Konkurs - obuka za praćenje reforme pravosuđa
Svi koji bi da nauče nešto više o reformi pravosuđa, poglavljima 23 i 24, nezavisnom sudstvu i tužilaštvu, odnosu medija i pravosuđa i takozvanim GONG organizacijama, mogu da se prijave na obuku koju organizuju FOS i Odbor za ljudska prava iz Niša. Konkurs je otvoren za južnjake, predavanja će biti u Nišu, a najbolji će dobiti priliku da učestvuju u istraživanjima u skladu sa svojim interesovanjima.
Obuka je sastavni deo projekta "Jačanje kapaciteta za vladavinu prava – jug Srbije", koji se realizuje na teritoriji juga Srbije u Nišu, Leskovcu, Pirotu i Vranju. Glavni cilj obuke je, kažu u Odboru, unapređenje postojećih i izgradnja novih kapaciteta za praćenje i angažman u oblasti vladavine prava sa naročitim fokusom na reformu pravosuđa.
Nova znanja polaznicima će preneti profesori Pravnog fakulteta, sudije, tužioci, advokati, novinari i članovi organizacija civilnog društva i strukovnih udruženja koji se bave reformom pravosuđa, a neke od tema o kojima će govoriti su:
- Evrointegracije: Poglavlje 23 – reforma pravosuđa;
- Strategija razvoja pravosuđa – za period 2019-2024;
- Promena Ustava i pravosudnih zakona;
- Garanti (ne)zavisnosti sudstva na papiru i u praksi;
- Pristup pravdi (besplatna pravna pomoć, dužina trajanja postupka i drugo);
- Sudstvo, tužilaštvo, advokatura;
- Mediji i pravosuđe;
- Fenomen GONG organizacija.
Za obuku mogu da se prijave studenti završnih godina Pravnog fakulteta i žurnalistike (komunikologije), novinari, aktivisti organizacija civilnog društva, sudski, tužilački i advokatski pripravnici i pomoćnici iz gradova sa juga Srbije (Nišavskog, Pčinjskog i Jablaničkog okruga). Kandidati mlađi od 30 godina će imati prednost. Broj polaznika/ca je ograničen, te samo polaznici koji budu pozvani na intervju ulaze u uži izbor polaznika obuke.
Svi zainteresovani mogu da se prijave popunjavanjem formulara koji se mogu preuzeti na kraju teksta i njihovim slanjem na mejl [email protected] do 8. decembra.
Obuka i istraživanja
Oni koji budu izabrani započeće svoju obuku već 16. januara i trajaće 3 meseca.
Predavanja će se organizovati jednom nedeljno – četvrtkom u vremenu od 17:00 do 19:30 h, u prostorijama Odbora za ljudska prava Niš u Tržno poslovnom centru "Kalča", i biće ukupno 16 predavanja. Obuka je besplatna i polaznicima koji nisu iz Niša biće refundirani putni troškovi u visini povratne autobuske karte ili računa za gorivo - kažu organizatori.
Nakon što prođu obuku, određenom broju polaznika će biti ponuđeno da, uz mentorsku superviziju i kao članovi timova, sprovode konkretno istraživanja iz oblasti o kojima su učili.
Sa polaznicima kojima se ponudi saradnja na istraživanju će se sklopiti ugovori (uz isplatu honorara). Prva grupa istraživanja će se realizovati u periodu jun – novembar 2020. godine i zahtevaće između 150-250 radnih sati po istraživaču (otprilike osam sati nedeljno) - kažu u Odboru.
Angažman istraživača će, pojašnjavaju, biti prilagođen njihovim radnim obavezama.
Sve dodatne informacije mogu se dobiti na mejl [email protected] ili na telefone 018/526232 i 069/4466982.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.