Južnjaci piju zdravu vodu, potencijalne opasnosti - nagla urbanizacija, stare mreže i privatizacija izvora
Vodu koja je i fizičko-hemijski i mikrobiološki neispravna piju stanovnici 22 opštine u Srbiji, ali na tom spisku nije nijedna s juga, pokazuje izveštaj Instituta “Dr Milan Jovanović Batut”. Međutim, vodovodi u Doljevcu i Blacu, kao i oni u Ražnju i Merošini, po izveštaju, imaju nedostatke, dok je najkvalitetnija voda u Vranju.
Vranjanci već godinama piju zdravu vodu; foto: M. D.Vranjski vodovod je jedan od 24 u celoj zemlji sa 0% i hemijske i mikrobiološke neispravnosti. “Bez greške” u fizičko-hemijskom pogledu je i prokupačka voda, a u mikrobiološkom niška.
To su podaci iz zvaničnog Izveštaja o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće javnih vodovoda i vodnih objekata u Srbiji za 2021. godinu, koji je radio “Batut”.
Iz JP Vodovod u Vranju kažu da je ključ kvaliteta tamošnje vode u regionalnom sistemu “Prvonek”, kao i da tretman u fabrici vode to dodatno pospešuje.
Zahvat tog sistema je iz planinskih vodotokova i reka u reonu planine Besna kobila, koje pune akumulaciono jezero “Prvonek” zapremine 20 miliona kubnih metara. Zona ekološke zaštite vodotokova i jezera je strogo kontrolisana i uređena bez zagađivača. Na samom izlasku vode iz jezera kontrolisanjem je utvrđeno da voda zadovoljava sve standarde potrošnje pre tretmana u fabrici vode na Kumarevskoj Čuki - navode iz vranjskog Vodovoda.
Tvrde da ispitivanja Zavoda za javno zdravlje pokazuju da je i ove godine voda u Vranju 100% ispravna i da je kontrolišu 24 sata.
I u Leskovcu zdrava voda; foto: Bojana AntićI iz leskovačkog Vodovoda ističu da ZZJZ šest puta mesečno analizira po 72 uzorka vode koju piju stanovnici Leskovca i još 38 naselja, ali da ona prolazi i drugi vid kontrole - preglede u beogradskom Zavodu, dva puta godišnje.
Sirova voda iz akumulacije “Barje” uzorkuje se iz dovodne cevi, a analiza se radi dva puta u toku dana. Na samoj akumulaciji dva puta mesečno se uzimaju uzorci sa tačno određenih mesta i dubina. Godišnje se uradi oko 120 uzoraka vode, koji podrazumevaju proširenu analizu fizičko-hemijskih i bioloških parametara - objašnjavaju iz tog preduzeća.
Dodaju da imaju najsavremeniju opremu i dobre stručnjake, kao i da ispitivanja obavljaju u okviru postrojenja za preradu vode u selu Gorina, a laboratorija radi 24 sata dnevno.
Tajna zdrave vode za piće u Pirotu, prema rečima direktora JP Vodovod i kanalizacija Zorana Nikolića, jeste to što je uloženo 1,8 miliona evra u postrojenje za njenu preradu i to što je u poslednjih deset godina zamenjena trećina ukupne dužine gradske vodovodne mreže.
Preko SCADA sistema prati se, pored ostalih parametara i kvalitet vode, što omogućava pravovremenu reakciju u slučaju poremećaja kvaliteta sirove vode - poručuje Nikolić.
Novinari Južnih vesti pitali su za komentar i vodovode u Nišu i Prokuplju, ali oni ne odgovaraju.
Nadležni u Merošini tvrde da je voda potpuno ispravna za piće
Nema odgovora za Doljevac, Merošinu, Ražanj i Blace; ilustracija; foto: Lj.J./JV Iako nije na spisku vodovoda sa udruženom neispravnošću, vodovod u Doljevcu ima fizičko-hemijsku neispravnost u 22,9% ispitanih uzoraka. Slično je i sa Blacem, gde je 27,8% ispitanih uzoraka fizičko-hemijski neispravno.
