Jurić: Srbija još bez “Amber alerta” - iz prošle Vlade obećali, pa u novoj zaćutali
15 minuta - Igor Jurić o "Amber alertu"
Oko godinu dana prošlo je od kako je formirana radna grupa za izradu zakona za uvođenje Amber alerta u Srbiji. Od tada je, kako kaže osnivač Fondacije “Tijana Jurić” Igor Jurić, bilo poruka nadležnih da je važno da taj sistem zaživi, ali se sa radom na tome pred kraj mandata prošle Vlade stalo. Od nove Vlade, ističe, nema odgovora kada bi taj sistem zaživeo u Srbiji i naglašava da bi time mnogo više života bilo spašeno.
Način na koji se danas u Srbiji za nestalom decom traga, kako ukazuje Jurić, nije dovoljno efikasan i brz, zbog čega je potrebno menjati i sistem, i svest građana.
To je ono šta ljudi vide u nekim momentima i koliko je važno da neke detalje, koji su vrlo bitni kada nestane jedno dete moramo češće da zapažamo - ističe on.
Da bi sistem Amber alert doprineo da se nestala maloletna deca lakše pronađu, ali da bi on mogao da se pokrene i u slučaju 18-godišnjeg Jovana iz Niša, koji je bio punoletan u trenutku nestanka, ukazuje Jurić.
Građani su, kako ističe Nevena Kragić, koja je organizovala potragu za 18-godišnjim Jovanom, bili ključan faktor u potrazi za mladićem, ali i snimci sa kamera apoteka, lokala, tržnih centara.
Vest se uveliko sprovela gradom i kroz medije i niko nije dovodio u pitanje da li nam je bio potreban nalog za tako nešto - navodi ona.
Jovanovo telo je, međutim, posle nekoliko dana potrage pronađeno u dvorištu napuštene zgrade.
Kroz Amber alert bi, nadovezuje se Jurić, građani i mediji znali koja im je uloga u potrazi za nestalim detetom, a instrukcije bi dolazile od institucija, pre svega od Ministarstva unutrašnjih poslova.
Kada bi ta saradnja bila na jednom višem nivou, ovi slučajevi bi bili rešavani na mnogo kvalitetniji način i mnogo više života bi bilo spašeno - naglašava Jurić.
Inače, sistem Amber alert je pokrenut nakon što je 9-godišnja devojčica u Americi nestala na putu od kuće do školskog autobusa. Na kraju potrage pronađeno je njeno telo, ali njen ubica do danas nije.
Kako danas izgleda potraga za nestalom decom u Srbiji kada još ne postoji Amber alert, a kako bi ona mogla da izgleda kada bi tog sistema bilo u našoj zemlji, možete da pogledate u emisiji "15 minuta" na početku teksta.
Komentari
Poslednji komentari
Upit
03:19 // 18. 1. 2023.
Ako sam dobro razumela, predlog je da MUP šalje nalog mobilnim operaterima da nam šalju bulk poruke o nestalim licima i ti operateri to rade ne koristeći softver koji se zove Amber alert. MUP isto šalje objave medijima i one se šalju ne koristeći aplikaciju Amber alert. Uzbunjivanje se u ovim scenarijima ne vrši preko Amber alerta. Šta je onda uloga softvera Amber alert? Da li može Amber alert da
Otpor
20:32 // 31. 3. 2021.
Kako da buze AA ovde kad josuvek prodaju decu ovi iz vlasti francuzima, svedjanima i nemcima?
Mika
18:03 // 30. 3. 2021.
Gospodina bi neko trebalo da nauci kako se nosi maska.....
Светлана
23:17 // 30. 3. 2021.
То је кључно за ову тематику.
S.Nikolić
16:38 // 25. 6. 2021.
Može tvoj omiljeni vođa ili neko sa akademije mladih lidera
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.