Između dva svetska rata u Nišu bilo preko 40 orjentalnih poslastičara, sada gotovo nestale
Kolače spremljene po turskim receptima Nišlije su u prodavnicama mogle da pazare za vreme Turaka, kada su u gradu otvorene prve poslastičare. U periodu između dva svetska rata bilo je više od 40 orjentalnih poslastičarnica u Nišu, danas gotovo da su nestale već dominiraju takozvane kafe-poslatičare.
Prema zapisima Istorijskog arhiva Niš, prve takozvane alvadžinice popisane su 1498. godine. Osmanlije su u Nišu otvarale su alvadžinice, bozandžinice, salepdžinice i šećerdžije koje su pravile prve kolače, a posle oslobođenja prodavnice slatkiša preuzeli su građani.
Početkom 20. veka sladoled se prodavao u ručnim kolicima i kantama.
Između dva svetska rata bilo je preko 40 orijentalnih poslastičarnica u kojima su pored orijentalnih poslastica prodavane i bombone, ušećerene jabuke, boza, limunada i sladoled, a pored toga prodavan je jogurt, obično i kiselo mleko – pokazuju zapisi niškog Istorijskog arhiva.
Kolače pripremane po evropskim receptima prve je pripremala tadašnja "Švajcarija".
Poslastičare su bile na Trgu kralja Milana, u Obrenovićevoj i Lešjaninovoj ulici Poslastičara “Turist“, “Lipa“, “Korzo, “Milka“ i beogradski “Pelivan“ bile su samo neka od imena ovih radnji – navode iz arhiva.
Za razliku od nekadašnjih zanatlijskih, danas starih poslastičara u gradu danas skoro i nema, već uglavnom restorana i kafića.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan Petrović
09:47 // 3. 1. 2022.
U odnosu na SFRJ Srbija liči na cirkus rialiti uz primese kine i s.koreje...ona slika na ambasadoru govori više od hiljadu reči...
Bruno
15:45 // 2. 1. 2022.
@omladina Bio sam i protiv tadašnjeg uređenja, ali je ono bila uređena zemlja u odnosu na ovo danas. SFRJ je manje dugovala nego sad svaka republika.
Saša
01:18 // 2. 1. 2022.
Znalo se tada, pekara je za hleb i perece, poslastičara za kolače, mesara za meso. Danas, alavi na novac, u pekari kolači, u mesari roštilj,... ????
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.