Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:35, 28. 12. 2020.

| Društvo

Još 5 objekata kulturnog nasleđa sa juga na "Srbija 3D" platformi

Autor:J. C. M. Izvor:Južne vesti
vrazji kamen
Manastir na steni; foto: srbija3d.rs

Svi oni koji žele da odu u virtuelnu posetu nekim od značajnih istorijskih objekata na jugu, kroz 3D "šetnju" to mogu učiniti klikom na platformu koju su kreirali stručnjaci sa Elektronskog fakulteta u Nišu. Do sada su digitalizovali 21 objekat, a najnoviji koji se mogu videti su Crkva svete Bogorodice na Vražjem kamenu kod Trgovišta, Manastir Svetog Nikole kod Kuršumlije, Tvrđava Markovo kale kraj Vranja, Manastir Rudare u blizini Leskovca i Rimske terme kod Prokuplja.

Protekle 3 godine posvetio je tim sa Elektronskog fakulteta projektu "Platforma za 3D digitalizaciju nepokretnih kulturnih dobara Srbije", a nedavno je sajt srbija3d.rs dopunjen sa još 5 objekata.

markovo-kale-foto-3dserbija Markovo kale; foto: srbija3d.rsKorišćenjem drona snimili su detaljno ove vredne kulturne objekte, a potom ih uz pomoć tehnologije iz video-igara pretvorili u foto-realističnu 3D scenu kroz koju je moguće virtuelno se kretati.

Dok posmatraju stare i važne objekte, posetioci mogu da čuju ili pročitaju priču o tome gde je, ko i kada sagradio ove ne tako poznate ali vredne starine - objašnjavaju stručnjaci.

Napominju da će mapiranje spomenika kulture umnogome će pomoći njihovom očuvanju i revitalizaciji.

Na području jugoistočne Srbije situacija je posebno osetljiva, jer je to prostor sa velikim brojem značajnih spomenika koji nisu dostupni široj javnosti. Digitalizacija definitivno znači korak napred, u svim, pa i u oblasti zaštite i prezentacije kulturnih dobara - ističu.

Terme1 Terme kod Prokuplja; foto: srbija3d.rsPlan im je bio da ove godine uvedu i neke novine, ali ih je pandemija sprečila.

Plan je bio da napravimo 3D replike najzanimljivijih objekata kako bismo ih približili našim sugrađanima sa oštećenim vidom. Inkluzivnost i pristupačnost su nam oduvek bili važne vrednosti kojima smo se rukovodili u realizaciji, a 3D replike i njihova planirana putujuća izložba trebalo je da uključe još jednu važnu ciljnu grupu ljudi u naš projekat. Pandemija i zabrana okupljanja sprečili su da organizujemo planiranu izložbu za slepe i slabovide, ali ostaje ideja da se to realizuje kada epidemiološka situacija bude dozvoljavala - objašnjava jedan od autora projekta Nikola Stojanović.


Šta je sve moguće videti?

Novih 5 objekata kroz koje je moguća 3d "šetnja" su sledeći:

Vrazji_kamen1 Vražji kamen - prirodni fenomen; foto: srbija3d.rs- Crkva Svete Bogorodice koja se nalazi steni, na prirodnom fenomenu zvanom Vražji kamen koji se nalazi na jugoistoku Srbije, u Pčinjskom okrugu, u neposrednoj blizini sela Donja Trnica, na 5 km od Trgovišta, a blizu granice sa Bugarskom i Severnom Makedonijom.

- Manastir Svetog Nikole koji se nalazi u Kuršumliji, na obodu varoši, visoko na levoj obali Toplice, nad ušćem reke Banjske u Toplicu. Manastirska crkva je podignita u XII veku kao prva zadužbina Stefana Nemanje.

- Tvrđava Markovo kale je 4,5 km udaljena od Vranja, sazidana na grebenu visine 750m, između planina Krstilovice i Pljačkavice, uz stari put Vranje-Leskovac i na sadašnjem putu Vranje-Vlase-Mijovci, u klisuri Gradske reke.

- Crkva Svete Petke u Rudaru nalazi se na padinama planine Kukavice, na Rudarskoj kosi koja se lagano preliva u široku leskovačku kotlinu.

- Rimske terme se nalaze na granici sela Bace i Pločnik, ispod mosta, nadvadesetom kilometru puta koji vodi od Prokuplja ka Kuršumliji, na trasi antičkog puta Naissus-Lissus, od Niša prema Lješu na jadranskoj obali.

U prvoj fazi projekta prikazani su latinska crkva iz 11. veka u selu Matejevac kraj Niša, Ivanova kula na Radan planini, manastir presvete Bogorodice iz 6. veka kod Kuršumlije i pećinska crkva kraj pirotskog sela Rsovci. Potom su dodati materijali za još 8 objekata sa jugoistoka Srbije - Latinske crkve u Glašincu kod Žitorađe i Prokuplju, crkva Svetog Jovana u selu Orljane i Korpijan kod Doljevca, crkva Svetog Mine kod Lukovske Banje, grad Hisar u Prokuplju, Soko grad ili Skobaljić grad kod Vučja.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Don Kihot

    09:27 // 29. 12. 2020.

    Svaka čast.

  • Hhh

    15:12 // 28. 12. 2020.

    Ovo je za svaku pohvalu. Nikad neću da zaboravim koji je šok bio za mene kada sam prvi put video Vražji kamen uživo. I to sasvim slučajno, u prolazu. Istu reakciju sam potom izazivao i ja u ljudima kada sam pokazivao slike ljudima iz unutrašnjosti Srbije. Lokalitet zaslužuje pažnju i ovo je pravi način, bravo!

  • Mara

    13:25 // 28. 12. 2020.

    Zanimljivo

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Koliko ja vidim Niš će dobiti još jedan ginisov rekord po građevinskim radovima.

Vladica Čitalac

Tekst: Novi pokušaj Ministarstva da završi Studentski dom u Nišu započet još 2009. godine

Pronađite nas na: