Izrada socijalnih karata za borce - za vlast dala rezultate, za pojedine borce bacanje para
Borci ratova devedesetih godina iz Niša ispunjavali su od juna do kraja novembra prošle godine upitnike za izradu socijalnih karata, a za taj posao je iz gradskog budžeta izdvojeno skoro 4,5 miliona dinara. Dok u udruženju “Besmrtni gvozdeni puk” kažu da je taj novac bačen, većnica za socijalna pitanja Tijana Đorđević Ilić kaže da je ta analiza poslužila da se napravi uvid koliko je boraca sa socijalnim potrebama.
Oko 1.200 boraca je u pomenutom periodu popunilo upitnike koji su, kako sami kažu u udruženju “Jedinstveni gvozdeni puk” koje je bilo partner na projektu, danas skladišteni na njihovim policama.
Upitnici o socijalnim kartama u prostorijama "Jedinstvenog gvozdenog puka"; foto: A. S.Autor ovog projekta je Miroslav Krstić, odbornik SNS i član pomenutog udruženja, koji kaže da je uradio analizu prikupljenih informacija.
Uradio sam analizu i napravljen je izvod iz situacije. Na osnovu toga su napravljene odluke za Grad. Analiza je poslužila da se odluke donesu - kaže Krstić.
Međutim, njegovo mišljenje ne deli predsednk “Besmrtnog gvozdenog puka” Dejan Petrović, koji je ovo udruženje formirao juna prošle godine nezadovoljan radom “Jedinstvenog gvozdenog puka” na projektu izrade socijalnih karata.
On kaže da je dogovor sa gradonačelnikom Darkom Bulatovićem bio da se po završetku prikupljanja podataka od boraca ponovo održi sastanak kako bi se videlo koji zahtevi mogu da se realizuju, na koji način i kako da sve to bude deo budžeta.
Petrović traži konkretnu realizaciju projekta o socijalnim kartama; foto: A. S.
Trebalo je da se sedne i da se preciziraju grupe na osnovu socijalnih karata. Da se vidi gde će ljudi da pripadnu i koje benifite će da ostvare, kako bi se određena sredstva predvidela budžetom za 2019. godinu. Nije želeo da razgovara ni sa kim iz udruženja i tih desetak dana do glasanja budžeta nisam uspeo da razgovaram ni sa resornom većnicom, ni sa gradonačelnikom - kaže Petrović.
U izveštaju o realizaciji projekta u koji su novinari Južnih vesti imali uvid, navedeni su svi zahtevi boraca sa tačnim proračunom koliko bi za koju uslugu trebalo izdvojiti para.
Ipak, ništa od toga nije završilo u budžetu Grada Niša za ovu godinu.
Tek jedan zahtev ispunjen
Rešenje se javilo tek u aprilu ove godine kada je na Skupštini Grada usvojena odluka o povoljnostima koje borci imaju prilikom plaćanja komunalija.
Većnica kaže da se odluke za borce donose na osnovu analize; foto: gradski sajt
Većnica za socijalna pitanja Tijana Đorđević Ilić kaže da su im u tome pomogli upitnici koji su borci popunjavali prošle godine.
Benifiti za komunalije sada važe za sve borce. Ne samo za one koji su predmet anketiranja, nego za sve borce na teritoriji Niša. Oni su pozvani da se jave sa određenom dokumentacijom opštinskim i gradskom uslužnom centru od 1. do 25. svakog meseca. Dokumentacija se onda nosi u Centar za socijalni rad gde se obrađuje i verifikuje. Onda se radi socijalna karta i spisak porodica se šalje “Objedinjenoj naplati” kako bi se umanjili računi prema grupi u kojoj se borac nalazi - kaže većnica.
Do sada je to svoje pravo ostvarilo 59 porodica boraca, a 173 je dostavilo nepotpunu dokumentaciju i, kako kaže većnica, njima je data mogućnost da je dopune.
Za ostvarivanje ovog prava, prema rečima Đorđević Ilić, treba priložiti 6 dokumenta. U “Jedinstvenom gvozdenom puku” kažu da oni daju informacije i uputstva svima koji bi da ostvare ove benifite.
Potrebna dokumentacija z aostvariavnje popusta na komunalije; foto: A. S.
Petrović iz “Besmrtnog gvozdenog puka” pita ako je već tako doneta odluka, zašto se trošio novac za projekat.
Što smo onda radili 6 meseci projekat? Što su trošene pare? Trebalo je da se kaže javite se u “Jedinstveni gvozdeni puk” gde ćete dobiti papir i ostvarićete privilegije. Mogli smo tih skoro 4,5 miliona da platimo račune za struju ljudima - kaže Petrović.
Većnica tvrdi da je projekat trebalo samo da da uvid u broj i materijalno stanje boraca, ali da bi se ostvarilo bilo koje pavo neophodno je priložiti potrebnu dokumentaciju.
U “Besmrtnom gvozdenom puku” podsećaju da su borci izneli 12 zahteva: oslobađanje od participacije za lekarske preglede, popust za gradski prevoz, popust za parkiranje, pomoć pri troškovima sahrane, pomoć prilikom zapošljavanja kroz poverene poslove Grada, popust za boravak dece u vrtićima, besplatni udžbenici za decu, stipendije za školovanje dece, prednost pri smeštanju u domove penzionera, popust i prednost za banjsko lečenje i korišćenje pomoći u kući, jednokratne pomoći, nabavke ogreva.
Komunalije su samo jedan od njih i rešavanju svih probelma bi, kako kažu, trebalo pristupiti sistematski i u razgovoru, a ne “ad hoc” odlukama na Skupštini Grada.
Komentari
Poslednji komentari
Pera lozac
13:20 // 12. 10. 2024.
Borcima I (prve) kategorije sa navrsenih 60. god. treba dati NACIONALNU PENZIJU koja nece biti manja od 100.000 dinara, a ne dati im socijalnu penziju, za borce II (druge) BORACKU ne manju od 70.000 dinara a za borce III (trece) kategorije takodje BORACKU ne manju od 50.000 dinara. Tako ce drzava dokazati da se brine o borcima.
Ouzo
17:49 // 31. 7. 2019.
Nije ni cudo kako nam je grad marginalizovan,kad je ovoj gospodji poverena uloge vecnice!
Sem dva prezimena i partijske podobnosti,kakvu ona referencu ima,gde je radila,kakvu edukaciju je prosla o ratu i redovnoj vojsci,rezervistima i dobrovoljcima?
Nije dovoljno biti mlad i sarmantan!
Danko
16:57 // 31. 7. 2019.
Borci treba da znate i ovo:
1.podneta dokumentacija vazi za 6 meseci od dana podnosenja(tako stoji u odluci grada Nisa)!
2.Borac ne dobija nikakvo resenje ,da je ostvario pravo,od kada do kada,pravo na eventualnu zalbu,..??
3.Ukoliko nemate potpunu dokumentaciju,niko Vas nece obavestiti da treba da je dopunite(Moj slucaj,tek na insistiranje i razgovor sa rukovodiocem ,pismeno obavesten)
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.