Jednak pristup obrazovanju i zapošljavanju za sve
Ključ za poboljšanje uslova u kojima žive osobe sa invaliditetom su oni sami, rekao je u Nišu šef kancelarije za medije i kulturu Ambasade SAD Rajan Rolands.
Dokumentarac "Životi vredni življenja" biće prikazan i u Beogradu i Novom Sadu.Posle projekcije dokumentarnog filma "Životi vredni življenja" na Pravnom fakultetu, sa autentičnim snimcima demonstranata koji u borbi za svoja prava, između ostalog, izlaze iz kolica i rukama se vuku uz stepenice, Rolands je pohvalio hrabrost onih koji su se posle višedecenijskog zalaganja izborili za donošenje "Zakona o onesposobljenim Amerikancima".
To je dan kada su ih, kako aktivisti Pokreta osoba sa invaliditetom kažu u filmu, ostali videli kao sebi ravne, a ne kao osobe kojima je potrebna pomoć.
On je u diskusiji sa predstavnicima nekoliko udruženja osoba sa invaliditetom, studentima i profesorima rekao i da je za obezbeđivanje jednakih prava osoba sa invaliditetom važna i uloga advokata.
- Zakoni su važni, ali svi mi, i advokati i oni koji to nismo, imamo ulogu u budućnosti, moramo da uradimo nešto. Možemo da učimo iz prošlosti. Ne možemo da čekamo lidere, nego da budemo lideri - rekao je Rolands.
Dokumentarac govori o milionima ljudi bez pristupa školama, zgradama, javnom prevozu, ali i odlučnosti svih njih da se bore za jednakost, čak i na taj način da kvadriplegičari manevrišu kolicima ispred autobusa javnog prevoza koji nisu opremljeni da ih prime. Američki aktivisti u borbi za jednak pristup javnom prevozu (iz filma "Životi vredni življenja)
Dok Amerika još čeka na ratifikaciju Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom, Srbija se može pohvaliti time da spada u 123 zemlje koje su ovaj dokument već ratifikovale. Međutim, to ne znači njegovu primenu, ukazuju na Pravnom fakultetu.
- Kao neko ko je gotovo od rođenja u Pokretu osoba sa invaliditetom, mogu da kažem da je ova konvencija impozantan pravni okvir. Međutim, njegova primena je na članicama kroz nacionalno zakonodavstvo - kaže doktorand na Pravnom fakultetu u Nišu Filip Mirić.
On dodaje da puna implementacija ove konvencije može da bude "svetionih zaštite prava osoba sa invaliditetom", koja "mora da se obezbedi na onaj način na koji je to urađeno u Americi".
Kako je zaključen na diskusiji, osobama sa invaliditetom je, osim fizičkog prostupa zgradama, neophodno obezbediti jednak pristup transportu, zapošljavanju i obrazovanju.
Film "Životi vredni življenja", kao deo projekta "Ja govorim u svoje ime" koji podržavaju "Mobility International USA" (MIUSA) i Ambasada SAD, biće prikazan i u Beogradu i Novom Sadu.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.