U Ražnju je procenat mikrobiološke neispravnosti 6,3%, a u Merošini 8,3%, prema izveštaju “Batuta”.
Međutim, iako je reč o zvaničnim podacima, iz Opštine Merošina tvrde da to nisu prave informacije i da je tamošnja voda u mreži i kod krajnjih korisnika potpuno ispravna, pozivajući se na mesečne izveštaje niškog IZJZ-a.
Kada dođe do neispravnosti uzoraka vode za piće, bilo fizičko-hemijske ili bakteriološke, IZJZ Niš po automatizmu obaveštava Sanitarnu inspekciju, a oni momentalno obustavljaju dalju distribuciju, a u našem preduzeću do toga nije došlo - kažu iz JKP Merošina.
Napominju da sirova voda može da ne zadovolji određene kriterijume, ali da se ona nakon tretiranja uvek dovede u zadovoljavajuće stanje.
Na pitanja koliko je u tim mestima voda dobra za piće i šta se preduzima da bi se ta blaža neispravnost otklonila - nadležni iz Blaca, Doljevca i Ražnja danima ne odgovaraju.
Zeleni ključ: Bahatost institucija i investitora prema prirodnim resursima postala trend u Srbiji
Kvalitet i ispravnost vode koja građanima stiže sa česama u čaše je diskutabilna s obzirom na ispravnost vodovodne mreže, smatra Olivera Milošević iz ekološkog udruženja “Zeleni ključ”.
"Zeleni ključ" upozorava na lošu vodovodnu mrežu u Nišu; foto: JV / Tamara TodorovićPoručuje da Niš može da se ponosi odličnom vodom za piće, ali ne i gubicima u sistemu vodosnabdevanja, samom mrežom i njenom zastarelošću.
Treba dobro obratiti pažnju, i analitički pristupiti metodologiji uzimanja uzoraka i samih analiza, u šta ne sumnjam, ali bi bilo dobro informisati javnost sa kojih mesta i naselja u Nišu su najčešće kontrolisani uzorci. Ne sumnjam u stručnost osoblja u laboratorijskom delu Naissus-a, kao i u samu fabriku vode na Medijani, ali u održavanje mreže, zamenu zastarele i tu vrstu bezbednosti i kvaliteta da - objašnjava Milošević.
Upozorava da treba obratiti pažnju na to kako nagla urbanizacija utiče na vodosnabdevanje u Nišu, ali i da je neophodno da građani imaju svest i ne zagađuju vodotokove, na primer, pesticidima. Dodaje da i sve više divljih deponija može ugroziti zdravu vodu u Nišu. Kontrola gubitaka, štednja, ulaganje u mrežu i podizanje ekološke svesti - vidi kao ono što može pomoći da se spreči zagađenje.
O kanalizacionom sistemu ovde ne govorimo, a znamo da se sva kanalizaciona mreža sliva u Nišavu, pa sa nestrpljenjem isčekujemo dalje korake na izgradnji Centralnog prečišćavača komunalnih otpadnih voda iz Niša - zaključuje ona.
Milošević smatra da bi trebalo pratiti primer Slovenije, koja je Ustavom zabranila prodaju izvora i time onemogućila privatizaciju jer, je kako ističe, "nedomaćinski odnos" nadležnih i vlasti prema prirodnim resursima postao trend u Srbiji.
To pokazuje, prema njenim rečima, sve veći broj ekoloških pokreta u zemlji, koji revolucionarnim stavom pokušavaju da se bore protiv bahatog stava institucija i investitora.
Komentari
Poslednji komentari
Dragan
08:47 // 27. 10. 2022.
U Nišu voda smrdi na hlor.
Aca
19:05 // 27. 10. 2022.
Hahahaha ne lupaj
Alex
21:40 // 26. 10. 2022.
Toliko je zdrava da posle dva dana od brisanja na slavinama kreča i kamena koliko hoćeš. Možete misliti kako.je u bubrezima onda. Neka hvala ja je ne pijem.
Hrane
16:12 // 26. 10. 2022.
Najopasnija i najveca steta su stare mreze.Godinsma nisu menjane.Kako gradovima tako i selima vodu dovesti.Bez sela nema ni grada.Sela prijoritet.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.