Kerković: Institucije prebacuju odgovornost, niko ne kontroliše zelene površine u Nišu
Nakon što su odbornici u Skupštini Gradske opštine Palilula ostali bez odgovora na pitanje koliko stambenih objekata je izgrađeno na području te opštine u prethodnih pet godina, a koje zadovoljavaju zakonski minimum zelenih površina, obratili su se Upravi za građevinarstvo i Zavodu za urbanizam ali su dobili odgovor da oni “ne poseduju tražene informacije”.
Odbornica “Biramo Niš - Biramo Palilulu” Nađa Stošić je na trećoj sednici Skupštine Opštine Palilula podnela odborničku inicijativu kojom je tražila od nadležnih tačan broj novih stambenih zgrada na teritoriji Palilule koja imaju minimalno propisanu zelenu površinu.
Odbornica gradske Skupštine Tamara Milenković Kerković iz udruženja “Nišlije da se pitaju” ističe da pošto Stošić nije dobila odgovor na to pitanje, ta odbornička grupa prosledila je isto pitanje Gradskoj upravi za građevinarstvo i JP Zavod za urbanizam.
Odgovor uprave bio je da oni “ne poseduje traženu informaciju” i da “izdaju građevinske dozvole u skladu sa važećim planskim dokumentom uz poštovanje planom predviđenog procenta zelenila” i uputili ih na CEOP, sajtove Grada Niša, E-usluge i Registra objedinjenih procedura.
Tamara Milenković Kerković tvrdi da dobijeni odgovori ukazuju da nadležnu Upravu ne zanima da li se objekat izvodi po projektu koji su oni prethodno dozvolili.
Kako onda stambeni i drugi objekti uopšte dobijaju upotrebnu dozvolu? Ni JP Zavod za urbanizam, na osnovu odgovora od 10. septembra, ne vrši kontrolu poštovanja zakonskih normi od strane investitora , već mogu samo da “prate samo zakonske osnove i mere pri izradi planskog dokumenta te stim nadležnost i ingerencija JP Zavod za urbanizam nije utvrđivanje postojanja zakonskog minumuma zelenih površina oko stambenih objekata“. Drugim rečima, oni planiraju , a da li se ti planovi sprovode, ne zanima ih - navodi Kerković.
Milenković Kerković dalje navodi da se kontrolom, planovima i građevinskim dozvolama nadležne institucije u Nišu ne bave, te navodi da problem nisu samo zelene površine, već i nedostatak obaveznih parking u sklopu zgrade.
Ovi odgovori objašnjavaju i zašto se Niš guši u smogu, zbog čega se javljaju poplave posle svake veće kiše i zbog čega je borba za parking mesto svakodnevni angažman Nišlija, zbog kojih za kazne zbog prekorašenja parkiranja JP „Parking servis „ plaćamo iznose mesečene rate za stambeni kredit. Ovo objašnjava i ogromna a nekontrolisana bogatstva koja stiču javni funkcioneri i investitori koji Niš pretvaraju Palermo , koji je simbol uništenog grada zbog povezanosti politike i građevinskog krupnog kapitala - zaključuje Kerković.
Upravo zato, tvrdi odbornica, niko od građana nije uspeo da pronađe izgrađeni objekat od 2015. godine sa zakonskim minimumom zelene površine od 20 odsto i osvoji nagradu od 10.000 dinara u nagradnoj igri Udruženja “Nišlije da se pitaju” i zbog toga su, kako kažu, fond od 30.000 dinara, umesto na nagrade uplatili za lečenje Todora Stojanovića iz Niša.
Komentari
Poslednji komentari
Sloba
23:21 // 16. 11. 2024.
Neznam šta je po struci ova Kreković ali u sve se razume. Bravo za nju. Verni pratilac.
Nenad
17:18 // 16. 11. 2024.
Zelene površine su svakako veoma važne no niko se ne pita kako će komunalna infrastruktura(pre svega kanalizacija) koja je projektovana za daleko manji broj stanovnika,izdržati enormno povećanje broja korisnika. Udavićemo se u govnima. Bukvalno. A gde je tu elektromreža,vodovod,parking mesta?...
Šta se dešava sa gasifikacijom grada?
Dejan
16:25 // 16. 11. 2024.
Niko ne kontroliše ni parking mesta. Da li je sa svakog obeleženog parking mesta moguće izvesti ili uvesti vozilo ukoliko su ostala popunjena? I to nakon jedne godnine od useljenja. Treba da se uslovno daju upotrebne dozvole koje postaju validne nakon jedne godine pod ualovom da su i dalje zadovoljeni uslovi gradnje.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.