Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:05, 23. 11. 2018.

| Društvo

"Isplatite milionska dugovanja ili prestajemo da prerađujemo otpad"

Autor:J. A.Izvor:Južne vesti
reciklaža
Neće imati ko da sakuplja i prerađuje otpad; ilustracija; foto: JKP Mediana

Već treću godinu zaredom se za tretman opasnog otpada izdvaja manje para nego što se u toku godine preradi, upozoravaju iz Udruženja reciklera Srbije, a zbog toga je reciklažna industrija pred zatvaranjem. Pozivaju Ministarstvo zaštite životne sredine da reaguje, jer će u suprotnom sledeće godine da zaustave pogone i prestati da prerađuju otpad.

Iako su se više puta obratili Ministarstvu zaštite životne sredine i tražili sastanak sa njima zbog krize u reciklažnoj industriji, kako kažu u Udruženju reciklera, dosad nije bilo nikakvog dogovora sa nadležnima.

Ministar Goran Trivan se deklarativno zalaže da se novac iz "Zelenog fonda" direktno daje za projekte zaštite životne sredine, među kojima je i reciklaža, dodaju, ali je u novom nacrtu budžeta za narednu godinu samo polovina para opredeljena za to.

Ovo je treća godina da se suočavamo sa tim problemom i na to smo ukazivali i ranije. Imamo dugovanja još iz 2016. i 2017. godine u iznosu od 1,7 milijardi dinara, koja država duguje reciklažnoj industriji. Ni za 2018. godinu nije ništa isplaćeno i to je još jedan problem, jer ljudi rade i ne znaju koliko će dobiti, a treba da dobiju onoliko koliko su radili, a ne koliko neko odredi. Država je tek sad odredila da će to biti manje novca, tako da će biti manje tretiran otpad - pojašnjavaju u Udruženju.

Upozoravaju da ako Vlada Srbije ni sledeće godine ne obezbedi dovoljno para za plaćanje prerađenog otpada, operateri će biti prinuđeni da zatvore svoja postrojenja i otpuste više hiljada radnika koji rade u sistemu upravljanja otpadom. Ističu i da ako se to desi, u Srbiji će se godišnje taložiti 70.000 tona otpada, koje neće imati ko da sakuplja i tretira po zakonu.

Inače, od početka godine do danas su recikleri preradili više od 68.000 tona opasnog otpada, a ako Ministarstvo životne sredine odluči da od toga plati samo 70 %, to znači da više od 20 miliona kg neće biti plaćeno. Ako se to desi i njihovi zahtevi koje su izneli više puta ne ispune, zaustaviće pogone.

Na hitnoj sednici održanoj u utorak, 20. novembra, Udruženje reciklera Srbije je donelo odluku da od januara 2019. godine zaustavi pogone i prestane da prerađuje otpad - ističu u saopštenju.

Pojašnjavaju da banke ne žele da plaćaju preradu opasnog otpada umesto države i da su zbog toga prinuđeni da zatvore fabrike i otpuste radnike, što se odnosi na više od 1.000 preduzeća koje čine sistem upravljanja posebnim tokovima otpada, a urušavanje tog sistema bilo bi opasno po zdravlje građana.

Ministarstvo zaštite životne sredine na čelu sa Goranom Trivanom cele godine aktivno podržava borbu protiv ilegalnih deponija i odlaganja opasnog otpada. Taj se problem ne može zakopati u zemlju jer neće time nestati. Mi moramo da naplatimo prerađen otpad kako bismo nastavili dalje. Nemamo više ni dan vremena ni novca za plate radnicima. Nemamo novca da platimo gorivo za kamione kojima se sakuplja otpad, a kamoli za preradu otpada. Pozivamo ministra Trivana da odmah reaguje - ističu u Udruženju reciklera Srbije.

Zaključuju i da su zagađivači ove godine upaltili eko-takse u iznosu od 10 milijardi dinara, te da je katastrofalna odluka da se tim parama ne plati tretman, jer to znači da će se ekološke katastroge od prošle godine ponoviti, a mogu biti i veće.

Podeli sa prijateljima
Povezane teme:
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Lišće da podnese ostavku zato što je zapušilo slivnike.

Miško čitalac

Tekst: Kiša stvorila reke na niškim ulicama, iz Vodovoda kažu da je lišće zapušilo slivnike

Pronađite nas na: