Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:57, 28. 4. 2020.

| Društvo

Istraživanje Instituta društvenih nauka - koliko su manjine integrisane u Srbiji

Autor:Ljubomir FilipovIzvor:Južne vesti
Zakonom o državnim simbolima, zastava sa grbom samo na državnim institucijama
Ispituje se odnos Srba i manjina; foto: Lj. F.

Odnos između većine i manjine često ispituju sociolozi, a Institut društvenih nauka trenutno sprovodi istraživanje društvene integrisanosti manjina u Srbiji, kao i o samim odnosima između manjinskih grupa.

Da u Srbiji postoji distanca i to na etničkoj osnovi između većine i manjine nepobitna je činjenica, smatraju u Institutu, a njen direktor Goran Bašić kaže da su fokus u ovom istaživanju Srbi kao dominantna nacija i “autohtone“ nacionalne manjine i to - Albanci, Bošnjaci, Hrvati, Mađari, Romi, Rumuni i Slovaci.

Istraživanje se razlikuje od dosadašnjih jer će pokušati da se prikupi što veći broj ispitanika kako bi se mogao konstruisati reprezentativni uzorak za većinsku i manjinsku populaciju, a uključiće i standardne socio-demografske varijable, kao što su pol, starost, stepen obrazovanja, nivo urbanizacije mesta - kaže Bašić.

Posebna pažnja je posvećena socio-psihološkim faktorima, autoritarnosti i orijentaciji ka socijalnoj dominaciji, a ispitanici moraju da ispunjavaju 2 uslova - potrebno je da uzorak objektivno predstavlja stanovništvo Srbije, kao i da adekvatno predstavlja nacionalne manjine.

Nastojimo da utvrdimo na koji način su preduzete mere u oblasti manjinske politike doprinele društvenoj integrisanosti nacionalnih manjina u Republici Srbiji. Osnovna ideja ovog istraživanja, pored toga da se dobije predstava o stepenu međuetničke distance, jeste i da se utvrde i objasne uzroci ove pojave - navodi Bašić.

Istraživanje se može popuniti na ovom linku, a sprovodi se u saradnji sa Centrom za proučavanje etniciteta, a uz podršku Fondacije za otvoreno društvo.

Institut društvenih nauka ima bogato iskustvo u istraživanju međunacionalnih odnosa, tokom svojih 60 godina rada u nekoliko navrata radio je istraživanja etničke distance, dok se Centar za istraživanje etniciteta od svog osnivanja bavi proučavanjem fenomena etniciteta i multikulturalnosti.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Шишач снс-ОВАЦА

    09:00 // 28. 4. 2020.

    Ми Роми смо интегрисини.

    • Smuk

      18:37 // 28. 4. 2020.

      @Frizer za SNS-ovce : Bre, bre... kada se pre "integrisiste" , pobrgo i od nas... ček' da vidim koj' sam !
      Kad mi kaže "struka" ima vi se javim!
      Ova nedelja i još 5-6 su odlučujuće do 29-i novembar !

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Nije znao da 100 kila nije kažnjivo!

Bata Raka iz Niš čitalac

Tekst: Šest i po godina zatvora za Leskovčanina zbog 100 grama heroina

Pronađite nas na: