Kognitivno-bihejvioralna terapija kao investicija u bolju budućnost
Lepota nije samo u simetričnim crtama lica, bujnoj kosi, ili telu koje odgovara određenim standardima. Prava lepota, kako kažu, dolazi iznutra. Dok za spoljašnji izgled postoje različiti tretmani, kreme i saveti, za negu unutrašnje lepote ključno je baviti se svojim emocionalnim i mentalnim zdravljem. Kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT), kojom se bavi psihoterapeut Irina Dugonjivac na Klinici Dr Mishel Aesthetic, pruža upravo tu vrstu nege i efikasan je način za unapredjenje emocionalnog blagostanja i kvaliteta života.
foto: Dr Mishel aesthetic U današnjem svetu koji se brzo menja, gde se stres i svakodnevni izazovi neprestano gomilaju, briga o mentalnom zdraviju postaje sve važnija. Može se reći, na sreću, jer psihoterapija nije samo razgovor, to je proces osnaživanja pojedinca i porodice, prilika da se pronadju nova rešenja za stare probleme.
U sigurnom i poverljivom okruženju, terapeuti pružaju podršku, smernice i potrebne tehnike za lični rast i razvoj.
Irina Dugonjivac, psihoterapeut pod supervizijom, objašnjava da je kognitivno-bihejvioralna terapija (KBT) savremeni pristup psihoterapiji koij pruža klijentima konkretne "alate" za prevazilaženje izazova u svakodnevnom životu, a njen fokus na praktične metode i brze rezultate čine je posebno delotvornom.
KBT se ističe i aktivnim i direktivnim pristupom. Kao terapeut, pitanjima usmeravam klijente kroz proces promene, pružajući podršku i konkretne tehnike koje mogu primeniti u svakodnevnom životu. Ni klijenti nisu pasivni posmatrači; oni aktivno učestvuju u terapiji, postavljajući ciljeve i obavljajući “domaće zadatke” između seansi, što ubrzava i osnažuje proces promene. Fokus nam je na aktuelnim problemima i sadašnjim izazovima. Pored toga, klijenti imaju priliku i da nauče metode koje mogu koristiti nakon završetka seansi, čime se osnažuju da samostalno prepoznaju i rešavaju buduće izazove - kaže Irina Dugonjivac
Suština KBT-a je u tome da naše misli direktno oblikuju osećanja i ponašanja. Ova terapija uči klijente kako da prepoznaju i promene “negativne misli”, zamenjujući ih uravnoteženijim i objektivnijim stavovima.
Dakle, ne uznemiruju nas spoljašni događaji sami po sebi, već nas uznemiruje način na koji vidimo i tumačimo te događaje. Sa kojim god problemom da se suočavate, KBT će vam pomoći da identifikujete svoje uznemirujuće misli i krenete ka alternativnim, objektivnijim mislima, samim tim i regulisanju neprijatnih osećanja, odnosno, funkcionalnijem ponašanju - isitiče psihoterapeut Irina Dugonjivac.
Da li to znači da prošlost nije bitna?
Ne znači! Iskustva iz prošlosti veoma su važna, jer doprinose razvoju neadekvatnih načina razmišljanja i ponašanja. KBT uči klijente da otkriju uverenja o sebi, drugima i svetu koja su naučili u prošlosti i da procene da li su ta uverenja tačna, logična i korisna u sadašnjosti - priča Irina.
foto: Dr Mishel aesthetic KBT je više od terapije – to je put ka kvalitetnijem, uravnoteženijem životu, zasnovanom na promeni načina razmišljanja i ponašanja, ističe Irina Dugonjivac.
Koji su najčešći problemi sa kojima Vam se pacijenti obraćaju?
