Iz Prokuplja krenula biciklom do Norveške - u čast interniraca
Da bi prisustvovala obeležavanju 75 godina od kada su nacisti u Drugom svetskom ratu na prinudni rad u Norvešku odveli 4.200 srpskih i jugoslovenskih vojnika, mlada Prokupčanka Kristina Stamenković (27) je na put dug 3.500 kilometara krenula vozeći bicikl.
Nju će na ovom neobičnom, a veoma zahtevnom putovanju, automobilom pratiti Nenad Gaćeša.
Iako je planirano da sa njom vozeći bicikl ide i Jugoslav Stošić (31) iz Prokuplja, Kristine kaže da je on u poslednjem trenutku odustao zbog zdravstvenih problema. Tako dvočlana ekspedicija svoju avanturu započinje na granici sa Mađarskom, a trebalo bi da je završi za tridesetak dana u Korgenu u Norveškoj, gde je 23. juna zakazana centralna proslava posvećena srpskim logorašima, na kojoj će biti svečani gosti.
Polazim sa granice sa Mađarskom i pratiću Međunarodnu biciklističku stazu koja prolazi kroz Budimpeštu, Bratislavu, Beč i dalje do Osla. Neki moj orjentacioni plan je da prelazim stotinak kilometara dnevno – rekla je pred polazak Kristina.
Iako će u delu puta koristiti trajekte i vozove, dvojac planira da na bicikli pređe skoro 2.000 kilometara.
Serbian- English I ostalo je još dva dana do početka naše avanture! Sutra krećemo iz našeg Prokuplja, prekosutra smo u...
Posted by Biciklom do slobode - Med sykkel til frihet on ponedeljak 29. maj 2017.
Kristina, inače po struci profesor norveškog jezika, ističe da ima veliku tremu pred polazak na put koji nije ni malo jednostavan i velika je nepoznanica jer je amater u biciklističkom sportu.
U čast naših Topličana i svih drugih zarobljenika, odlučila sam da na biciklu pređem put do Norveške, čime želim da dam doprinos negovanju srpsko-norveškog prijateljstva i tradicionalno dobrim odnosima između ova dva naroda – ističe Kristina.
Sve zanimljivosti tokom puta odmah će objavljivati na novootvorenom fejsbuk profilu “Biciklom do slobode”, gde će oni koje to zanima, u svakom trenutku moći da se informišu o njenom kretanju.
Podsetimo, tokom Drugog svetskog rata nacisti su ogroman broj ljudi iz Jugoslavije deportovali u logore u Norveškoj.
Po različitim izvorima, skoro polovina njih umrla ili su ubijeni. Mnogi su se spasili zahvaljujući pomoći koju su dobijali od norveškog stanovništva.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.