Krivica za nasilje u porodici uvek je i samo nasilnikova

autor: J.A.
Performans Dan secanja na ubijene zene JV V M
Zakon neophodno menjati; ilustracija; foto: JV/V. M.

„Niste krive za nasilje koje vam se događa“ – poruka je Mreže „Žene protiv nasilja“, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Napominju da je krivica uvek i samo nasilnikova, a da su u više od 95 % slučajeva počinioci muškarci.

Danas je Dan borbe protiv nasilja nad ženama, a tim povodom je Mreža „Žene protiv nasilja“ saopštila da, iako su u većini slučajeva nasilnici muškarci, neretko se odgovornost pripisuje ženama – da su provocirale nasilje odećom, izgledom ili ponašanjem.

Nakon što prijave nasilje, žene budu izložene dodatnom nasilju ili viktimizaciji, bilo da moraju više puta da ponavljaju iskaz o svom slučaju bilo zato što im oni koji treba da ih zaštite, ne veruju. Nepoverenju i sumnji da govore istinu od strane predstavnika i predstavnica institucija posebno su izložene višestruko diskriminisane žene, naprimer Romkinje, žena sa invaliditetom, žene sa izmenjenim psihičkim ponašanjem, žene koje su preživele psihološko i/ ili seksualno nasilje u porodici – navode u saopštenju.

Zato se danas obraćaju svim ženama u Srbiji, a posebno onim koje imaju iskustvo sa nasiljem, uz poruku:

Verujemo vam. Razumemo šta vam se i zašto događa. Saosećamo sa vašim bolom i strahom i podržavamo vas, uvek i svuda. Niste krive za nasilje koje vam se događa! – poručuju.

Osim toga, pozivaju državu da sa posebnom pažnjom zaštite žene od nasilja u porodici, a u skladu sa Konvencijom Saveta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja prema žena i nasilja u porodici. Takođe, pozivaju nadležne da izrade i usvoje Strategiju za borbu protiv nasilja nad ženama i uspostave punu i odgovarajuću saradnju sa ženskim specijalizovanim organizacijama na zaštiti žena od nasilja u porodici.

Pozivamo medije da umesto senzacionalistički, o nasilju nad ženama izveštavaju na društveno odgovoran način. Ohrabrujemo novinare i novinarke da ne opravdavaju nasilnike opisivanjem kako su „uzorne komšije i domaćini“, već da istraže da li poseduju oružje, da li su i ranije vršili nasilje, da li su kršili zakonske mere i kazne, ako su im bile propisane – dodaju u saopštenju.

Mreža „Žene protiv nasilja“ traži i od pravosuđa da se ne pravdaju „olakim“ odustajanjem žena od krivičnog gonjenja, već da pravovremeno i odgovorno reaguju, kao i da traže dokaze o svakom pojedinačnom slučaju.

Autor:
J.A.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.