Kako Nevena postaje Ivana
Motivi zbog kojih se Nišlije odlučuju za promenu imena ili prezimena kreću se od praktičnih do fantastičnih.
Sasvim je uobičajeno, kaže Marina Janković, šef odseka za građanska stanja, da se prezime menja zbog “usklađivanja dokumentacije” jer se dešava da se “potkrade” administrativna greška prilikon upisivanja deteta, pa tako neko umesto Jovanović, godinama nosi “slično” prezime Jovanić.
Još jedan od čestih slučajeva je i da žena nakon razvoda braka želi da vrati devojačko prezime, ali ima i mnogo neobičnijih motiva.
- Jedan naš državljanin sirijskog porekla, koji se ovde oženio i uzeo srpsko prezime želeo je da vrati arapsko kada mi se ukazala prilika za posao u Kuvajtu - kaže Janković.
Dešavalo se, kaže ona, i da se podnosi zahtev za promenu imena sa obrazloženjem da “prethodno nije donelo sreću”. Bilo je i onih kojima su proročice i vidovnjaci rekli da moraju promeniti ima kako bi im krenulo u životu.
- Dešava se da roditelji ne mogu da se slože, pa daju detetu neko ime, ali ga u praksi oslovljavaju drugim. Na kraju se “problem” rešava tako što dete dobije još jedno ime - dodaje ona.
Jedan je čovek želeo da “uzme” prezime Đoković, a sledeći je hteo da se zove Lord od Ednimburga jer mu je proročica rekla da će samo pod tim imenom imati sreću. Prvi zahtev je, kako kažu, prihvaćen, a drugi odbijen.
- Imali smo stranku koja je želela da joj ime bude sklop slogova ili slova koji nemaju nikakvo značenje, kao što je Lovikesančđ i ovakvi se slučajevi odbijaju.
Muzičari često svoje ime menjaju za “umetničko”, a ima i onih koji su dodavali ime sveca koga slave, kao i onih koji su želeli da se zovu drugačije jer u inostranstvu niko ne može pravilno da izgovori njihovo ime.
- Jedan Nišlija je u inostranstvu sklopio brak sa osobom istog pola, pa je tražio da uzme prezime svog supruga, ima i onih koji zbog narušenih odnosa sa svojim ocem, žele da uzmu prezime svog pradede - kaže Janković.
Zahtev se, kaže Janković, odbija i ukoliko postoji opasnost od zloupotrebe, u slučajvima kada je osoba osuđivana ili se protiv nje vodi postupak.
Odbija se i kada neko menja ime više puta u par godina jer se tada obično radi o zloupotrebi i pokušaju da se izbegne neka zakonska obaveza. Bilo je, naprimer, ljudi koji su želeli da na ovaj način uđu u drugu zemlju iako imaju zabranu pod prvim imenom.
Đorđe Apostolović Nišlija Đorđe Apostolović rođen je kao Goran Milić. Prvo ime mu se nikada nije svidelo, a na poslu je imao još dvojicu kolega koji su se isto zvali, pa je ubrzo dobio prepoznatljiv nadimak.
- Na krštenju dobio sam ime Đorđe, pa sam tako odlučio da promenim ime, a Apostolović je prezime mog čukundede koje sam odlučio da vratim - kaže Apostolović.
“Novo ime” je, kako kaže, “zaživelo” pa ga porodica i većina prijatelja oslovljava ili “starim” nadimkom ili “novim” imenom.
- Neki nisu prihvatili, pa sam morao više puta da objašnjavam istu stvar, ali mi najvažnije da porodica ima razumevanja - dodaje Apostolović.
Bilo je, kako kaže, i negativnih komentara, ali se Đorđe uglavnom ne obazire na njih.
Komentari
Poslednji komentari
Marko
18:31 // 24. 10. 2013.
e kada ga opstinarke nafiluju * to je to* i kad a novinar nema pametnija posla i *to je to*
marko smiljkovic
10:58 // 24. 10. 2013.
Maja, sjajan tekst, al sad bio trebalo naci Djokovica...I eto ti prica koju ce preneti i svetski mediji, pozdrav
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.