“Karavan za klimu” kreće iz Niša
Praktična rešenja u borbi protiv globalnog zagrevanja, kako kažu organizatori, biće predstavljena građanima kroz “Karavan za klimu” koji će putovati kroz Srbiju tokom 2018. Izložbom, filmom i debatom karavan će krenuti 30. marta iz Niša u okviru festivala nauke „Nauk nije bauk“ na Elektronskom fakultetu.
U okviru ovog karavana Francuski institut u Nišu organizuje izložbu “Život smeća” 30. i 31. marta od 10 do 19 sati na Elektronskom fakultetu.
Kroz umetničke fotografije i pedagoški pristup, otkrijte kako smeće koje proizvode ljudi svojim aktivnostima deluje na životnu sredinu, u Srbiji i u Francuskoj. Fotografije, skulpture u pokretu, naučne radionice, društvena igra velikog formata. Cilj izložbe je da bude inovativna, interaktivna i dostupna svima, bez obzira na godine - navode organizatori.
U petak od 12:30 na Elektronskom fakultetu, pa istog dana od 17 sati u zgradi Banovine biće organizovana debata „Arhitektura i urbanizam, rešenje u borbi protiv klimatskih promena?“.
Gradnja održive kuće koja troši malo energije, poboljšanje energetske efikasnosti postojećih zgrada, ponovno razmatranje urbanističkih planova i uređenja u cilju osmišljavanja pametnijih prostora koji troše manje energije, predstavljaju prve korake vezane za smanjenje emisije ugljen dioksida - kažu organizatori.
O ovoj temi, kako najavljuju organizatori, govoriće stručnjaci iz Srbije i Francuske Miomir Vasov, docent na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Nišu, Anais Budar, menadžer marketinga i komunikacije u firmi PopUp House koja je osnovana 2014. i Marija Stamenković, asistent na Fakultetu tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici.
Specijalnost Miomira Vasova su pametne zgrade i zelena arhitektura. Zatim, Budar dolazi iz "PopUp house" koji je arhitektonski biro za istraživanje i inovacije u oblasti građevine. Njihova ambicija je da grade objekte sa velikom termičkom efikasnošću na brz i jednostavan način. Marija Stamenković će govoriti o ulozi zelenih krovova u ublažavanju efekata klimatskih promena i predstaviće značaj primene regenerativnog dizajna u projektovanju i izgradnji objekata - najavljuju organizatori.
U subotu 31. marta od 16:30 na Elektronskom fakultetu biće prikazan dokumentarni film „Povrtnjak mog dede“ reditelja Martina Espozita.
Martin je došao kod svog dede da pronađe svoje korene, da mu pomogne i da podeli sa njim dragocene trenutke. Mudri starac će mu preneti svoje umeće i tajne gajenja povrtnjaka koji je njegova žena održavala sve do smrti. Kao pripadnik „fast-food“ generacije, Martin će polako početi da shvata pravu vrednost ovog dragocenog nasleđa - piše u opisu filma.
Izložba “Život smeća” biće ponovljena sredinom aprila u Nišu, a ceo karavan organizuje Francuski institut u Nišu.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.