"Kreni-promeni" poziva da se napravi pritisak na porodilišta da dozvole pratnju na porođaju
Na zahtev da se u svim porodilištima u Srbiji omogući besplatna pratnja na porođaju, koji je potpisalo skoro 200.000 ljudi, Ministarstvo zdravlja ćuti već nedelju dana, pa je tim Kreni-promeni pozvao sve ljude da se priključe novoj akciji i izvrše pritisak u svojim opštinama i gradovima koja imaju porodilišta i za nedelju dana im predaju zahteve da dozvole prisustvo porođaju.
Nakon prijave akušerskog nasilja i novog zahteva Kreni-promeni da prisustvo porođaju u Srbiji konačno bude dozvoljeno, njihov zahtev prihvatilo je porodilište u Sremskoj Mitrovici, ali Ministarstvo zdravlja kome su predali 190.205 potpisa građana još nije reagovalo.
Zato su osmislili novu akciju kojom kažu da žele da zajedno izvrše pritisak i daju podršku budućim mamama, jer veruju da je snaga u ljudima.
U Sremskoj Mitrovici je ovaj zahtev usvojen, ali širom Srbije ima preko 70 porodilišta u kojima buduće mame nemaju ta prava. U narednih nedelju dana napravićemo platformu na kojoj ćete svi vi koji želite da predate zahteve vašim lokalnim ustanovama moći da se uključite - pišu iz Kreni-promeni.
Preko ovog formulara mogu da se prijave svi koji žele da učestvuju u ovoj akciji i predaju zahtev u porodilištu u svojoj opštini ili gradu da mame imaju besplatnu pratnju na porođaju.
Zahtev ćemo predavati svi u sredu, 7. februara u vreme koje vama odgovara. Kreni-Promeni će organizovati za vas obuke i sastanke kako bismo vas pripremili za ovu akciju - poručuju.
Iz Kreni-promeni podsećaju da je tragičan događaj u Sremskoj Mitrovici ulio strah i nepoverenje mnogim budućim majkama, u vreme kada bi trebalo da osećaju najveći mir i sigurnost u proces rađanja novog života, te zato smatraju da je ovo bitna tema za celo društvo, ne samo za žene i trudnice.
Ističu i da je prisustvo pratnje na porođaju uobičajena praksa u zemljama širom Evrope i sveta, a dokazano je da je od velikog uticaja na sam tok porođaja i zato apeluju na građane da se odazovu pozivu na ovu akciju i zajedno budu podrška porodiljama.
Podsetimo, u Nišu pratnja na porođaju nije dozvoljena zvanično "zbog virusa" i nije poznato do kada će ta zabrana trajati.
Inače, porodilje koje imaju dileme da li su na svom porođaju doživele akušersko nasilje i treba im pravna pomoć mogu za to da se obrate advokatu Zoranu Pešiću iz Niša koji je ponudio besplatne konsultacije.
Komentari
Poslednji komentari
Miša Stefanović
10:29 // 1. 2. 2024.
Puno je ginekološkog nasilja od strane pojedinih ginekologa.Nećemo da ih imenujemo ali mnogo je pritužba generalno.Definitivno treba debela kazna za ginekologa koji nesavesno i opasno vrši svoj posao a kog je uhvatila pohlepa samo za novcem.Trebalo bi svi da se uključimo da rešimo taj ozbiljan problem u Nišu.
ђура
09:20 // 1. 2. 2024.
Мислим да коректније радити кампању подизања свести о здравственој култури него вршити притисак на породилишта ! У животу је све питање културе !
Lj
21:41 // 31. 1. 2024.
Ima i bolje resenje koje se koristi u SAD kamere sve se slika svaka operacija svaka intervencija i daje se pacijentu jedna kopija. Tako moze i kod nas.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.