Istraživanje SANU - jezik niških medija i prednost južnjaka da govore i "standardno" i dijalektom
Niški Ogranak SANU-a sproveo je istraživanja kojima su ispitivali jezik niških medija i njihov uticaj na govor građana. Profesorka Filozofskog fakulteta Marina Janjić pohvalila je trud niških novinara i njihovih sagovornika u približavanja normativi standardnog srpskog jezika, ali istakla da postoji visok nivo verbalne agresije u komentarima na društvenim mrežama.
Govorni i standardni jezik javne komunikacije u Nišu, prema rečima rukovodioca projekta Marine Janjić, pokazao je jasne tendencije pomeranja ka standarnoj jezičkoj normi i negovanju kulture izražavanja, kroz očuvanje lokalnih dijalekata, što je za nju, jezičko bogatstvo.
Jezik niških medija je po meri niškog auditorijuma, a to znači da u njemu postoji prikladna ravnoteža između standarda i dijalekta. Prirodno je da svaki govornik najviše voli svoj maternji jezik, a to je lokalni govor njegovog rodnog mesta. Sa druge strane, pravila društvene stratifikacije i obligacije nameću norme govornog ponašanja u zavisnosti od sfere jezičke upotrebe. Smatram da je veliko preimućstvo južnosrbijanaca da se mogu služiti i jednim i drugim, dajući prednost standardu ili dijalektu u zavisnosti od komunikativne situacije - rekla je Marina Janjić.
Istraživanja i jezičke analize koje je Ogranak SANU u Nišu sproveo, kako je Janjić rekla, pokazali su da se u niškim medijima, u zavisnosti od uloge koju govornik ima u datom trenutku, mogu se prepozaniti zastupljenost standardnojezičke i dijalekatske crte. Marina Janjić tvrdi da kada se radi o službenom odnosu prema publici, koristi se standardna forma srpskog jezika. Međutim, kada postoji težnja da se ukaže na “običnog predstavnika iz naroda” zapaženija su dijalekatska obeležja.
Učtivost u telefonskim uključenjima i verbalna agresivnost u komentarima
Učtivost u telefonskim uključenjima i verbalna agresivnost u komentarima ; foto: JV / Nikola Đukić Marina Janjić je istakla da se može napraviti paralela kada je u pitanju telefonsko uključivanje gledalaca u program i komentara na društvenim mrežama.
Istraživanja su rezultovala zaključkom da veliki broj gledalaca iz Niša, koji se telefonski uključuju u program, pokazuje visok nivo jezičke etikecije i služi se formulama učtivog obraćanja, a to su forme za izricanje molbe, izvinjenja, zahvaljivanja, pozdravljanja. Međutim, kada je reč o komentarima čitalaca datih na internet portalima niških medija, nažalost, konstantovan je visok nivo verbalne agresije i negativni obrasci govornog ponašanja kao što su: vređanje i negativno ocenjivanje ličnosti uz pomoć ekspresivne leksike pejorativne tonalnosti - dodala je Janjić.
Zaključak instraživanja koje je Ogranak SANU u Nišu sproveo, prema rečima Marine Janjić, niški mediji ostvaruju snažan uticaj na kreiranje javnog mnjenja i oblikovanja društvene svesti, a da je postojanje dijalekta bogati komunikacioni proces, koji ga čini dinamičnijim i privlačnim.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.