Korona u 6 ustanova socijalne zaštite na jugu - direktori o tome za medije ne smeju, Ministarstvo ne želi
U Domu za smeštaj starijih lica u Surdulici virusom korona zaraženo je 19 korisnika, objavili su iz vranjskog Instituta za javno zdravlje. Da ove infekcije ima u još 5 ustanova socijalne zaštite i domova za stare na jugu Srbije, pokazuju jučerašnji podaci Ministarstva za socijalna pitanja, ali tačnih informacija o broju zaraženih i njihovom zdravstvenom stanju nema.
Potvrđeni slučajevi infekcije virusa su i u Zavodu za vaspitanje omladine u Nišu, Centru za socijalni rad u Vranju, Domu za smeštaj odraslih lica Kulina, Ustanovi za odrasle i starije u Leskovcu i Domu za smeštaj starih lica u Prokuplju, piše na sajtu resornog ministarstva.
Javnost je, međutim, uskraćena za saznanja o tome koliko je korisnika ili zaposlenih zaraženo i kakvo je njihovo zdravstveno stanje jer je upravama ovih ustanova zabranjeno da o tome govore. Sekretarice i direktori, sa kojima su novinari stupili u kontakt, za informacije o ovoj temi upućuju na Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Ništa se ne krije. Ministarstvu ćete se obratiti i sve informacije ćete od njih dobiti – kratko je rekao direktor Doma za smeštaj starih lica u Prokuplju Nebojša Vukadinović.
Slično su odgovorili i iz Ustanove za odrasle i starije u Leskovcu, čija je direktorka trenutno na godišnjem odmoru.
Morate me razumeti, ja takve informacije ne smem da dajem, možete se obratiti samo Ministarstvu – rekli su iz ove ustanove.
Novinari Južnih vesti su se Ministarstvu, pitanjima o broju zaraženih u ustanovama socijalne zaštite, poslednji put obratili prošle nedelje, 2 puta – odgovor nije stigao.
U prethodnom talasu epidemije, koordinator za ustanove socijalne zaštite u Topličkom i Nišavskom okrugu bio je direktor niškog Centra za socijalni rad “Sveti Sava” Zoran Jović. Bio je, između ostalog, zadužen i za dostavu zaštitne opreme do ustanova i za svakodnevnu komunikaciju sa njima. Pravila su sada drugačija, a informisanje centralizovano.
Nakon što se u domovima, kao što postoji u bolnicama, uradi jutarnji raport, direktori Ministarstvu šalju izveštaj svakog jutra u 8 sati. U Ministarstvu postoji rukovodilac koji objedinjuje sve te informacije – kaže Jović.
Taj izveštaj, pojašnjava, sadrži informacije o broju korisnika i tome da li ima onih sa povišenom temperaturom. Ako postoje, navodi se šta je preduzeto, da li je pregled radio domski lekar ili je bio uključen i specijalista, da li je rađeno uzorkovanje ili testiranje.
Sve se to napiše i, praktično, Ministarstvo, ukoliko smatra da negde treba da posreduje, to može da učini – govori Jović.
Prema njegovim rečima, takva komunikacija funkcioniše dobro. Osim toga, svaki dom ima epidemiologa koji svakodnevno prati situaciju.
Za niški dom, na primer, zadužen je epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje – dodaje Jović.
Podsetimo, nakon što je u aprilu otkriveno da je u tom domu, odnosno Gerontološkom centru, kovidom bili inficirano više od stotinu korisnika, a informacije o tome prikrivane, uhapšen je njegov tadašnji direktor Milan Stevanović. To je za posledicu imalo najmanje 50 preminulih, što je bio poslednji podatak koji je o tome objavio Krizni štab. Međutim, tačan broj ljudi koji su u tom domu zbog bolesti kovid-19 izgubili život još nije poznat.
Bivši direktor je još u pritvoru, a optužnica protiv njega je pred Višim sudom.
Trenutno je, prema podacima Ministarstva, na virus korone pozitivno ukupno 178 korisnika i 115 zaposlenih u svim ustanovama socijalne zaštite u Srbiji. Prisustvo virusa korona potvrđeno je u oko 60 ustanova.
Komentari
Poslednji komentari
Deni Bigic
20:33 // 9. 11. 2020.
Pisete vrlo tendenciozne tekstove...pustite ljude da rade svoj posao
Kao da je otkriven novi kontinent!
Rade
16:02 // 9. 11. 2020.
Koga briga više? Državu to više ne interesuje. Švedski model je na snazi.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.