Kako da majstori skladište opasni otpad u auto-servisu - prvi ogledni magacin u Srbiji otvoren u Nišu
Prvi ogledni magacin u Srbiji u kojem će budući i sadašnji majstori moći da nauče kako da skladište otpadne materijale iz auto-servisa poput motornih ulja, akumulatora, filtera ili rashladnih tečnosti, otvoren je u niškoj Elektrotehničkoj školi "Mija Stanimirović".
Kako objašnjava profestor Ljubiša Tjupa iz ETŠ "Mija Stanimirović" svaki auto-servis je u obavezi da ima ovakav jedan magacin, kao i papirologiju koja prati sve to.
Za one koji to nemaju i ne poštuju, ogromne su kazne, čak i zatvorske. Za sada, prema informacijama koje imam, malo je onih servisa koji uopšte imaju to, a i oni koji imaju, nemaju sve kompletno. Zato je važno da i serviseri, kao i naši đaci koji će biti radnici u auto-servisima, znaju sve procedure - objašnjava Tjupa.
Tjupa objašnjava da će učenici učiti i kako popunjavati evidenciju i papirologiju; foto: ETŠ Mija StanimirovićNapominje da sama škola ne generiše opasan otpad u školskoj radionici, već sve ponovo koriste, jer je reč o vozilima koja se ne voze, već služe samo za učenje, a da će niški đaci imati privilegiju da uče koje su zakonske obaveze servisera vozila u vezi upravljanja opasnim otpadom koji se generiše u autoservisima.
Inženjer zaštite životne sredine Maja Bečelić objašnjava da je ovaj magacin osmišljen kao edukativna platforma za učenike i primer dobre prakse u upravljanju otpadom.
Ovaj magacin simulira ključne aspekte zbrinjavanja otpada u autoservisnoj industriji, uključujući motorna ulja, rashladne tečnosti, akumulatore, krpe i filtere. Kroz projekat edukujemo učenike o zakonskim obavezama koje će morati da ispune u budućem poslovanju, kako bi sutra, kao vlasnici preduzeća ili zaposleni u njima, ispravno upravljali otpadom. Takođe, skrećemo pažnju na ozbiljan problem sa preuzimanjem i zbrinjavanjem ovih vrsta otpada, s obzirom na nedovoljnu infrastrukturu i izazove u saradnji sa operaterima - objašnjava Bečelić.
Osim što će šansu za edukaciju imati đaci, priliku da se informišu o regulativama, načinu vođenja evidencije i ispravnom obeležavanju magacina otpadnih materijala u ovom oglednom magacinu imaće i sami serviseri.
Želimo da ovakve inicijative budu prepoznate kao izuzetno važan segment obrazovanja i podizanja ekološke svesti među budućim generacijama majstora. Nadamo se da će projekat nastaviti da se razvija i da će se u njega uključiti Ministarstvo zaštite životne sredine, ostale škole u Srbiji, kao i druge društveno odgovorne kompanije - navode predstavnici Udruženja autoservisi Srbije.
Ogledni magacin opremljen je u saradnji niške škole sa Udruženjem autoservisi Srbije i kompanijom Marinković Hofmann.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.