Južnjaci po slušne aparate ubuduće samo u KC Niš, lekari to nazivaju diskriminacijom
Pacijenti sa juga zemlje kojima je potreban slušni aparat ili umetak od sada će umesto u bolnicama i domovima zdravlja u svojim gradovima za prepisivanje ovih pomagala morati da odu u Klinički centar Niš. I dok lekari specijalisti jugoistočne Srbije tvrde da se ovim degradira njihova stručnost, kao i da će se stvoriti nepotrebne liste čekanja, iz niške ORL klinike ističu da su spremni za veći broj pacijenata koji će, tvrde, dobiti najkvalitetnije lečenje.
Odluku da prepisivanje svih slušnih aparata i individualnog slušnog umetka može da obavi isključivo lekar specijalista ORL ili subspecijalista audiologije zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa doneo je RFZO, a izmenjeni Pravilnik o medicinsko-tehničkim pomagalima stupio je na snagu 24. januara.
Lekari sa juga negoduju zbog novih pravila; foto: flickr.com (Physicians for Human Rights - Israel)Lekari koji su ORL specijalisti iz bolnica i domova zdravlja na jugoistoku zemlje oglasili su se pismom, koje je stiglo i u redakciju Južnih vesti. Oni postavljaju pitanje da li će ovakvim načinom organizacije svi pacijenti moći da budu sagledani, jer će sada umesto u svojim gradovima, morati da idu u jedan od 4 klinička centra u zemlji.
Ovde se radi o evidentnoj diskriminaciji pacijenata, pre svega onih u poodmaklom životnom dobu kojima se slušna pomagala najčešće i propisiju. Isti će morati iz najudaljenijih krajeva Srbije da idu od jedan od kliničkih centara kako bi ostvarili pravo na slušno pomagalo. Takvi pacijenti su često umanjenih životnih sposobnosti i nisu sposobni za samostalno putovanje, što znači da će imati i dodatne troškove puta za osobe koje će im pomagati - navodi se u pismu lekara.
Lekari koji stoje iza pisma nisu želeli da se potpišu punim imenom i prezimenom, ali ističu da je ovom odlukom RFZO degradirana i njihova stručnost i ukinut im deo prava na obavljanje stručne delatnosti.
Tvrde će doći do formiranja dugih lista čekanja, ali u niškoj Klinici za za bolesti uva, grla i nosa to negiraju.
Kolegijum ORL klinike je odmah reagovao i doneo odluku da se pregled ovih pacijenata obavlja utorkom i sredom i da se vodi poseban protokol pregledanih pacijenata kojima se propisuje slušni aparat. ORL klinika od skoro nema liste čekanja za dijagnostiku ili operativno lečenje i sigurni smo da će ova klinika uspešno prihvatiti i obavljati ovaj odgovornii zadatak - kažu u niškom Kliničkom.
Lekari niške Klinike ORL su u 2018. godini prepisali ukupno 148 slušnih aparata, ali sada očekuju više pacijenata i ističu da su spremni na to.
Klinički spreman za novi zadatak, tvrde ih ove ustanove; foto: JV/J. C. M. Kažu i da je ova nova mera doneta kako bi se podigao kvalitet pruženih usluga pacijentima sa oštećenjima sluha.
Lekari ORL klinike su izuzetno edukovani u ovoj oblasti, a 5 specijalista se bavi najsloženijim dijagnostičkim metodama oštećenja sluha i najkomplikovanijim hirurškim lečenjem oboljenja srednjeg i unutrašnjeg uva - ističu u KC Niš.
Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje napominju da su uzeli u obzir postupak kojim pacijenti ostvaruju pravo na slušna pomagala.
Za navedeno pomagalo nije propisana lista čekanja, a zdravstvene ustanove tercijarnog nivoa će obezbediti neophodnu zdravstvenu zaštitu, i s tim u vezi audiometriju, pregled specijaliste i za osigurana lica koja ispunjavaju indikacije propisivanje slušnog pomagala iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, u rokovima koji su u skladu sa zdravstvenim stanjem osiguranog lica - kažu u RFZO.
Napominju i da pacijenti koji su osigurani imaju pravo na slušna pomagala u skladu sa Zakonom, ali da ih više ne mogu prepisivati propisati lekari specijalisti zdravstvene ustanove primarnog ili sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite.
Komentari
Poslednji komentari
Jaćim Milunović
06:23 // 16. 7. 2019.
Izgleda da su neki lekari igrali "dupli pas" sa prodavcima aparata i izdavali ih onima kojima nisu potrebni, a potom te iste prodavali i učestvovali u podeli plena.
Ministru je bilo najlakše da uvede dvostruku kontrolu, bez obzira na troškove i nepotrebno maltretiranje pacijenata.
Tom su kriminalu mogli stati na put na način kojim ne bi maltretirali uglavnom stare ljude.
Kako?
Pitajte one koji zna
Stanislav
11:30 // 14. 2. 2019.
Pitam, kako je u Švedskoj, Sloveniji i Albaniji ? Odgovor očekujem, najpre od ministra g-dina Lončara, a zatim i od članova Vlade. Hvala.
Mara
10:48 // 14. 2. 2019.
Tako je samo oštro po , vom sirotom narodu.E dokle smo došli
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.