Kobni kružni tok na Panteleju decenijska muka građana
Kružni tok na bulevaru Svetog Pantelejmona deceniju unazad je mesto gde se često dešavaju saobraćajne nezgode. Iako su brojne, najveći broj njih se dešava zimi, zbog nepovoljnih vremenskih uslova. Neki od prekršaja izazvani su i nepažnjom vozača koji nisu poštovali saobraćajne propise. U dvorište porodice Milenković automobili su uleteli dva puta, oštetivši ogradu i kuhinju. U poslednjoj saobraćajnoj nezgodi u ovoj ulici, jedna osoba je povređena. Danas je počelo postavljanje ograde.
Kuća porodice Milenković je dva puta bila na meti bahatih vozača. Prvi put, automobil je velikom brzinom u njhovo dvorište uleteo septembra 2019. godine. Prema rečima porodice, vozač je bio pod dejstvom alkohola i na momente agresivan. Tada je načinjena materijalna šteta, jer je automobil oborio ogradu. Druga nezgoda dogodila se u oktobru prošle godine, kada je automobil, osim ograde, oštetio i kuhinju i ušao u prostoriju.
Blagoje Milenković skretao je pažnju nadležnima na mane kružnog toka još na početku radova. Kako kaže, smatrao je da je projektovan nepravilno. Prema njegovim rečima, jednom prilikom je i lično razgovarao sa tadašnjim izvršnim direktorom Direkcije za izgradnju Grada Niša. To je bilo u trenutku kada su radovi na kružnom toku tek počeli.
Ja sam rekao da ovo neće biti kružni tok, nego kružni park. Vozilo koje pođe od Studeničke ka Panteleju može da vozi i 100 na sat, ništa ga neće sprečiti. On je rekao da će biti kružni tok, a ja sam rekao da to jedino može da bude ako se pomeri prema Gornjomatejevačkoj ulici. Tada je to moglo da se pomeri, ali on nije prihvatio - počinje Milenković.
Njegove pretpostavke, kako navodi, obistinile su se svega mesec dana nakon završetka radova. Iz pravca Studeničke ka Panteleju, desio se prvi udes. Česte nezgode; Foto: I.M.
Nakon toga, barem jednom nedeljno obavezno se desi neki udes. Nije nikada bilo povređenih, samo materijalna šteta. Sada, pre nekoliko dana, neki auto je naleteo i udario “juga” koji se izvrnuo na bok, a čovek koji je vozio je povređen - kaže on.
Kako kaže, u početku nije znao kome bi mogao da se obrati. Jedino što traži od samog početka je zaštitna ograda koja bi zaštitila kuću, jer je malo verovatno da sada kada je kružni tok izgrađen može nešto da se promeni u tom smislu.
Prvo sam pisao Gorici, pa mi nisu odgovorili. Pisao sam i drugi put, bilo je isto. Onda sam pitao policiju kome da se obratim, oni su me uputili na opštinu. Onda sam pisao našoj opštini, odnosno odseku za saobraćaj. Oni su mi dali odgovor da su to prosledili upravi za saobraćaj. Oni mi nikada nisu odgovorili. Onda sam se obratio upravi za izgradnju grada, u dva navrata. Odgovora nema, a ponovni zahtev sam pisao 14. novembra - pričao je Milenković prošle nedelje.
Dodaje da ovo sada i jeste, kakav god da je, kružni tok, ali smatra da ovdašnji vozači nemaju dovoljno veštine i saobraćajne kulture koja je neophodna da bi se pravila kružnog toka ispoštovala. Još jednim od problema smatra i bilbord koji je postavljen u blizini, pa on skreće pažnju vozačima koji treba da gledaju u znake i na put. Iz tog razloga, apeluje na nadležne da pojačaju kontrolu u ovom delu grada.
Ovde se dešavaju nezgode i kada je suvo, a kamoli sada kad je zimsko vreme i očekujemo sneg i led - kaže on.
Iako je javnost upoznata sa ovim problemom u više navrata nadležni organi nisu, do sada, preduzeli konkretne mere, iako su obećavali da će problem Somborske ulice biti sagledan. Danas je konačno nešto i započeto po tom pitanju.
Takođe, aktivisti Urbane gerile su dva puta, postavljanjem guma i performansom ispred kuće Milenkovića ukazali na ovaj problem.
Problematičan; Foto: čitalacNa problem učestalih saobraćajnih nezgoda ukazali su nam i čitaoci Južnih vesti, koji su poslali fotografiju kružnog toka, jer smatraju da se tako najbolje vidi zašto se udesi dešavaju.
Novinari Južnih vesti poslali su upit policiji i Gradskoj upravi za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove. Iz policije odgovora još uvek nema, a iz uprave navode da će početi utvrđivanje “crnih tačaka” na niškim saobraćajnicama, o čemu smo ranije pisali.
U cilju utvrđivanja “crnih tačaka” Grad Niš je pokrenuo izradu projekta pod nazivom “Identifikacija opasnih mesta - “crnih tačaka” i predlog mera za sanaciju na pet lokacija na teritoriji Grada Niša. Navedenim projektom predviđena je identifikacija “crnih tačaka”, kažu iz Gradske uprave za komunalne delatnosti i inspekcijske poslove.
I dalje nije poznato da li se Somborska ulica nalazi među tih pet lokacija i da li se uopšte smatra “crnom tačkom” u saobraćaju. Do tada, građani ove ulice se nadaju da nezgoda više neće biti.
Ograda kao rešenje
Danas je počelo je postavljanje zaštitne ograde na kružnom toku na raskrsnici ulica Vase Pelagića, Radoja Domanovića i Bulevara Svetog Pantelejmona, mestu nezgoda i uletanja u kuću.
Nakon decenije problema, nakon što je krajem oktobra 2022. godine automobil marke “bmw” sleteo sa puta i udario u dvorište i oštetio ogradu i deo kuhinje, a potom se na istom kružnom toku, januara 2023. godine dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj je jedan putnik povređen, iz Direkcije za izgradnju Niša odlučili su da osiguraju kružni tok postavljanjem ograde.
Radnici koji rade na izgradnji ograde rekli su da im je iz Direkcije naloženo da postavljanje zaštita na tom mestu bude najveći prioritet.
A građani koji tu žive konačno bi trebalo da imaju više sigurnosti.
Komentari
Poslednji komentari
Naissus
20:01 // 27. 1. 2023.
Kakve sve gluposti čovek neće da pročita .... Kružni kao kružni, ništa posebno. Ako vozite 40 a ne 140, nećete imati ama baš nikakvih problema. A posebno pitanje bih postavio svim vozačima koji kritikuju kružni tok - šta znači obrnuti trougao? E,kad to naučite, shvatićete da kružni tok nije problem već da je problem u vama
Neko iz mase
12:12 // 26. 1. 2023.
Živim u stanu sa pogledom na kružni. Svakog dana se neko sudari na tom mestu, samo ne zovu policiju svakog dana. Bojim se da ograda neće mnogo pomoći. Potpuno je loše projektovan, nagib je nedopustiv, kao i položaj kružnog toka u odnosu na položaj bulevara.
milutin
11:23 // 26. 1. 2023.
U svaki kružni tok brzina kretanja je 30 km a ne 130,ali to ne važi za durlance oni su posebni.
Taj kružni tok je remek delo Banane.
Danijela
10:17 // 27. 1. 2023.
Kruzni tok i cuprija iz vremena Baneta iz G17.Pravljeno zbrda zdola ko sto je sad od Makove pumpe prema Bubnju.Kao deca da su se igrala.Nis crna tacka
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.