Najčešći problemi zbog kojih mi se klijenti obraćaju uključuju širok spektar anksioznih i depresivnih stanja, kao i poteškoće u emotivnim odnosima i komunikaciji. Anksioznost može imati različite oblike, od generalizovane anksioznosti i paničnih napada, do socijalne fobije i opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Pored anksioznih stanja, često radim sa klijentima koji se suočavaju sa niskim samopouzdanjem, tremom, stidom, ili nedostatkom asertivne komunikacije. Emocionalni problemi u vezama, kao i izazovi u uspostavljanju ili održavanju emotivnih veza, takođe su česti razlozi za traženje pomoći. Posebno su delikatne situacije kada klijenti prolaze kroz emocionalno teškoće nakon raskida ili razvoda, gde je podrška ključna za prevazilaženje teškog perioda i pronalaženje snage za novi početak - kaže Irina Dugonjivac.
foto: Dr Mishel aesthetic Ove teme su često međusobno povezane, pa rad na jednoj oblasti može pozitivno uticati na druge aspekte života klijenta, dodaje Irina Dugonjivac, omogućavajući sveobuhvatno poboljšanje emocionalnog stanja i kvaliteta života. Učestalost seansi zavisi od individualnih potreba klijenta i faze terapijskog procesa, dodaje.
U početnim fazama terapije, seanse se najčešće održavaju jednom nedeljno, što omogućava da se izgradi snažan terapijski odnos i da se intenzivno radi na ključnim pitanjima. Kako klijent napreduje i počinje uspešno da primenjuje naučene tehnike, seanse se mogu održavati ređe, na svake dve nedelje ili jednom mesečno, u skladu sa stepenom postignutog napretka i specifičnim potrebama svakog pojedinca - kaže Irina.
Kako se pristupa individualizaciji tretmana za pacijente? Da li postoje specifične metode ili alati koje koristite?
Individualizacija tretmana je ključna u KBT-u. Svaki klijent je jedinstven, sa sopstvenim iskustvima, problemima i ciljevima, zato je važno da terapijski plan bude prilagođen upravo njemu. Tokom početnih seansi, uzimam detaljnu anamnezu i zajedno sa klijentom identifikujem ključne probleme i ciljeve terapije. Koristim niz različitih alata, uključujući dnevnik misli, bihejvioralne eksperimente, tehnike relaksacije, kao i različite kognitivne rekonstrukcije, kako bih pomogla klijentu da promeni obrasce mišljenja i ponašanja. Fleksibilnost u pristupu omogućava mi da terapiju prilagodim potrebama svakog klijenta - dodaje.
Kako pratite rezultate i napredak svojih pacijenata tokom terapije?
Praćenje napretka klijenata je kontinuirani proces koji uključuje i subjektivnu procenu klijenta i objektivne alate. Redovno koristim različite upitnike i skale za procenu simptoma anksioznosti, depresije ili drugih problema, kako bih pratila promene tokom vremena. Osim toga, redovno razgovaramo o tome kako klijent vidi svoj napredak i kako se oseća u vezi sa postignutim ciljevima. Povremeno revidiramo ciljeve i pristup, kako bi terapija ostala efikasna i usmerena ka ostvarivanju trajnih promena - priča Irina.
foto: Dr Mishel aesthetic Kako vidite razvoj psihoterapije u narednim godinama i koju ulogu se nadate da ćete imati u tom razvoju?
Psihoterapija se neprekidno razvija, a smatram da će budućnost doneti još veću integraciju digitalnih tehnologija u terapijski proces, kao i dodatno širenje online terapije: doba interneta je doprinelo da psihoterapija bude dostupna, pristupačna i praktična — tako da svako ko se bori sa životnim izazovima može dobiti pomoć, bilo kada i bilo gde. Nadam se da ću kao psihoterapeut moći da doprinesem ovom razvoju kroz kontinuirano obrazovanje i usvajanje svih tih novih tehnika i tehnologija. Želim da nastavim sa unapređivanjem svog rada i pružanjem kvalitetne terapije koja je dostupna i efikasna, bez obzira na geografske granice - ističe.
Pored toga, kako kaže, planira da se angažuje u podizanju svesti o značaju mentalnog zdravlja i psihološke podrške kroz organizovanje radionica i seminara.
Volela bih da ovim edukativnim događajima podignem nivo svesti o važnosti mentalnog zdravlja, kao i da pružim praktične strategije za prevazilaženje psiholoških izazova i poboljšanje emotivnog blagostanja - kaže Irina Dugonjivac
Kako KBT može pomoći ljudima u svakodnevnom životu, van terapije?
