“Jura” u Nišu i Leskovcu kršila preporuke epidemiologa, Zaštitnik građana krivi Inspekciju rada
Kontrole Inspekcije rada u pogonima Jure u Nišu i Leskovcu u više navrata utvrdile su da se ne poštuju mere kriznih štabova i epidemiologa o propisanom broju radnika u halama i držanju distance, ali Zaštitnik građana smatra da inspektori nisu preduzeli adekvatne mere kako bi zaposleni u Juri bili bezbedni na svojim radnim mestima.
Izveštaji Inspekcije rada koji su dostavljeni Zaštitniku građana pokazuju da su više puta kontrolisani pogoni Jure na jugu Srbije.
U Nišu posebno u aprilu kada je i veliki broj zaposlenih štrajkovao i odbijao da uđe u halu.
Tada su i utvrđene nepravilnosti.
Dana 24.4.2020. godine izvršen je vanredni inspekcijski nadzor od strane Inspekcije rada kojom prilikom je utvrđeno da je ukupan broj angažovanih lica kod poslodavca 494 i da se poslodavac ne pridržava propisanih mera zaštite života i zdravlja zaposlenih propisanih Uredbom i Zaključcima Gradskog štaba grada Niša od 9.04. i 23.04.2020. godine kojima je utvrđeno da svi poslodavci na teritoriji grada Niša mogu imati maksimalno 50 zaposlenih u smeni na 5000m². Osim toga utvrđeno je da rastojanje između zaposlenih nije najmanje 2 metra - piše u izveštaju.
Jedina posledica ovih propusta, piše u izveštaju Zaštitnika, bio je još jedan zaključak lokalnog Kriznog štaba i apel poslodavcima da poštuju propisane mere.
Slična je situacija bila i u pogonima leskovačke Jure.
Dana 23.4.2020. godine inspekcijskim nadzorom je utvrđeno da poslodavac ne poštuje Zaključak Gradskog štaba za vanredne situacije grada Leskovca. U trenutku nadzora u prvoj smeni u starom pogonu radilo je 660 zaposlenih, a u novom pogonu 80 zaposlenih, dok se u drugoj smeni očekuje 600 zaposlenih, a u trećoj smeni 430 - piše u izveštaju.
Konstatovano je i da se lična zaštitna sredstva i sredstva za dezinfekciju koriste, ali da se rastojanje od 2 metra između zaposlenih ne poštuje.
Na 8 linija pokretnih traka radi ukupno 240 radnika, što znači po 30 zaposlenih na jednoj pokretnoj traci. Na dan nadzora je bilo 10 zaposlenih pozitivnih na korona virus, a rešenje o izolaciji je dobilo oko 300 zaposlenih - piše u izveštaju.
U ovom slučaju gotovo nikakve mere prema poslodavcu nisu preduzete, a leskovački Krizni štab otišao je korak dalje pa je formirao Stručno operativni tim za kontrolu propisanih mera zaštite u cilju sprečavanja širenja infekcije kod poslodavca Jura.
Zaštitnik građana: Inspekcija nije obezbedila radnike, mere preblage
Nakon dostavljenih i analiziranih izveštaja Ministarstva rada, Zaštitnik građana zaključio je da inspekcijski nadzor i inspekcijske mere nisu ostvarili svoj cilj i da nije obezbeđena potpuna zakonitost i bezbednost poslovanja.
Inspekcija rada Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u slučaju nadziranog subjekta se odlučila za primenu najblažih mera koje nisu uspele da spreče, otklone ili bar umanje u najvećoj mogućoj meri štetne posledice po zaposlene, odnosne nisu sprečile širenje zaraze virusom Covid 19 u kompaniji Jura u pogonima u Nišu i Leskovcu - zaključuje Zaštitnik.
Zato je, kako piše u zaključku Zaštitnika, potrebno da Inspektorat rada Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u narednom peroodu, u okviru inspekcijskog nadzora vrši odabir onih zakonom predviđenih mera koje će biti delotvornije u cilju sprečavanja, otklanjanja ili umanjenja u najvećoj mogućoj meri svih štetnih posledica po zaposlene.
Podsetimo, u peridu vanrednog stanja, dok je većina Srbije sedela kući, menadžment Jure je insistirao da zaposleni u Nišu i Leskovcu rade iako su se beležili skoro svakodnevno novozaraženi radnici.
U Nišu se štrajkovalo ispred fabrike i mnogi su odbjali da uđu. Postignut je delimičan kompromis, a onda su nakon nekoliko nedelja oni koji su štrajkovali ostali bez posla.
Iz Jure je kasnije pojedincima stiglo upozorenje pred otkaz. Sindikat i radnici su tvrdili da je to obračun sa štrajkačima, a iz menadžmenta da to čeka svakog ko se ne pridržava mera.
Komentari
Poslednji komentari
Dzamutka
07:28 // 7. 8. 2020.
Eto,javio se "zastitnik", da i on nesto kaze ! Umesto da svi u ovom koruptivnom lancu padnu: Odgovorni iz Jure, nacelnici inspekcije i inspektori,jer ima i preminulih, ovaj slucaj je ad akta !
Zar vam nije jasno, ne smeju se dirati fabrike koje je Prvorodjeni otvarao, makar bili svi do jednog zarazeni ili ne primali platu ! O,tim fabrikama,samo u superlativu !
Ziveli !
Leoni
00:32 // 7. 8. 2020.
Proverite Leoni niš posle 10. 08.
Pera Kostolomac
23:55 // 6. 8. 2020.
To bi u normalnoj državi, koja nije kolonija, bilo rešavano tužbom radnika, a i krivičnim postupkom tužioca, ali bi se "investitori" pokupili i otišl.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.