati se na drugu adresu.

    • Decu nam za 4000 dinara cuvaju, vole, vaspitavaju, hrane, uspavljuju presvlace veci deo dana i opet smo nezahvalni. Srbija!!!!

  15. …nisu gojazni, jako su aktivni fizicki I potpuno ste me bez osnova napali I prozvali!

  16. Kroz sam tekst moglo se videti da iz Pcelice uporno odgovaraju kako zaposlenima neke stvari ne odgovaraju pa zato to nije implementirano a koristilo bi deci. Pcelica je ustanova koja postoji zbog dece i udovoljavanju njihovih potreba a ne obrnuto. Koliko su se radnici u drzavnim sluzbama osilili to je neverovatno

  17. da, deca koja ostanu do 16h(kao i moje) su vise nego gladna uglavnom. Ali vaspitacice dozvoljavaju da se u vrtic donose bombone i grickaluce pa cesto i “ nahrane“ posle uzine gladnu decu…
    Otkud njima pravo da daju deci slane grickalice i bombone?(osim kada je neka proslava, rodj…)

    • A zasto ga dovodis u vrtic? Plati dadilju, jer i privatni vrtici uzimaju hranu iz Pcelice.

  18. A sta je u ovoj drzavi normalno pa se cudimo Pčelici? Oni rade kako im se hoce jer su svesni da ta deca nemaju buducnost i onda zasto da se trude…

  19. Kome se ne sviđa neka šalje dete u privatne vrtiće. Tamo uzimaju hranu i od drugih dobavljača. Deca koja su bila na Pčeličinoj kuhinji, odbijaju ih…lično sam probao i uvideo ogromnu razliku u kvalitetu i ukusu. Hrana je odlična, a vredne majke nek zasuču rukave pa nek kuvaju a ne u Stop Šop ili Forum

  20. Priznaju da radnicima ne odgovara da deca jedu posle spavanja nego pre. Kako ih nije sramota? Tu su zbog dece i to im se debelo placa. Roditelji direktno 4000 a grad i roditelji indirektno jos 15000. SRAMOTA!!!

  21. Pre 15 godina probali i shvatili da ne odgovara vaspitacicama i servirkama a deca nisu bitna. Ne moze da se jede posle spavanja jer Pcelica razvozi prvo hranu svojim vrticima pa onda privatnim i predskolskim ustanovama. Deca doruckuju u 9 pa rucaju u 11.30 i ne mogu nista ni da pojedu, pa na obavezno spavanje da se vaspitacice odmore. A posle spavanja dobiju jabuku na prazan zeludac. UZAS!

  22. Besmisleno je davati deci rucak u 11:30. Isuvise je rano. Pcelica bi mogla da odradi jednu reorganizaciju a kao model nek uzme model beogradskih i novosadskih vrtica – sigurna sam da je moguce reorganizovati radno vreme vaspitacica. Mnogo toga se menja pa moze i Pcelica…

  23. Dajem sinu dorucak pre vrtica jer cesto bude pasteta, skoro cak i pica, izbor hrane je stvarno los.
    Iz vrtica dolazi jako gladan, uzasan je raspored obroka. Pre toga smo ziveli u Bgu, i ako je nesto tamo ok makar je rucak bio u pola 3, pre toga dve uzine i dorucak.
    Zdrave navike se usvajaju od malih nogu, treba da insistiramo na anketi roditelja pa da se nesto promeni!

  24. Kako vas nije sramota. Sto ne ubace biftek,a roditelji da izaberu koliko pecen da bude? Hrana u Pcelici moze da bude bolja,ali i ovo sto je na meniju je sasvim zadovoljavajuce.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.