KBT ima veoma praktičan pristup, jer se usmerava na promenu načina razmišljanja i ponašanja, što se može primeniti u svakodnevnim situacijama. Na primer, klijenti kroz rad nauče kako da prepoznaju negativne misli (”kognitivne distorzije”) koje ih uznemiruju i da ih restrukturišu realnijim i objektivnijim načinom razmišljanja. Takođe, tehnike relaksacije i strategije suočavanja koje se uče tokom terapije mogu pomoći ljudima da bolje upravljaju stresom i emotivnim reakcijama u svakodnevnom životu. Ove veštine ostaju sa klijentima i nakon završetka terapije, omogućavajući im da sami nastave da rade na svom mentalnom zdravlju i suočavaju se sa izazovima koje im život nosi - dodaje.
Kako se KBT razlikuje od drugih terapijskih modaliteta?
Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) se izdvaja od drugih terapijskih modaliteta svojom jasno definisanom strukturom i usmerenošću na aktuelne probleme i ponašanja. Dok, recimo, psihoanaliza često istražuje prošlost i duboke unutrašnje procese kako bi se razumeli koreni problema, KBT se fokusira na prepoznavanje i promenu trenutnih obrazaca mišljenja i ponašanja. Ovaj pristup je praktičan, sa jasno postavljenim planom i merljivim ciljevima, što omogućava klijentima da uoče konkretne rezultate u relativno kratkom vremenskom periodu - kaže Irina Dugonjivac.
Anonimne priče iz prakse
foto: Dr Mishel aesthetic Jedna od mojih klijentkinja godinama je patila od socijalne anksioznosti koja joj je značajno otežavala odnose sa ljudima. Svaki put kada bi trebalo da se uključi u razgovor sa nepoznatim osobama ili da učestvuje u društvenim događajima, obuzeo bi je intenzivan strah. Plašila se da će biti osuđena ili ismejana, što ju je često navodilo da izbegava socijalne situacije u potpunosti.
Kroz KBT, počele smo sa identifikacijom specifičnih situacija koje su kod nje izazivale najintenzivniju anksioznost. Zatim smo se fokusirale na kognitivnu restrukturaciju, odnosno na preispitivanje njenih negativnih misli poput „Svi će misliti da sam dosadna“ ili „Sigurno će mi se smejati ako nešto pogrešno kažem“. Radile smo na tome da te misli zameni realističnijim uverenjima, kao što su „Većina ljudi je fokusirana na sebe, a ne na mene“ ili „Čak i ako pogrešim, to je ljudski i ne znači da me neko ne voli“.
Paralelno sa kognitivnim radom, uključile smo i bihejvioralne vežbe – Postepeno se izlagala situacijama koje su joj izazivale strah. Počele smo sa manjim koracima, poput razgovora sa bliskim prijateljima u kontrolisanim uslovima, a zatim smo prešle na veće izazove, kao što su društvena okupljanja ili poslovne prezentacije. Ove vežbe su joj omogućile da u praksi primeni nove obrasce razmišljanja i da izgradi samopouzdanje u socijalnim situacijama.
Nakon nekoliko meseci rada, primetila je značajan napredak. Ne samo da je uspela da učestvuje u društvenim događajima bez prisustva anksioznosti, već je počela i da uživa u međuljudskim interakcijama. Njeni strahovi su se smanjili, a socijalne situacije koje su joj ranije delovale zastrašujuće sada su postale prilike za povezivanje i izgradnju medjuljudskih odnosa.
Suočavanje sa traumom iz prošlosti
Jedan klijent je došao na terapiju zbog trauma iz detinjstva koje su mu stvarale poteškoće u formiranju i održavanju bliskih odnosa u odraslom dobu. Osećao je konstantan strah od odbacivanja i često je sabotirao veze pre nego što su imale šansu da se razviju. Kroz KBT smo radili na prepoznavanju i promeni disfunkcionalnih obrazaca mišljenja o sebi i drugima. Takođe smo koristili tehnike izlaganja da bi se postepeno suočio sa traumatičnim sećanjima. Nakon nekoliko meseci terapije, klijent je uspeo da izgradi zdravu i stabilnu vezu, a osećaj zadovoljstva sopstvenim životom mu se značajno povećao.
