Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

17:46, 31. 12. 2016.

| Društvo

Još centara za izbeglice i migrante i nova pomoć od EU

Autor:S. J.Izvor:Južne vesti
Izbeglice-migranti-Vanja-Keser
Prema poslednjim podacima UNHCR-a, u Srbiji je trenutno oko 7.000 izbeglica i migranata; foto: Vanja Keser

Na migrantsku krizu, u kojoj je bežeći od stradanja ili nemaštine u zemljama Afrike i Bliskog Istoka kroz Srbiju do sada prošlo million ljudi, država odgovara otvaranjem novih centara od kojih se naredni otvara u Divljani, a Evropska unija donacijama koje su dostigle 50 miliona evra.

Poslednjih deo ovog novca – 7,3 miliona evra Srbiji je stigao pred sam kraj ove godine i, kako kažu u Delegaciji Evropske unije, direktna je podrška državnom budžetu. Namenjen je za obezbeđivanje smeštaja za izbeglice i migrante, troškove u prihvatnim centrima, kao i za plate osoblja koje će u tim centrima biti angažovano.

Prema rečima šefa Delegacije EU Majkla Devenporta, saradnja Srbije i Unije će biti još važnija naredne godine, a podrška Vladi i lokalnim zajednicama u odgovoru na migrantsku krizu će, obećava on, nastaviti da stiže.

divljana-jv Dečje odmaralište Divljana kod Bele Palanka postaće dom za oko 250 izbeglica i migranata; foto: JVSmeštajni kapaciteti svih 15 azilnih, prihvatnih i privremenih centara, u kojima ima mesta za oko 6.000 ljudi, u ovom momentu su popunjeni, pa humanitarne organizacije s nestrpljenjem očekuju otvaranje novog centra u bivšem dečjem odmaralištu Divljana, koji će prve stanare možda primiti danas. Prema ranijim najavama, ovaj centar će moći da primi 250 ljudi.

„Srbija nastavlja da postupa humano u ovoj situaciji. Obavezala se da obezbedi 6.000 mesta, a evo otvara i više, Vlada je najavila otvaranje novog centra“ – kaže portparol UNHCR-a u Srbiji Mirjana Milenkovski.

Poslednji izveštaj ove organizacije objavljen 25. decembra pokazuje da se u Srbiji nalazi oko 7.000 izbeglica, tražilaca azila i migranata od kojih je 5,760 smešteno u centrima, a ostali su na otvorenom. Oko 1.200 njih spava u Beogradu na otvorenom u napuštenim zgrada sa nehigijenskim uslovima čak i na izuzetno niskim temperaturama, a oko 130 njih na otvorenom čeka ispred takozvanih „tranzitnih zona“ na mađarskoj granici da bi u toj zemlji zatražili azil. Među 1.200 ljudi, koliko ih je trenutno u Krnjači, nalazi se 420 dece koja će Nou godinu dočekati u ovom azilnom centru.

foto-UNHCR-M-M Devojčica iz Avganistana je u Krnjači napisala “Srećna Nova godina, Srbijo” na arapskom; foto: M. M. Situaciju otežava činjenica da Mađarska u svoju zemlju legalno propušta svega desetak tražilaca azila dnevno, a u Srbiju ih za to vreme na različite načine uđe nekoliko puta puta više. Zbog svega toga, upozoravaju humanitarne organizaije, broj ljudi koji ovde ostaju „zaglavljeni“ i sve više raste. Osim toga, čekanje na red za ulazak u Mađarsku traje mesecima.

Problema će, po svemu sudeći, biti i naredne godine za kada se, kako je za RTS rekao državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević, od Evropske unije očekuje još oko 4 miliona evra.

Ova suma bi, kako je istakao, trebalo da bude podeljena na dva sektora – za razvoj lokalnih samouprava pogođenih migrantskom krizom i za Ministarstvo zdravlja, odnosno bolnice. U njima se prema potrebi zbrinjavaju migranti i izbeglice, kao što se dogodilo posle teške saobraćajne nesreće kod Niša kada su u udesu poginule 3 i povređeno 9 osoba, a krijumčar je pobegao.

Upravo je borba protiv krijumčara jedan od zadataka na kojima rade zajedničke snage Vojske i policije na srpskim granicama koje su u poslednje dve nedelje, izveštava RTS, uhapsile 25 krijumčara.

A zaštita srpskih granica je jedna od stavki u koju je Evropska unija uložila 7,5 miliona evra – novac je utrošen za opremu, modernizaciju i angažovanje gostujućih službenika iz zemalja članica EU.

European Union

​Južne vesti" će se u narednom periodu baviti temama koje brinu građane Srbije, a tiču se eventualnog ulaska u Evropsku uniju.

Da li će moći i dalje da slobodno putuju po Evropi? Da li će imati pristup EU fondovima? Da li će proivođači morati da menjaju svoju proizvodnju da bi je uskladili sa standardima EU ? Da li će moći da i dalje da peku rakiju?

Sagovornici Južnih vesti o ovim i sličnim temama biće proizvođači sa juga Srbije, studenti, poljoprivrednici, predstavnici institucija…

Javna promocija evropskih vrednosti od ključnog je značaja za stalni napredak Srbije ka EU.

Južne vesti će pokušati da kroz više različitih priča prikažu pozitivne aspekte članstva u EU i koje prednosti EU donosi "običnim" građanima.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Gaga

    16:55 // 1. 1. 2017.

    Aman, odvedite ih i zbrinite u Beograd, grad " otvorenog srca"!

  • Rodjen loš

    10:29 // 1. 1. 2017.

    Ima još dečjih odmarališta u Srbiji koja nam ne trebaju. Naša deca će imati svoja u Nemačkoj, Norveškoj.....

  • BIBA

    21:36 // 31. 12. 2016.

    Nije mi jasno zasto deci otimaju odmaraliste umestoda sagrade nove montazne objekte za tu svrhu.Divljanu su godinama posecivali niski osnovci i sramota je oteti deci .

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Nije znao da 100 kila nije kažnjivo!

Bata Raka iz Niš čitalac

Tekst: Šest i po godina zatvora za Leskovčanina zbog 100 grama heroina

Pronađite nas na: