Imena naših baka i deka ponovo u modi
Devojčice rođene decembra često po svecu nose ime Nikolija ili Nikolina, a povodom jubileja 1.700 godina Milanskog edikta desetak dečaka dobilo je ime Konstantin.
Hana, Lara, Sofija, Mila, Tea, Lea, Una i Anđelija najčešća su ženska imena za koja su se roditelji odlučivali ove godine. Najčešće su se, kažu matičari, ove godine sretali sa imenima Nikolina i Nikolija, a učestalost se dodatno povećava decembra kada vernici slave Svetog Nikolu.
Prema rečima zamenika matičara Vesne Đikić, u određenoj su se meri počela vraćati i tradicionalna imena. Tako su ove godine u knjige nekoliko puta upisana imena Vera, Mitra i Branka, a nekada veoma često ima Marija sada se javlja izuzetno retko.
Dečaci rođeni ove godine najčešće se zovu Vuk, Mateja, Andrej, Andrija, Nemanja, Uroš, Lazar i Pavle.
- Imali smo i desetak Konstantina, što ranijih godina nije bio slučaj. Ime se javljalo veoma retko. Često se danas daje ime Maksim, a imamo i dva Vidaka - kaže Đikić.
Đikić dodaje da poslednjih godina nema “ekspanzije” određenog imena kao što se dešavalo u periodu najveće popularnsti latinoameričkih serija, pa su se devojčice masovno zvale Kasandra i Ljovisna. Imena iz sada popularnih turskih serija nisu se “primila”, pa tako nije rođen nijedan Sulejman ili Šeherezada.
Poslednjih godina, kažu, nema nekog posebnog pravila, a imena su mnogo raznovrsnija nego ranije. Popularnost imena traje godinu ili dve, a onda ga zamene nova i drugačija.
Ukoliko matičar proceni da ime koje roditelji žele da daju vređa ličnost deteta oni mogu odbiti da ga upišu pod tim imenom, ali u niškoj matičnoj službi tvrde da se sa time još nisu susreli.
- Imali smo nekoliko zahteva da dete nosi dva imena i izašli u susret. Takođe ima i neobičnih imena, ali nikada nisu bila uvredljiva, a mi ne smemo da utičemo na izbor roditelja - kažu u matičnoj službi.
Na svet je ove godine došlo i desetak devojčica sa imenima Teona i Nika.
- Dešava se da majke budu zajedno u porodilištu, pa tamo čuju imena jedna od druge i tako gotovo istovremeno bude prijavljeno po nekoliko Nika - kaže Vesna Đikić.
U niške matične knjige ove godine upisano je oko 3.500 dece, što je za oko sto manje nego 2012. godine. U knjigu umrlih na teritoriji grada upisano je oko 3.300 osoba.
Komentari
Poslednji komentari
Posmatrac
00:38 // 9. 1. 2014.
Ja kad bejah dete, sto je bilo poprilicno davno, nesto se ne secam da su se bilo cije babe i dede zvale Hana, Lara, Tea, Lea, Una, Mateja, Andrej, Uroš..... Ovo danas je najobicnije pomodarstvo.
Uros
16:02 // 10. 1. 2014.
У реду је за ова женска имена и Матеја, Андреј... Али зашто помињеш име 'Урош', '94 сам годиште и у Нишу има око 20-30 Уроша, тек после тога је масовно кренуло да се даје то име... Иначе старо српско!
Stari Nislija
13:37 // 8. 1. 2014.
U srpskom jeziku imamo divne nazive / baba i deda. Postoje babobine i dedovine, a ne bakovine i dekovine.
dr Jakov Zlatar
11:43 // 8. 1. 2014.
Ja ću da promenim ime u Šemsudin Zlatar
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.