Borba sa perfekcionizmom i sindromom prevaranta
Jedna klijentkinja, veliki profesionalac u svom poslu, došla je na terapiju zbog osećaja neadekvatnosti i straha da će “biti razotkrivena kao nekompetentna”, iako su njeni rezultati na poslu bili izuzetno dobri. Osećaj da nije dovoljno dobra, uprkos svim dokazima o suprotnom, bio je parališući. Kroz KBT, radile smo na prepoznavanju i promeni nerealnih očekivanja koje je imala prema sebi, kao i na razvijanju samopouzdanja. Kroz proces terapije, klijentkinja je naučila kako da postavi realistične ciljeve i prihvati svoje uspehe, što je dovelo do značajnog smanjenja stresa i povećanja zadovoljstva na poslu i u privatnom životu.
Prevazilaženje generalizovane anksioznosti
Jedan klijent je došao na terapiju sa problemom konstantne anksioznosti koja ga je pratila u svim aspektima života. Bez obzira na situaciju, uvek je imao osećaj da će se nešto loše desiti. Ova generalizovana anksioznost ga je iscrpljivala i ometala mu svakodnevno funkcionisanje. Tokom terapijakog procesa, radili smo na identifikaciji i restrukturaciji automatskih negativnih misli koje su pokretale njegovu anksioznost, a kroz tehnike poput mindfulness-a i progresivne relaksacije, naučio je kako da se opusti i zadrži fokus na sadašnjem trenutku. Posle nekoliko meseci terapije, uspeo je da smanji nivo anksioznosti i da se oseća mirnije u situacijama koje su mu ranije bile izuzetno stresne.
Izlazak iz depresivnog stanja
Jedna klijentkinja se borila sa depresivnošću koja ju je držala u stalnom osećaju bezvrednosti i besmisla. Svakodnevne aktivnosti su joj postale teške, a povremeno je gubila volju za bilo čim. Terapiju smo započele sa identifikovanjem negativnih obrazaca mišljenja koji su je održavali u tom stanju, kao i sa postavljanjem malih, realističnih ciljeva, kako bi se ponovno uključila u aktivnosti koje su joj nekada pričinjavale zadovoljstvo. Kroz tehniku bihejvioralne aktivacije i rad na promeni negativnih misli, klijentkinja je postepeno počela da se oseća energičnije i motivisanije. S vremenom je povratila interesovanje za hobije i ponovo uspostavila socijalne kontakte, što je doprinelo njenom oporavku.
Oporavak nakon odnosa sa narcisoidnom osobom
Jedan klijent je došao na terapiju nakon završetka veze sa partnerkom koja je pokazivala narcisoidne osobine. Tokom veze, često je bio izložen manipulaciji, kritikama i osećaju da je on uvek kriv za sve. Emocionalna iscrpljenost i sumnja u sopstvenu vrednost su bile prisutne svakodnevno. Kroz terapijski rad, usmerili smo se na prepoznavanje obrazaca emocionalnog zlostavljanja i načine na koje je to uticalo na njegovo samopouzdanje. Kroz KBT, klijent je naučio da postavi zdrave granice i da prepozna najranije znakove toksičnih odnosa. Takođe smo radili na obnavljanju njegovog samopoštovanja i ponovnom povezivanju sa njegovim vrednostima i ciljevima. Nakon nekoliko meseci, klijent je izgradio veće poverenje u sebe i počeo da gradi nove, zdravije odnose.
Ove priče oslikavaju snagu KBT-a u pomaganju ljudima da se suoče sa složenim emocionalnim izazovima i pronađu put ka ličnom rastu i duhovnom blagostanju. Da, promene je zaista moguće ostvariti aktivnim radom na sebi.
25. 11. 2024.
Taman mogu odma da ih vode na praksu...
Marko Čitalac