Katastar koči investicije

katastar nis
Niš, zgrada Katastra

Dok građani i agencije upozoravaju da se na izdavanje dokumentacije u niškom katastru čeka mesecima, iz te institucije poručuju da građani „moraju da imaju razumevanje“.

Zaposleni u agencijama za nekretnine, kao i građani koji bi da uknjiže određeni objekat susreću se sa dugotrajnim i komplikovanim postupkom.  

– Nije problem u preobimnoj dokumentaciji koja se zahteva od građana i novčanim taksama koje se uplaćuju, već u tome što se zakonom propisani rok od 30 do 60 dana za izdavanje rešenja često probija – kaže službenik u jednoj renomiranoj agenciji za nekretnine, koji je zahtevao anonimnost.

On tvrdi da se ovaj rok često premašuje za po nekoliko meseci, što stvara velike probleme građanima, jer bez uknjižbe ne mogu da prodaju stan ili podignu kredit.

U obrazloženju kabineta direktora Republičkog geodetskog zavoda navodi se da problem zapravo predstavljaju predmeti koje je niški katastar nasledio od „drugih institucija“, a da je zakonom propisana obaveza da se oni obrađuju po redosledu prijema.

Ali, u ovoj službi napominju i da na čitav posao dodatno uticalo to da je do 30. novembra ove godine primljeno preko 12 hiljada novih zahteva

– Ta činjenica govori sama za sebe. Uložićemo datan trud da ubrazamo postupak odlučivanja po zahtevima građana – kažu u Katastru.

Ipak, bitno je naglasiti da po mišljenju nadležnih u ovoj državnoj instituciji formalnog kašnjenja zapravo i nema, jer smatraju da se zakonski rok primenjuje tek kada se prethodno ispune svi uslovi da bi obrada dokumentacije uopšte i počela.

U Katastru kažu da bi povećanje broja radnika koji bi bili angažovani na tim poslovima ubrzalo procedure, ali da za tako nešto nema dovoljno novca.


Mito na državni način

Iako, kako sami kažu, zakon predviđa da se predmeti rešavaju po redosledu prijema, to se može prevazići ako građanin plati više – i to sve po zakonu!

– Naknada je definisana Uredbom  o visini naknade za korišćenje podataka premera i katastra i pružanje usluga Republičkog geodetskog zavoda koju je donela Vlada Republike Srbije. Za ubrzano rešavanje plaća se dvostruka vrednost naknade – saopšteno je iz Katastra.

Slični tekstovi

Komentari

7
  1. Niški katastar je jedan od retkih koji se još nije priključio digitalnom katastru nepokretnosti. Da li je u pitanju tromost i lenjost i loš rad?

  2. Taj katastar možda radi usporenije ali leglo korupcije i kriminala je zemljišno-knjižni sud gde je nemoguće upisati hipoteku ako ne platite zakonsku taksu i onu drugu nezvaničnu koju je nametnula ta nedodirljiva persona protiv koje postoji puno prijava ali se ne istražuju i ne procesuiraju.
    Mislim da je nepotrebno pominjati njegovo ime jer svi znaju ko vedri i oblači i preko kojih advokata je jedino moguće završiti bilo šta u tom sudu.
    Mene lično je ta persona „vozila“ 2 meseca iako sam od prvog dana imao kompletnu dokumentaciju.Svakog utorka i četvrtka u toku ta dva meseca ja sam bez uspeha obijao vrata tog suda,dok nisam dobio dobronameran savet prijatelja:“Budalo jedna pa svi znaju kako se to završava,…“

    • „zemljisno knjizni“ sud ne postoji skoro godinu dana. A ti ako znas ime persone koja uzima mito, imas mogucnost tuzbe.

  3. Da Bog da, da im se zatvore sve burekdžinice u krugu od 3 kilometara od katastra. Burek je postao simbol njihove (ne)aktivnosti na poslu. Sramota bre, ako treba neku instituciju u Nišu zatvoriti i ponovo otvoriti sa mladjim ljudima punim elana i energije, to je taj katastar.

  4. Narod bi imao strpljenja kada bi video da vi tamo nesto radite. Ovako…molite Boga da vam se nesto ne desi kad ustane kuka i motika

  5. Polovinu onog ljudstva u Katastru treba najuriti a primiti nove ljude, pa kad se ti nauče da rade, zameniti i onu drugu polovinu. To je teška birokratija koja u posed drži nekakve podatke i od njih živi. Šta drugo rade? Vlast bi morala da naredi da se pod hitno sve to postavi na sajtu, na uvid svima, pa će se i posao tih ljudi tamo smanjiti.

    • Svi podaci su javni i nalaze se na sajtu, a to sto NN lice nije upuceno u to to je njegov problem.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.