Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

08:45, 10. 4. 2024.

| Društvo

Kako da vidite ko ima prebivalište na vašoj adresi i odjavite one koji tu ne žive

Autor:Jelena Canić MilanovićIzvor:Južne vesti
kuca broj
Zahtev se upućuje policiji uz dokaz o vlasništvu nad stanom ili kućom; Ilustracija; foto: LJ. J.

Dok predstavnici opozicije tvrde da je Niš u drugoj polovini januara dobio više od 2.000 novih stanovnika, javlja se i pitanje na koji način građani mogu saznati ko sve ima prijavljeno prebivalište na njihovoj adresi, kao i kako mogu rešiti. Iz MUP-a objašnjavaju da vlasnik stana ili kuće može da zatraži od policije da proveri ko sve živi tu uz dokaz o vlasništvu, a da će onima koji nisu na toj adresi prebivalište biti pasivizirano.

Nišlija Dragan P. koji je pre nekoliko godina kupio kuću saznao je da adresi na kojoj živi prijavljeno još ljudi kada su mu stigla pisma izvršitelja imenovana na nepoznatu osobu.

Da njegov slučaj nije usamljen potvrđuju i neki niški izvršitelji koji objašnjavaju da se neretko dešavaju te situacije i da građani tada treba da u policiji pasiviziraju adresu svih sem onih koji tu žive.

Oni koji ne saznaju da imaju nepoznate “stanare” pismom izvršitelja, a žele da provere da li još neko ima prijavljeno prebivalište na toj adresi, to mogu saznati tako što će u najbližoj policijskoj stanici uputiti zahtev za proveru činjenice stalnog stanovanja.

Kako objašnjavaju iz MUP-a, prema Zakonu o prebivalištu i boravištu građana, policija na zahtev suda, državnih ustanova ili nekog pravnog ili fizičkog lica, koje ima opravdan pravni interes, proverava činjenice stalnog stanovanja na adresi na kojoj je građanin prijavio prebivalište i ukoliko utvrdi da ne stanuje na toj adresi, donosi rešenje kojim pasivizira njegovu adresu prebivališta.

Shodno tome, ukoliko vlasnik stana želi da podnese zahtev za pasivizaciju adrese za lice koje je prijavljeno na adresi njegove nepokretnosti, može se zahtevom za proveru činjenice stalnog stanovanja obratiti policijskoj upravi odnosno policijskoj stanici po mestu gde se nalazi nepokretnost na kojoj je izvršena prijava prebivališta lica, pri čemu je neophodno da uz navedeni zahtev priloži dokaz o vlasništvu stana - navode iz MUP-a.

Nakon što građanin podnese zahtev, policija je u obavezi da proveri činjenice, odnosno da ode na tu adresu i utvrdi da li građani živi ili na adresi prijavljenog prebivališta. Ukoliko utvrdi da ne živi, donosi se rešenje kojim pasivizira adresu prebivališta, odnosno “briše” ga sa te adrese.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Veljko

    10:46 // 22. 10. 2024.

    8 meseci čekam da se odjavi prethodni vlasnik na čije ime mi stižu pisma od izvršitelja. Toliko o zakonima i o ovoj banana državi

  • Žare

    08:51 // 11. 4. 2024.

    Mislim da imamo pogrešan pristup. Možda je bolji sledeći način:
    Pošalješ upit da se vidi da li postoji prijavljeno neko lice na vašoj adresi. Uzmimo da postoji...
    Pokrenete proces da se vidi na koji je način prijavljeno. Pošto niste to sami kao vlasnik stana učinili, mora da je falsifikovan vaš pristanak - potpis. Onda se utvrdi koki je službenik to učinio. I onda postaje zanimljivo...

  • Nišlija 1

    08:19 // 11. 4. 2024.

    Desetak godina imam problem sa lažno prijavljivanje na mojoj adresi.
    Išao po banke u supu i nikom ništa i dalje ima pre desetak da na su dolazili izvršetilji i tražili neku gospođu koja ima prijavu adrese na mojoj lokaciji jedva smo se sporazumeli da nepostoji na mojoj adresi.
    Ova zemlja ima zakone ali ih niko ne primenjuje jer rade nepismeni i sa lažne diplome ovo je ludilo !!!

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: