Iz Univerziteta dokumentima na sajtu objašnjavaju greške budžetske inspekcije, upravni spor još traje
Nakon što su Južne vesti, a potom i neki drugi mediji, objavili da je Ministarstvo finansija je još 2022. godine naložilo Univerzitetu u Nišu da vrati u budžet građana više od 62 miliona dinara, jer su taj novac nezakonito potrošili, na sajtu Univerziteta su objavili dokumenta o finansiranju visokoškolskih ustanova u kojima objašnjavaju da je budžetska inspekcija neadekvatno postupila i odlučila. Protiv rešenja inspekcije Univerzitet je još tada pokrenio upravni spor koji još traje.
Da je budžetska inspekcija utvrdila da su na Univerzitetu nekoliko godina, uglavnom za plate zaposlenih, trošili više novca iz budžeta nego što su smeli i da je rešenjem traženo od Univerziteta da vrati "građanima" više od 500.000 evra, objavili smo decembra prošle godine.
Tada odgovor od Univerziteta nismo dobili, ali su pre nekoliko dana na svom sajtu postavili obaveštenje sa dokumentacijom kojom, kažu, žele da se šira javnost potpuno i detaljno upozna sa pravilima koja važe u ovoj oblasti.
U nekim sredstvima informisanja objavljuju su članci čija je tema – način finansiranja ustanova visokoškolskog obrazovanja. Zbog izostavljanja ključnih informacija ili zbog zlonamernog i pogrešnog prezentiranja činjenica i pravila, neka sredstva informisanja pogrešno i tendenciozno obaveštavaju javnost o problemima koji se javljaju u ovoj oblasti Univerzitet objavljuje sledeća dokumenta - piše u saopštenju.
Rešenje inspekcija donela još 2022. godine; foto: JVObjavili su Platformu o pravnim, akademskim i materijalnim aspektima finansiranja visokoškolskih ustanova koju je usvojio Senat Univerziteta u Nišu još 2022. godine kao i odluku Vlade Republike Srbije o obrazovanju radne grupe za izradu Nacrta zakona o finansiranju visokog obrazovanja.
U platformi piše da je više spornih pitanja oko finansija visokoškolskih ustanova otvoreno nakon kontrole Državne revizorske institucije 2021. i 2022. godine, a da su ti problemi uvećani drugačijim tumačenjem pojedinih odredaba zakona od strane Budžetske inspekcije.
Problem je kulminirao kada je svojim zapisnicima o inspekcijskoj kontroli BI naložila da VŠU uplate na račun budžeta Republike Srbije iznose od više desetina, pa i stotina miliona dinara. Izvršavanjem naloženih mera poslovanje VŠU bi do te mere bilo opterećeno, da postoji realna opasnost od prestanka rada svih visokoškolskih ustanova koje decenijama obrazuju vrhunske domaće stručnjake u oblastima od ključne važnosti za privredni i opšti društveni razvoj - piše u Platformi.
Napominju da im je Zakonom data je samostalnost da upravljaju i raspolažu sredstvima koja predstavljaju sopstvene prihode, ali i onim sredstvima koja im daje osnivač, odnosno Republika. Ističe se da su plate zaposlenih na visokoškolskim ustanovama izuzete iz opšteg režima ograničavanja zarada u javnom sektoru.
Pored navedenog, i Zakonom o platama u državnim organima i javnim službama (član 12. stav 2.) za zaposlene u VŠU propisan je izuzetak od primene limita od 30% za uvećanje plata iz sopstvenih prihoda - piše u Platformi.
Još puno objašnjenja i pozivanja na razne članove zakona je u ovoj platformi, ali rešenje inspekcije nije poništeno, niti je upravni spor završen.
Dana 30. novembra 2022. godine Upravni sud je formirao predmet po tužbi tužioca Univerziteta u Nišu radi poništaja rešenja tuženog Ministarstva finansija. Osnov spora je porez, predmet je u radu i biće rešen u razumnom roku - kažu iz Upravnog suda.
Podsetimo, Budžetska inspekcija je utvrdila da je Univerzitet "na osnovu nezakonito donetih odluka kojima je uvećavao cenu rada (osnovicu) koja je bila propisana aktom Vlade, nezakonito isplatio iznos nešto više od 48 miliona dinara (bruto).
Navode i da je Univerzitet nezakonito isplatio preko 32 miliona dinara (bruto) na osnovu uvećanja osnovnih koeficijenta za obračun i isplatu plata, "po osnovu odluka i rešenja koje je Univerzitet donosio, iako se uvećanje istog može vršiti u skladu sa procentima, koji su propisani članom 3. Uredbe o koeficijentima".
Tokom kontrole Univerzitet je dostavljao primedbe za koje su inspektori utvrdili da ne utiču na utvrđeno činjenično stanje, kao i da nisu uticale na donošenje drugačijeg nalaza inspektora, pa nisu ni prihvaćene.
Komentari
Poslednji komentari
OSKAR
12:18 // 13. 3. 2024.
PA ŠTA? Aj'te molim vas, nije to od juče, već od kada sam ja na ovoj funkciji!
Mislilac
15:32 // 4. 3. 2024.
Ne znam zaista dokle će ta kvazi elita da plačka ovo društvo, Zaista je rastužuje misao da je današnji Univerzitet najbolje što ovo društvtvo ima. Iskreno se nadam pa postoje institucije države koje će od Rektora i njegovih saradnika da naprave stanare KP Doma. Potrebno je nada ovo gradu, a nada je da će Rektor i Rektorčići biti kažnjeni
Profesor
13:02 // 4. 3. 2024.
Rektor je od Univerziteta napravio sopstveno preduzeće, okružio se starcima i uništava instituciju dok mladi idu u inostranstvo. Velika je SRAMOTA za svakog profesora činjenica da se otima od države. Treba odmah pohapsii sve ...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.